ARTICLE AD
Newyorške borze v uvodu v nov teden beležijo padce indeksov. Borzni trg se tako odziva na odločitev bonitetne agencije Moody’s, ki je v petek kot zadnja od velikih treh bonitetnih hiš ZDA odvzela najvišjo oceno AAA. Med vlagatelji vlada tudi negotovost glede prihodnjih ameriških trgovinskih ukrepov in potrjevanja fiskalnih načrtov Donalda Trumpa.
Indeks Dow Jones je po prve pol ure trgovanja 0,15 odstotka pod izhodiščem. Takoj na začetku je sicer zdrsnil za okoli 0,7 odstotka, a potem začel postopno pridobivati vrednost. Širši indeks S&P 500 je pri okoli treh četrtinah odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa pri okoli 0,8 odstotka. Tudi ta indeksa zmanjšujeta prvotni padec.
Danes je sicer prvi trgovalni dan po tistem, ko je bonitetna agencije Moody’s v petek zvečer po ameriškem času sporočila, da je oceno kreditnega tveganja ZDA zaradi povečanja javnega dolga v zadnjem desetletju, naraščajočih plačil obresti, rastoče javne porabe in razmeroma nizke sposobnosti ustvarjanja javnofinančnih prihodkov znižala z najvišje AAA na AA1. Moody’s je s tem še zadnja od treh osrednjih svetovnih bonitetnih hiš, ki se je odločila za tak korak. Fitch in Standard&Poor’s sta to storila že pred časom.
Med vlagatelji po navedbah tujih tiskovnih agencij še vedno vlada tudi negotovost glede nadaljnjih ukrepov ameriškega predsednika Donalda Trumpa na področju trgovinske politike, pri kateri po burnem aprilu trenutno vlada začasno zatišje, in pa glede potrjevanja Trumpovih fiskalnih načrtov za podaljšanje davčnih olajšav in krčenje porabe. Postopki v kongresu namreč kljub republikanski večini v obeh domovih ne potekajo gladko.
Indeksi na evropskih borzah medtem nimajo povsem enotne smeri. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je bil nekaj več kot dve uri pred koncem trgovanja okoli 0,4 odstotka pod izhodiščem. Pariški CAC 40 je prav tako izgubljal štiri desetinke odstotka, londonski FTSE 100 pa je bil tretjino odstotka pod petkovo zaključno ravnjo. Frankfurtski DAX je po drugi strani pridobival skoraj 0,2 odstotka.