ARTICLE AD

Nekaj ur po tem, ko je minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon svojo enodnevno tržaško turnejo sklenil z ogledom Stadiona 1. maj in tudi območja, na katerem naj bi v prihodnje zrasla nova športna dvorana, je prišla novica, da je tržaški občinski odbor odobril novo različico dogovora med občino in ŠZ Bor, ki določa, kdo bo telovadnico uporabljal. S tem naj bi padla zadnja ovira za izdajo gradbenega dovoljenja, ki bo nato omogočilo gradnjo objekta, o katerem je govor že več let.
Elisa Lodi, ki je v tržaški mestni vladi pristojna tudi za športne objekte, je sinoči Primorskemu dnevniku namreč potrdila, da je na seji občinskega odbora predstavila omenjeno konvencijo, ki »športnim društvom in mestu Trst« po novem prepušča novi športni objekt dvakrat na teden v popoldanskih urah. V tistih terminih bo občina določala, katera društva naj zasedajo dvorano. Novo različico dokumenta je ŠZ Bor predložil občinskemu uradu, ki je prvotno prošnjo pred meseci zavrnil. Kamen spotike je takrat predstavljala ravno zahteva, da mora predlagatelj projekta javno korist dvorane zagotoviti tako, da bodo v njej vadila tudi društva, ki jih predlaga občina, ne pa zgolj Bor, druga slovenska društva in slovenske šole, kot je menil Borov predsednik Gorazd Pučnik. Bor je, skratka, občini v drugem poskusu ponudil dva popoldneva v tednu in konvencija je bila podpisana. S potrditvijo v občinskem odboru ima dogovor zeleno luč, saj ni predvideno, da bi se o njem izrekel še mestni svet, je potrdila Elisa Lodi.
Bodoče gradbišče pri Sv. Ivanu si je – tako kot cel Stadion 1. maj – popoldne s svojo delegacijo ogledal minister Arčon. Pučnik je razložil, da bližnje šole potrebujejo vadbene prostore. Dodal je, da denarja za projekt ni ogromno (2,5 milijona evrov deželnega prispevka) ter da so si ga nekaj tudi izposodili in ga porabili, so pa seveda odločeni, da zadevo izpeljejo.
Peterlin: Dihamo z matico
Arčon se je tam pogovoril z vodstvom Združenja slovenskih športnih društev v Italiji (ZSŠDI), navzoči so bili predstavniki Bora ter organizacij SKGZ in SSO. »Čutimo, da dihamo z matico,« je srečanje začel predsednik ZSŠDI Ivan Peterlin in poudaril, da predstavljajo razni športni forumi v Sloveniji za slovenski šport v Italiji zelo pomembno oporo, tako kot sam vladni urad. Pri tem je omenil Zamejsko športno koordinacijo (Zaško), ki bo jutri v Ljubljani imela umestitveno sejo, ter Komisijo za zamejski šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije.
Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.