Objavljen razpis za obnovo bohinjske železniške proge od Bleda do Nomenja

4 days ago 18
ARTICLE AD

Direkcija RS za infrastrukturo je danes na spletnem portalu javnih naročil objavila razpis za izvajalca del za nadgradnjo bohinjske železniške proge na odsekih od Bleda do Bohinjske Bele in od Bohinjske Bele do Nomenja. Rok za prejem ponudb se izteče 23. junija.

Direkcija RS za infrastrukturo v prihodnjih letih načrtuje celovito nadgradnjo bohinjske železniške proge oziroma regionalne železniške proge Jesenice-Sežana, kot se uradno imenuje. Nadgradnja bo potekala fazno. Glede na načrte naj bi se nekatera dela izvedla v tem in prihodnjem letu, nekatera pa v letih 2027 in 2028.

Cilji projekta so povečanje zmogljivosti železniških postaj, povečanje števila potnikov, skrajšanje voznih časov, fleksibilnejše odvijanje železniškega prometa, povečanje stopnje varnosti prometa zaradi ureditve obstoječih nivojskih prehodov, uporabniku prijaznejša infrastruktura, zagotovitev interoperabilnosti, povečanje števila tovornih vlakov in količine tovornega prometa, zmanjšanje stroškov vzdrževanja ter uvedba daljinskega in s tem učinkovitejšega vodenja prometa.

V prvi fazi je predvidena nadgradnja 28 kilometrov dolgega odseka Bohinjska Bistrica-Jesenice. Predvidena izvedba je v letošnjem in prihodnjem letu, zagotovljenih je tudi 96 milijonov evrov evropskih sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost. Projekt vključuje nadgradnjo železniških postaj, postajališč oziroma nakladališč Bohinjska Bistrica, Nomenj, Bohinjska Bela, Bled Jezero, Podhom, Vintgar in Kočna.

Druga faza obsega nadgradnjo železniške postaje Vrtojba in prilagoditev signalnovarnostnih in telekomunikacijskih naprav, gradnjo novega tirnega loka Vrtojba v dolžini približno 600 metrov za vožnjo neposredno proti Sežani ter prestavitev in gradnjo novega postajališča Šempeter pri Gorici na primernejši lokaciji. Tudi za ta odsek je predvidena izvedba v letošnjem in prihodnjem letu.

Tretjo fazo predstavlja nadgradnja železniške postaje Most na Soči, ki je načrtovana v letih 2027 in 2028. Gre za nadgradnjo postajnih tirov in tirnih naprav, zamenjavo zgornjega in spodnjega ustroja proge, gradnjo nove peronske infrastrukture, preureditev postajnega poslopja, gradnjo novega mostu na območju postaje ter ureditev nakladalne rampe za nakladanje avtomobilov na avtovlak z dostopom in parkiriščem za avtomobile.

V letih 2027 in 2028 je prav tako predvidena izvedba četrte faze, to je nadgradnje železniške postaje Prvačina. Tudi ta obsega nadgradnjo postajnih tirov in tirnih naprav, zamenjavo zgornjega in spodnjega ustroja proge, gradnjo nove peronske infrastrukture in preureditev postajnega poslopja, poleg tega pa še gradnjo novega mostu čez reko Vipavo in ukinitev določenih nivojskih prehodov ter izgradnjo izvennivojskega križanja ceste z železnico.

Člani konzorcija za bohinjsko progo, ki povezuje občine, razvojne agencije in turistične destinacijske organizacije na trasi ob progi, so na februarski letni skupščini izrazili zadovoljstvo in tudi veliko pričakovanje glede načrtovane investicije. Če je za gospodarstvo v Sloveniji pomemben drugi tir, pa je za gorenjsko in primorsko regijo investicija v bohinjsko progo vstopnica v boljšo povezljivost in trajnostni turizem, je izpostavil Miro Kristan iz Posoškega razvojnega centra, ki koordinira konzorcij.

Pojasnil je, da rast števila potnikov na bohinjski progi presega slovensko povprečje. Zgovoren je tudi kazalnik na področju prepeljanih koles, saj je kar tri petine njihovih prevozov opravljenih prav na bohinjski progi. Poleg tega člani konzorcija poudarjajo, da ne gre zgolj za regionalno progo, ampak za pomemben del mednarodnega omrežja.

Regionalna železniška proga Jesenice-Sežana je 144 kilometrov dolg del sicer 717 kilometrov dolge železniške povezave Praga-Jesenice-Gorica-Trst. Zgrajena je bila med letoma 1900 in 1906 kot povezava srednje Evrope z Jadranskim morjem.

Read Entire Article