NEDELJSKI NASVET: Vse bolj se zdi, da želijo samo vaš denar

22 hours ago 11
ARTICLE AD

Ko je varnost prevzel sistem, kar je edino pravilno, se sprašujete, ali je dodatni varnostni program sploh še vreden denarja in virov, ki jih zasede. Zaradi takšnega razmišljanja so ponudniki v težavah in si izmišljajo vse mogoče načine, kako bi vam vseeno prodali nekaj, česar (verjetno) ne potrebujete.

Ni moj namen zanikati potrebe po varnostnih (protivirusnih) programih, rad bi le poudaril naslednje. V svetu virusov, trojanskih konjev in druge programske nesnage absolutne varnosti ni. Nič ne more preprečiti okužbe s škodljivo kodo, če ste nemarni ali vam je, preprosto rečeno, to usojeno, pa če imate na računalniku in telefonih nameščenih neskončno »ščitov«. Potem je tu še preprosta posledica evolucije. Varnost bi morala biti temeljni postulat in del sistemov že od pamtiveka. Dolgo ni bila, nato se je v nekem trenutku vse spremenilo. Bolje pozno kot nikoli. To za neodvisne ponudnike, ki so prej vskočili v prazen prostor, žal pomeni, da Defender v sistemu Windows in Play Protect v Androidu nudita dovolj zaščite pred škodljivimi kodami, medtem ko so druge njihove funkcije, na primer starševski nadzor, navidezni zasebni predor (VPN), požarni zid in podobno, prav tako del sistema ali dostopne na druge načine.

Ob tem ni zanemarljivo, da funkcija, ki je del sistema, porabi manj virov in deluje bolj gladko kot programi, ki sistem pregledujejo od zunaj. Če pa se odločite zanj, vam svetujem, da dobro premislite, koliko vas bo stal. Tega, da ni pametno hkrati uporabljati več varnostnih programov, verjetno ni treba posebej poudarjati.

Antivirusni programi niso poceni, saj se letne naročnine gibljejo od malo manj do krepko prek sto evrov. Bili bi nori, če bi jih plačevali po polni ceni. Nikar ne mislite, da je akcijska ponudba, na katero ste naleteli, časovno omejena. Že vrsto let je tako, da prvo leto plačate najmanj polovično ceno, nato pa je najbolje, da naročnino prekinete ter sklenete novo pri istem ali drugem ponudniku. Programi so si namreč vse bolj podobni, tako po zmogljivostih kot po funkcijah, ki jih nudijo. Verjetnost, da bi eden prevladal nad drugimi in bil učinkovitejši pri zaznavi groženj, je vsako leto manjša.

Predvidevam, da je odliv uporabnikov ogromen. To sklepam na podlagi vse bolj inovativnih načinov, s katerimi želijo ponudniki posameznike ujeti v past in jih prepričati, da na široko odprejo denarnice. Zadnje čase so na primer v porastu objave na družbenih omrežjih o smrti znane osebnosti. Ko kliknete nanjo, se odpre spletna stran s skoraj takojšnjimi grozečimi opozorilnimi okni, da je računalnik ali telefon okužen (seveda ni). Hkrati je tam še povezava na rešitev, kar je samo po sebi nevarno, saj bi se na ta način zlahka okužili s škodljivo kodo, kjer vas čaka »enkratna« ponudba za nakup antivirusnega programa. Če jim uspe na ta način pridobiti nekaj naročnikov, je oglas dosegel svoj namen.

Mene še bolj kot takšni nategi moti nameščanje antivirusnih programov na nove računalnike, za kar ponudnik plača proizvajalcu. Tako mislimo, da je program del sistema, ki ga ta predlaga, in smo posledično dovzetnejši za nakup. Običajno program nekaj časa deluje brezplačno, nato pa se začne prikazovati grozeče rdeče opozorilo o potrebnem nakupu. Milo rečeno mi gre na živce, da kaj takšnega vidim na prenosniku, za katerega sem odštel poldrugega ali celo več tisočakov. Opozoril se znebite tako, da program odstranite, pri čemer ostanite trdni in ne reagirajte na njegove prošnje, da tega ne storite.

Ker nakup in namestitev antivirusnih programov nista več nekaj samoumevnega, kot sta bila pred leti, se morajo prodajalci, ki pravzaprav vedno bolj ponujajo nekaj, česar zaradi varnostnih funkcij sistema ne potrebujemo, znajti. Škoda, da vse pogosteje uporabljajo prijeme, ki so na meji dobrega okusa.

The post NEDELJSKI NASVET: Vse bolj se zdi, da želijo samo vaš denar appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article