ARTICLE AD BOX
Nova Evropska komisija pod vodstvom nemške političarke Ursule von der Leyen je danes uspešno prestala še zadnjo oviro v Evropskem parlamentu, tako da bo lahko v nedeljo nastopila petletni mandat. Položaj komisarke za širitev EU bo zasedala Marta Kos, ki ob potrditvi čuti veliko odgovornost.
Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu novo komisijo potrdili s 370 glasovi za, 282 proti in 36 vzdržanimi. To je najnižja podpora komisiji od leta 1993, ko je Evropski parlament prejel pravico do soodločanja pri njenem imenovanju.
Drugo komisijo Ursule von der Leyen je podprla večina članov desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), iz katere prihaja tudi predsednica. Proti so glasovali člani španske delegacije ter evroposlanci iz SDS Romana Tomc, Zala Tomašič, Milan Zver in Branko Grims. Večinoma so kot razlog za glas proti navedli dejstvo, da bo v novi komisarski ekipi za širitev pristojna nekdanja slovenska diplomatka.
Evroposlanec Matej Tonin (NSi), ki je prav tako član EPP, pa je novo komisijo podprl. Dejal je, da je vesel, da je v novi komisarski ekipi 15 predstavnikov EPP, tako da pričakuje tudi precej drugačne politike.
Za novo komisijo je glasovala tudi večina članov skupine socialistov in demokratov (S&D), med katerimi pa ni bilo poslancev nemške in francoske delegacije. Evroposlanec SD Matjaž Nemec se je vzdržal, saj je sestava nove komisije skupek “s prelomljenimi obljubami prežetega političnega pragmatizma predsednice von der Leyen”.
Novo sestavo komisije je podprla še večina poslancev liberalne politične skupine Renew, vključno z evroposlancem Gibanja Svoboda Marjanom Šarcem. Ta je poudaril, da mora nova Evropska komisija čim prej začeti delo, in dodal, da je širitveni resor velik uspeh za Slovenijo. Podobno meni njegova poslanska kolegica Irena Joveva, ki se glasovanja ni mogla udeležiti.
Evropska komisija je prav tako prejela podporo dela politične skupine Zelenih, tudi poslanca stranke Vesna Vladimirja Prebiliča. Komisijo je podprl predvsem zato, ker si želi sodelovanja z njo, pa tudi zato, ker ima Slovenija izredno priložnost z odličnim resorjem in odlično komisarko.
Za je glasoval še del skrajno desne politične skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), predvsem italijanski evroposlanci iz vrst Bratov Italije.
“Danes je dober dan za Evropo, saj je glasovanje pokazalo, da sredina stoji,” je po glasovanju povedala von der Leyen. Poudarila je pomen enotnosti v EU, ki je med drugim ključnega pomena za evropsko blaginjo, konkurenčnost in varnost, za kar mora Evropa poskrbeti predvsem sama.
Spodbujanju konkurenčnosti evropskega gospodarstva bo sicer namenjena prva večja pobuda Evropske komisije v novem mandatu, je predsednica povedala v predstavitvi komisarske ekipe in programa komisije pred glasovanjem.
T. i. kompas za konkurenčnost se bo osredotočil na zmanjšanje inovacijskega zaostanka za ZDA in Kitajsko, razogljičenje gospodarstva in okrepitev ekonomske varnosti, je pojasnila.
Vsi trije stebri po mnenju von der Leyen potrebujejo nov pristop k usklajevanju evropskih politik, pa tudi bistveno povečanje naložb, poenostavitev zakonodaje in veščine.
Spomnila je še, da na mejah Evrope divja vojna, in se zavzela za povečanje evropskih izdatkov. “Potrebujemo enotni trg za obrambo, okrepiti moramo temelje obrambne industrije, izboljšati moramo vojaško mobilnost. In potrebujemo skupne evropske obrambne projekte,” je poudarila.
V novi 27-članski Evropski komisiji bo 11 žensk, od tega bodo štiri izvršne podpredsednice. Dva podpredsedniška položaja bosta zasedla moška. 15 članov bodoče komisije prihaja iz EPP, pet iz Renew, štirje pa iz vrst S&D. Po enega komisarja bodo imeli ECR in Domoljubi za Evropo (PfE), eden pa ne pripada nobeni od evropskih političnih družin.
V drugi komisiji Ursule von der Leyen bo kar 21 novincev, med njimi tudi nekdanja slovenska diplomatka Marta Kos, ki bo pristojna za področje širitve EU, vključno z nadaljnjo podporo Ukrajini pri njenem soočanju z rusko agresijo.
Von der Leyen je dopoldne v Evropskem parlamentu izrazila prepričanje, da je Kos s svojimi bogatimi izkušnjami prava oseba za ta položaj. Kandidatkam za članstvo v EU je obljubila podporo, dokler ne bodo pripravljene na vstop, Ukrajini pa bo unija stala ob strani, dokler bo treba.
Kos pa je dejala, da čuti izjemno veliko odgovornost, saj je nalog veliko, širitev pa še nikoli doslej ni bila tako zelo pomembna. Napovedala je, da bo skupaj z novoizvoljenim predsednikom Evropskega sveta Antoniem Costo in novo visoko zunanjepolitično predstavnico EU Kajo Kallas že v soboto odpotovala v Kijev.
Mandat bosta sicer Costa in nova Evropska komisija, ki jo bo imenoval Evropski svet, nastopila v nedeljo.
Premier Robert Golob je novi komisiji zaželel uspešno soočanje z izzivi našega časa. Poudaril je, da bo resor širitve, ki ga bo vodila komisarka iz Slovenije, v obdobju pred nami za Evropsko unijo izjemnega pomena zaradi stabilnosti in varnosti na Zahodnem Balkanu in še posebej v Ukrajini, kjer se prvič nakazuje realna možnost za mirovno rešitev.