Ob odprtju logističnega kongresa tudi o pomenu prilagodljivosti

23 hours ago 11
ARTICLE AD

Evropska logistika bo morala za uspešen nadaljnji razvoj pravočasno prepoznati trende in se znati odzvati nanje, so poudarili ob današnjem odprtju mednarodnega logističnega kongresa v Portorožu. Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je napovedala, da bo država z naložbami in podpornim okoljem še naprej spodbujala rast panoge.

Panoga transportne logistike je za Slovenijo po besedah ministrice Bratušek izjemno pomembna, saj ponuja številne možnosti za gospodarski razvoj. “Ni le panoga, temveč hrbtenica gospodarstva,” je poudarila.

Izpostavila je naložbe države na tem področju. Veseli jo, da je tudi sicer v regiji opaziti veliko naložb v tehnološke rešitve, ki imajo vse večjo vlogo. Izjemno pomembno je po njenih besedah tudi vprašanje trajnosti. “Evropski standardi namreč niso več le smernice, temveč konkretni cilji, ki jih moramo doseči,” je dejala.

Slovenija se po njenih besedah vedno bolj uveljavlja kot logistično vozlišče, vendar strateška zemljepisna lega ne bo dovolj. “Potrebujemo ustrezno infrastrukturo, učinkovito upravljanje in odlične strokovnjake,” je poudarila ter napovedala nadaljnjo podporo države.

Pomen logistike kot osnove za gospodarski razvoj je izpostavil tudi predsednik Slovenskega logističnega združenja Igor Žula. Med glavnimi izzivi panoge sta po njegovih besedah digitalna preobrazba in upravljanje tuje delovne sile. “Nujno je poznati trende in dobre prakse ter iskati nove poslovne priložnosti,” je dejal.

Vse večja nepredvidljivost poslovnega okolja se po besedah predsednice uprave Luke Koper Nevenke Kržan kaže tudi v logistiki. Nujna je dobra prilagodljivost, ob tem pa je treba še naprej vlagati v razvoj. “Tega se zavedamo tudi v Luki Koper, kjer želimo z naložbami ohranjati konkurenčno prednost,” je dejala.

Da se bo lahko slovenski logistični sektor dobro razvijal, je po njenih besedah nujna tudi podpora države. “Lahko rečem, da smo je deležni,” je poudarila in med drugim izpostavila gradnjo drugega tira železniške proge Koper-Divača.

Vseh težav ni mogoče rešiti na ravni države, zato je nujno povezovanje na evropski in svetovni ravni, je dejal predsednik Evropskega logističnega združenja Markus Mau. “Izzivi bolj kot kdaj koli prej potrebujejo strateški pristop, zato je tudi za logistiko nujno povezovanje na širši ravni,” je dodal.

Na tridnevnem kongresu v organizaciji Slovenskega logističnega združenja se bo na šestih tematskih panelih zvrstilo več kot 40 strokovno-izobraževalnih dogodkov. Združenje je v uvodnem delu podelilo tudi priznanje logist leta 2024, ki ga je prejel Matevž Vuga iz podjetja Big Bang.

Read Entire Article