NSi predlaga petodstotno obdavčitev kriptosredstev

5 hours ago 9
ARTICLE AD

V NSi nasprotujejo vladnemu predlogu zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev, ki predvideva 25-odstotno obdavčitev kriptosredstev. Zato so pretekli teden v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona, s katerim med drugim predlagajo petodstotno obdavčitev, je danes dejal poslanec Jernej Vrtovec.

Predlog zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja kriptosredstev je pripravil davčni strokovnjak Ivan Simič, NSi pa ga je nato “posvojila” in v petek poslala v parlamentarno proceduro, je na današnji novinarski konferenci dejal Vrtovec.

NSi z omenjenim zakonom predlaga obdavčitev kriptovalut v višini pet odstotkov posamezne transakcije, ko so torej kriptosredstva unovčena oziroma izplačana. Unovčenje do 10.000 evrov kritpovalut bi ostalo neobdavčeno.

Kot je navedel Vrtovec, je cilj predlaganega zakona administrativno preprosto in razumljivo obdavčenje. “Verjamemo, da je to spodbuda, da bomo privabili v Slovenijo tudi vlagatelje iz tujine oziroma da bodo ti vlagatelji v kriptovalutah lastniki, ustanovitelji podjetij v Sloveniji ostali,” je dejal.

Vrtovec je bil ob tem kritičen do vladnega osnutka zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev. Na podlagi osnutka zakona bodo morali zavezanci med drugim voditi evidenco pridobitev in odsvojitev kriptosredstev, skupno za vsa imetništva kriptosredstev, in jo na zahtevo predložiti davčnemu organu. Vsako leto bodo morali finančni upravi oddati davčni obračun in plačati morebiten davek. Davek se izračuna in plača po proporcionalni stopnji v višini 25 odstotkov.

Z danes predstavljenim zakonom želijo v NSi po besedah poslanca “preprečiti novo vladno neumnost” in zaščititi varčevalce v kriptovalutah. V Sloveniji je po nekaterih analizah varčevalec v kriptovalutah vsak peti državljan, je dejal Vrtovec.

Simič je na novinarski konferenci ocenil, da sta predlagani pristop in stopnja obdavčitve prava. “Predvsem zaradi tega, ker je nemogoče spremljati vse transakcije, ki se dogajajo, preden se prelijejo na transakcijski račun. Teh transakcij je lahko tudi 10.000 ali pa še več in zaradi tega je tudi davčnih nadzorov zelo malo,” je opozoril.

Read Entire Article