Nekdanji ustavni sodnik: “Accetto bi moral odstopiti”

3 hours ago 37
ARTICLE AD

Po razkritju 3. točke dokumenta, namenjenega pripravi na srečanje Vere Jourove s tedanjim predsednikom ustavnega sodišča Matejem Accettom, v katerem piše, naj Jourova poišče priložnost za preverbo stališča predsednika Ustavnega sodišča RS o novem zakonu, ki ureja delo na RTV Slovenija, marsikdo ne zmore skrivati kritike do konkretnega sodnika. Pojavljati so se pričeli tudi pozivi k njegovemu odstopu.

“Zahtevam takojšen odstop sodnika Ustavnega sodišča /RS/ dr. Accetta, ki bi moral takšen sestanek zavrniti,” je poudaril evropski poslanec dr. Milan Zver, ki je zaslužen za omenjeno razkritje. Zadeve je namreč pripeljal vse do evropskega sodišča, ki je po sprenevedanju Evropske komisije odločilo, da je treba razkriti 3. točko.

“Ta škandal brez primere v zgodovini EU in novejši zgodovini SLO z Vero Jourovo in Accettom zahteva: 1. odstop Ursule von der Leyen in cele Evropske komisije; 2. odstop vlade SLO; 3. razpustitev SLO ustavnega sodišča. Te institucije po današnjem dnevu pač ne morejo uživati nobenega zaupanja,” je v zvezi z zadevo na družbenem omrežju X kritičen mednarodni pravnik dr. Miha Pogačnik. Medtem Ustavno sodišče RS sicer vztraja, da Accetto in Jourova nista govorila o nobeni odprti zadevi.

Nekdanja podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova in takratni predsednik ustavnega sodišča dr. Matej Accetto (Foto: Evropska komisija)

V zvezi z zadevo smo se odločili, da bomo za komentar prosili nekdanjega ustavnega in vrhovnega sodnika Jana Zobca. Zanimalo nas je, kako razume situacijo v zvezi z Accetom in pozive k njegovemu odstopu. Zobec ocenjuje, da so pozivi legitimni, o tem, ali je on lagal o tem, da pogovori niso bili namenjeni tej temi, pa po njegovih besedah vesta samo on in nekdanja podpredsednica Evropske komisije. “Je pa to močan indic, da so pogovori tekli o tej temi, ker je bil to eden od ciljev obiska. Zato ne verjamem, da podpredsednica Evropske komisije ni načela te teme, da se o tem nista pogovarjala, ampak kaj sta se pogovarjala, vesta samo onadva,” je bil jasen.

“Mi lahko samo sklepamo na podlagi razkritega dokumenta, te 3. točke, da je bil to eden od ciljev obiska, in na podlagi tega, da je Ustavno sodišče /RS/ in seveda z njegovim glasom, on je bil predsednik takrat, odpoklicalo oziroma odpravilo začasno zadržanje,” je še poudaril in dodal, da je bila ta odločitev zelo nenavadna, pravno zelo vprašljiva. “Mislim, da zelo napačna. Iz tega dvojega in tudi sicer iz dejstva, da je Accetto že pred tem bil ujet na laži, bi jaz ne verjel, če bi rekel: ‘Nisva se o tem pogovarjala.’ Tako da to razkritje je zelo močan indic, da sta se o tem pogovarjala in da je govoril neresnico.”

Foto: Polona Avanzo

To meče slabo luč na Ustavno sodišče RS

Zobec meni, da to meče zelo slabo luč na Ustavno sodišče RS. “Razgrajuje njegovo verodostojnost, ugled, kredibilnost – in to je največja škoda, da to institucijo, ki je tako ključnega pomena, posamezniki uničujejo. Ravno tako uničujejo ugled, verodostojnost, kredibilnost Evropske komisije, ki je varuh vladavine prava,” je poudaril in opomnil, da je vladavina prava eden od temeljev Evropske unije, Evropska komisija pa je varuh teh vrednot, in sicer zlasti vladavine prava. “Z njene strani se potem dogaja taka demontaža vladavine prava, ko pride podpredsednica Evropske komisije z nalogo vplivati na odločitev ustavnega sodišča. Kaj drugega pomeni kot pridobiti mnenje predsednika ustavnega sodišča v tej zadevi,” je bil kritičen.

Zanimalo nas je tudi to, kako interpretira, da se predsednica republike v zvezi z zadevo ni oglasila, in ali ga to preseneča. “Ne, to me ne preseneča. Seveda – da se ne bo oglasila, njo bolj zanima Gaza, pa zdaj verjetno žaluje, objokuje prekinitev ognja in mir, vsaj začasen mir, ki upamo, da bo trajal, ker to škodi njenim trenutnim političnim interesom,” je poudaril in dodal, da ona sicer zelo rada govori o vladavini prava, ampak samo tedaj, kadar je to sredstvo za dosego njenih političnih interesov in koristi.

Ž. N.

The post Nekdanji ustavni sodnik: “Accetto bi moral odstopiti” first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article