ARTICLE AD
Svetovni dan Zemlje, ki letos poteka pod geslom Naša moč, naš planet, v ospredje postavlja kolektivno moč posameznikov in skupnosti pri doseganju pozitivnih sprememb. Da smo za ohranjanje našega planeta in za boljši jutri odgovorni vsi, je poudarila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.
“V zadnjih desetletjih smo razvili nekatere dovolj učinkovite tehnologije, ki lahko nadomestijo proizvodnjo električne energije iz fosilnih goriv, ki neposredno prispevajo k segrevanju ozračja Zemlje in onesnažujejo naše bivalno okolje s trdimi delci in drugimi škodljivimi snovmi,” je v poslanici zapisala Klakočar Zupančič.
Poudarila je, da je naloga in odgovornost vseh nas, da bo planet omogočal preživetje človeški vrsti, tako posameznikov in odločevalcev ter v največji meri kapitala. “Tudi ljudje smo integralni del biodiverzitete našega planeta. Ko škodujemo okolju, škodujemo predvsem sebi in tistim, ki jih imamo radi. Vsak dan moramo to dejstvo ozavestiti in temu primerno ravnati,” je zapisala.
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je v poslanici zapisal, da je treba v času, ko se soočamo z okoljskimi, demografskimi in gospodarskimi izzivi, ohraniti trezno presojo in realen pogled. Meni, da zeleni prehod ne sme temeljiti na ideologiji, temveč na zdravi pameti. “Svetovni dan Zemlje naj bo opomnik, da se prihodnost gradi s spoštovanjem in preudarnimi odločitvami na vseh področjih. Trajnost naj bo način za ohranitev ravnotežja med razvojem, naravo in kakovostjo življenja za prihodnje rodove,” je poudaril.
Da lahko vsak prispeva k boljšemu jutri in da je Zemljo treba varovati, so poudarili tudi v Čebelarski zvezi Slovenije. “Vsak od nas lahko prispeva k boljšemu jutri s preprostimi, a pomembnimi dejanji, kot so ločevanje odpadkov, varčevanje z energijo ter podpora lokalnim in trajnostnim praksam. To ni le naša dolžnost do sedanjosti, temveč tudi do prihodnjih generacij, ki si zaslužijo živeti v zdravem, čistem in varnem okolju,” so zapisali.
“Naj bo današnji dan priložnost, da se ustavimo, pogledamo okoli sebe in razmislimo, kako lahko vsak po svojih močeh prispeva k bolj zeleni, bolj pravični in bolj trajnostni prihodnosti,” so dodali. Ob tem so povabili na dan odprtih vrat slovenskih čebelarjev, ki ga bodo organizirali ta petek.
V zunajparlamentarni stranki Zeleni Slovenije so poudarili, da je dan Zemlje dan za dejanja. “Danes lahko storimo nekaj dobrega. Posadimo drevo, zamenjamo plastenko za steklenico, poberemo odpadke, čeprav niso naši, se odpravimo peš ali s kolesom. Morda se zdijo majhni koraki – a vsak korak šteje, če vodi v pravo smer,” so zapisali. Pozvali so, naj dan predstavlja začetek nečesa trajnega. “Ne bodimo le opazovalci narave, bodimo njeni varuhi,” so poudarili.
Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sodelovanju z Geološkim zavodom Slovenije in ljubljansko naravoslovnotehniško fakulteto danes pripravilo strokovni posvet o naši vlogi pri varovanju planeta v času podnebnih sprememb. Udeleženci so predstavili sistemske ukrepe na področju urejanja prostora, vidike potresne dejavnosti, plazenja, rudarstva in pridobivanja surovin ter ključne zakonske in informacijske ureditve, namenjene zmanjševanju posledic naravnih nesreč, so sporočili z ministrstva.
“Podnebne spremembe se v Sloveniji kažejo še posebej intenzivno – pri čemer imata ključno vlogo prav učinkovito, prilagojeno prostorsko načrtovanje in smelo urejanje vodne infrastrukture. Z njima lahko preprečujemo velika tveganja in gradimo izboljšano odpornost naših naselij,” je med drugim dejal minister za naravne vire in prostor Jože Novak.
Ena od pobud za boljši jutri je projekt EU Youth Cinema: Green Deal, ki ga financira EU in ki mladim omogoča ogled evropskih zelenih filmov in pogovor o trajnosti. Letos so se programu pridružili učenci in učitelji iz Celja in Novega mesta, so sporočili organizatorji. Poudarili so, da si je več filmov preko spletne strani projekta mogoče ogledati brez registracije in brezplačno.
V Zdravilišču RKS Debeli rtič je danes potekal dogodek z naslovom Vreme in morje – trajnostno, ki je bil posvečen ozaveščanju o pomenu naravnega okolja ter odgovornemu in trajnostnemu ravnanju z njim – zlasti v dobro otrok in prihodnjih generacij. Kot so sporočili, je bil osrednji del dogodka postavitev didaktične vremenske postaje, ki jim jo je podarila Agencija RS za okolje. Služila bo kot učno orodje, s katerim bodo otroci lahko spremljali vremenske pojave in se učili o delovanju naravnega okolja.
V sklopu večletnega projekta ART KANTE javnega podjetja Komunala Izola pa so učenci tretje triade Osnovne šole Dante Alighieri preobrazili pet običajnih zabojnikov za ločeno zbiranje odpadkov v unikatne izdelke, ki jasno prenašajo sporočilo o pomenu okoljske odgovornost in pravilnega ločevanja odpadkov. Zabojniki so namenjeni uporabi na izolskih prireditvah in dogodkih, kjer s svojo estetsko in didaktično funkcijo prispevajo k večji učinkovitosti ločevanja, so sporočili s komunale.