ARTICLE AD BOX
Regionalna razvojna agencija Zasavje je v sodelovanju z Razvojno agencijo SAŠA izvedla raziskavo družbene zavesti o pravičnem prehodu v Savinjsko-Šaleški in Zasavski premogovni regiji.
Namen raziskave je bil pridobiti vpogled v mnenja prebivalcev o vplivu zelenih politik na njihovo življenje, delo in prihodnost regije ter oceniti učinkovitost že izvedenih in načrtovanih ukrepov.
Raziskavo so izvedli z namenom pridobiti poglobljen vpogled v mnenja in stališča prebivalcev Zasavja in SAŠA regije o pravičnem prehodu ter vplivu zelenih politik na njihovo vsakdanje življenje, delo in prihodnost regije. Skušali so izvedeti, kako prebivalci zaznavajo pravični prehod ter oceniti njihove poglede na že izvedene in načrtovane projekte in ukrepe. Poseben poudarek je bil namenjen prepoznavanju ključnih področij, ki jih prebivalci dojemajo kot najpomembnejša za uspešen prehod na trajnostno gospodarstvo, ter vrednotenju ukrepov, povezanih z zaposlovanjem, energetiko, okoljsko trajnostjo in kakovostjo življenja.
Raziskava je obenem proučevala stopnjo ozaveščenosti prebivalcev o posameznih projektih, njihov vpliv na skupnost ter izzive, s katerimi se soočajo posamezniki in skupnosti, povezani s tradicionalnimi industrijami, kot je premogovništvo.
Analiza temelji na anketiranju lokalnega prebivalstva, pri čemer so kvantitativni podatki omogočili podroben vpogled v razumevanje pravičnega prehoda v širšem družbenem in gospodarskem kontekstu regij. Podatki so bili zbrani oktobra 2024 na reprezentativnem vzorcu 895 anketirancev iz Zasavja, SAŠA regije in drugih delov Slovenije. Raziskava zajema tako ožje premogovno območje kot tudi širše območje, ki sta opredeljeni v Območnem načrtu pravičnega prehoda Zasavje in Območnem načrtu pravičnega prehoda SAŠA.
Prebivalci Zasavja relativno dobro poznajo koncept pravičnega prehoda, pri čemer izpostavljajo gospodarske, družbene, okoljske in energetske vidike kot najpomembnejše. Med projekti največji pomen pripisujejo prenovi ceste Hrastnik–Zidani Most, spodbujanju investicij za gospodarsko prestrukturiranje ter vlaganjem v raziskave, razvoj in izobraževanje, saj te ukrepe vidijo kot ključne za dvig kakovosti življenja.
Največ informacij o pravičnem prehodu prebivalci pridobijo iz nacionalnih spletnih medijev, kot so rtvslo.si in siol.net, pomembno vlogo pa imajo tudi lokalni mediji, ki jih redno spremlja skoraj 80 % respondentov. Prebivalci izražajo zaskrbljenost zaradi pričakovane brezposelnosti, gospodarskega nazadovanja in izgube kulturne dediščine, ki so posledica zapiranja premogovništva, čeprav je neposreden vpliv na posameznike omejen, saj je delež prebivalcev, povezanih z rudarstvom, že znatno zmanjšan.
Pravični prehod za zdaj ni bistveno spremenil življenjskih navad ali vedenja prebivalcev Zasavja, kar kaže na nezaupanje in skepticizem do novih projektov, ki ga deloma povzročajo pretekle izkušnje z neizpolnjenimi obljubami o gospodarskem razvoju regije, so ugotovili ob analizi ankete.
Savus
Foto: arhiv Savus
The post O družbeni zavesti appeared first on Savus.