Oblikovalec Veyrona zasnoval oglat SUV MG z zanimivimi žarometi

2 days ago 20
ARTICLE AD

Čeprav ima MG britanske korenine, ki segajo več kot sto let v preteklost, je podjetje že skoraj dve desetletji del koncerna SAIC s sedežem v Šanghaju. Z cenovno ugodnimi modeli (deloma električnimi, deloma z motorji z notranjim izgorevanjem) se je MG medtem uveljavil tudi na evropskem trgu. Trenutno vzbuja pozornost na enem največjih avtomobilskih sejmov na Kitajskem.

MG je nazadnje pritegnil večjo pozornost predvsem z všečnim in zmogljivim roadsterjem Cyberster. Tokrat pa podjetje predstavlja nekaj povsem drugačnega. Gre za enega prvih projektov pod vodstvom Jozefa Kabana. Slovaški oblikovalec je bil lani imenovan za globalnega podpredsednika SAIC za oblikovanje. Avtomobilskim navdušencem bo ime zagotovo znano. Kaban je oblikovalec legendarnega Bugattija Veyrona. Odgovoren je tudi za bolj dostopne modele, kot so Audi A5 Coupé, Škoda Octavia ali VW Lupo. Poleg tega je delal tudi za BMW in Rolls-Royce.

Ta simpatična, kompaktna električni kocka se imenuje Cyber X. Z dolžino 4,30 metra se približuje prihajajočemu Mercedesu »Baby G«, ki naj bi na trg prišel leta 2026. MG ga opisuje kot »igračo za mestna doživetja«, kar nakazuje, da ne gre za pravi terenski avtomobil, čeprav vozilo izžareva »duha odkritij in avantur«. Kratki previsi omogočajo posebej razvito električno platformo matične družbe SAIC.

Takoj je jasno, da gre za konceptni avtomobil – ne nazadnje zaradi izvlečnih žarometov, ki iz varnostnih razlogov najverjetneje ne bodo vključeni v serijsko proizvodnjo. Za razliko od Ferrarija Daytona SP3, pri katerem se le pokrovi dvignejo kot veke, žarometi pa ostanejo fiksni, se pri Cyber X luči dejansko izvlečejo iz karoserije.

Če se bo MG Cyber X tudi serijsko proizvajal (kar je zelo verjetno), bo verjetno uporabil SAIC-ovo tehnologijo baterij Cell-to-Body (CTB). Pri tem konstrukcijskem principu je baterija integrirana kot nosilni element vozila, kar poveča togost in zmanjša težo. Upajmo, da bo serijska različica ostala zvesta očarljivemu robatemu dizajnu koncepta – to bi bila dobrodošla sprememba v primerjavi s trenutnim valom zaobljenih crossoverjev.

SAIC je sicer mogoče obravnavati kot čisto kitajskega avtomobilskega velikana, vendar mednarodni vpliv koncerna hitro raste. Po podatkih evropskega združenja avtomobilskih proizvajalcev ACEA je SAIC/MG v prvem četrtletju letošnjega leta prodal 78.505 vozil v EU, Združenem kraljestvu in državah EFTA (Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica). S tem je koncern presegel uveljavljene blagovne znamke, kot so Fiat (77.704), SEAT (57.363), Tesla (54.020), Suzuki (49.631), Mazda (43.918), Jeep (37.895), Honda (21.075) in Mitsubishi (12.536).

MG načrtuje gradnjo tovarne v Evropi, da bi vozila montirali neposredno na celini in se tako izognili visokim carinskim dajatvam EU na vozila, proizvedena na Kitajskem. Odločitev o lokaciji naj bi bila znana v poletnih mesecih. Tovarna naj bi imela letno zmogljivost okoli 100.000 enot. Podjetje že razmišlja o gradnji druge tovarne, kar je jasen znak, da je SAIC pripravljen konkurirati evropskim znamkam na njihovem domačem trgu. Trenutno pa za električna vozila MG, proizvedena na Kitajskem in prodajana v EU, veljajo visoke carinske dajatve v višini 45,3 odstotka.

Read Entire Article