ARTICLE AD BOX
Tehnologija napreduje – a z njo tudi človeška iznajdljivost. Medtem ko države po vsem svetu uvajajo vedno bolj sofisticirane radarske kamere, ki so sposobne prepoznati registrske oznake, hitrost, celo voznika v avtomobilu, so nekateri vozniki našli način, kako jih prelisičiti. “Nevidne tablice” so nova zvijača, ki v Veliki Britaniji že povzroča glavobole policiji in prometnim nadzornikom.
Kaj so “nevidne tablice” in zakaj jih kamere ne zaznajo?
Britanski vozniki so odkrili trik, ki izkorišča napake v zaznavanju radarskih in avtomatskih prepoznavnih sistemov (ANPR). Gre za registrske oznake, imenovane 3D in 4D tablice, ki zaradi svojega posebnega dizajna v nekaterih primerih postanejo neberljive za policijske kamere.
Kako delujejo? Standardne 2D registrske tablice, ki jih večina uporablja, so ravne in brez posebnih lastnosti – enostavne za branje s kamerami in človeškim očesom. 3D tablice imajo reliefne, rahlo dvignjene črke, ki dajejo registrski oznaki večjo globino, medtem ko 4D tablice gredo še korak dlje – s posebnimi akrilnimi dodatki in infrardečimi plastmi, ki lahko v določenih pogojih “prevarajo” kamere.
Pri dnevni svetlobi večina teh tablic ne predstavlja težave, saj so oblikovane v skladu s predpisi. A ponoči, ob določenih kotih osvetlitve ali pri uporabi infrardečih kamer, ki jih policija pogosto uporablja za zaznavanje vozil, lahko takšne registrske oznake postanejo nevidne ali vsaj popačene do te mere, da jih sistem ne more pravilno prebrati.
Vozniki, ki so si izmislili način, kako “izginiti” z radarjev
Ko so oblasti začele uvajati pametne prometne sisteme, ki brezhibno beležijo prekrške, se je hitro našla tudi protiutež v iznajdljivosti določenih voznikov. V Veliki Britaniji so nekateri vozniki ugotovili, da z uporabo 4D registrskih tablic lažje uidejo kaznim – in to ne le za hitrost, ampak tudi za vožnjo po prepovedanih pasovih, neplačane cestnine ali prečkanje rdeče luči.
Britanski portal BirminghamLive navaja, da število avtomobilov s takšnimi tablicami skokovito narašča. Zadeva je postala tako resna, da so morali prometni nadzorniki opozoriti vlado, da bi morala sprejeti dodatne ukrepe in zakonodajne popravke, da bi preprečila to “sivo cono” v prometni zakonodaji.
“Tablice same po sebi niso nezakonite, saj izpolnjujejo predpisane standarde. Težava je, da nekatere tehnologije prepoznavanja registrskih oznak ne delujejo pravilno z njimi,” je za BirminghamLive pojasnil neimenovani policijski inšpektor.
Policija že ukrepa – a ali bo to dovolj?
Ko se je razvedelo, da določene tablice lahko “sleparijo” kamere, so oblasti začele ukrepati. V nekaterih britanskih mestih so policisti že začeli izvajati strožji nadzor nad vozili, ki uporabljajo 4D tablice. V zadnjih mesecih so izdali več kot 200 kazni, povezanih z nepravilno uporabo teh registrskih oznak.
A tu se pojavi vprašanje: ali so kazni dovolj ali je rešitev v nadgradnji tehnologije? Velika Britanija je znana po tem, da ima eno najstrožjih mrež nadzora nad prometom na svetu – a očitno sistem ni tako nezmotljiv, kot se je sprva zdelo.
Primeri “nevidnih tablic” v Veliki Britaniji pa niso edini – podobni triki so se že pojavili v Nemčiji, Franciji in celo v ZDA, kjer so nekateri vozniki uporabljali posebne prekrivne folije ali tekočine, ki pod določenimi svetlobnimi pogoji zakrijejo registrsko številko.
Zakaj se vozniki trudijo izogniti kameram?
Čeprav se večina voznikov drži pravil, je dejstvo, da so kazni za prometne prekrške vedno strožje – v Veliki Britaniji lahko prekrški, povezani s prekoračitvijo hitrosti ali vožnjo po napačnem pasu, stanejo več sto funtov, poleg tega pa vozniki dobijo tudi točke na vozniškem dovoljenju.
Tisti, ki so pripravljeni tvegati in posegati po “sivih conah” zakonodaje, so večinoma vozniki, ki pogosto presegajo hitrost, dostavljavci in taksisti, ki poskušajo ujeti več strank, ter posamezniki, ki preprosto ne želijo plačevati kazni.
A dejstvo je, da uporaba takšnih trikov ne more trajati večno – slej ko prej oblasti prilagodijo sistem in uvedejo dodatne varnostne ukrepe.
Kaj to pomeni za prihodnost?
Oblasti v Veliki Britaniji že razmišljajo o nadgradnji kamer, ki bodo sposobne zaznavati vse vrste registrskih tablic, ne glede na njihov material ali obliko. Poleg tega bi lahko zakonodaja v prihodnje še bolj natančno opredelila, katere tablice so dovoljene in katere ne.
Toda, kot zgodovina že večkrat dokazuje – vsakič, ko se uvede nov nadzorni sistem, se najde nekdo, ki poskuša najti način, kako ga prelisičiti.
Ali bodo “nevidne tablice” le prehodni trend ali trajna težava? To bo pokazal čas.
Napisal: E. K.
Vir: www, Freepik
The post NEVERJETNO: Vozniki našli način, kako postati “nevidni” za policijske kamere! first appeared on NaDlani.si.