Ob dnevu pogrešanih otrok letos o prepoznavanju spolnih zlorab in primernem ukrepanju

3 hours ago 3
ARTICLE AD

Eden od razlogov, zakaj otroci zbežijo od doma, so zlorabe v okoljih, kjer bi se morali počutiti varne, opozarjajo v preventivni kampanji ob bližnjem mednarodnem dnevu pogrešanih otrok, ki se ji je pridružila tudi slovenska policija. Ob tem na policiji izpostavljajo, da je v večini primerov storilec oseba, ki ji otrok zaupa.

Mednarodni dan pogrešanih otrok zaznamujemo 25. maja. Slovenska policija se je v sodelovanju z mednarodno fundacijo Amber Alert Europe in policijami 29 drugih držav pridružila vseevropski kampanji ob dnevu z naslovom Prijatelj ali pošast?, ki je namenjena ozaveščanju in opremljanju staršev, učiteljev in skrbnikov z znanjem, kako prepoznati opozorilne znake zlorabe, vzpostaviti varen in podporen pogovor z otroki ter morebitne skrbi prijaviti pristojnim službam.

Kot so zapisali na policiji, osem od desetih otrok, ki so žrtve spolne zlorabe, zlorablja nekdo iz njihovega kroga zaupanja, na primer družinski član, bližnji sorodnik, prijatelj ali druga odrasla oseba iz skupnosti. Številni otroci poskušajo pobegniti iz nevzdržne situacije, a jih pobeg lahko izpostavi še večjim nevarnostim, kot so izkoriščanje, trgovina z ljudmi ali dolgotrajne negativne psihološke posledice.

Zloraba je lahko skrita, njeni znaki pa pogosto niso, poudarjajo na policiji. Ti znaki so lahko nakazovanje, čustveni, fizični ali psihološki znaki, težave v šoli in pri druženju z vrstniki, spremembe v vedenju ali neprimerno vedenje ter strah in izogibanje določenim osebam, krajem ali situacijam.

Skrbniki so tisti, ki morajo zagotoviti, da se otrok počuti varnega, da bi lahko spregovoril o tem, kar se mu je morda zgodilo. Pri tem na policiji opozarjajo, da varno okolje vzpostavljamo s spodbujanjem zaupanja in poslušanjem brez obsojanja. Otroku je treba razložiti, da njihovo telo pripada samo njim in da se jih nihče ne sme dotikati, pogovoriti se je treba o mejah ter tudi pomagati otrokom razumeti razliko med dobrimi presenečenji in škodljivimi skrivnostmi, so še zapisali.

Na policiji pozivajo, da je sum spolne zlorabe otrok treba takoj prijaviti na najbližji policijski postaji ali na telefonski številki 113. “S takojšnjim ukrepanjem bomo lahko preprečili, da bi otrok ostal v bližini storilca, kjer bi bil lahko izpostavljen nadaljnjemu spolnemu izkoriščanju in zlorabljanju,” so še poudarili.

Read Entire Article