ARTICLE AD BOX
“V Moldavijo greš skupaj s sestro? Pa a ni tam nevarno? A ni tam vojna? Ukrajina je blizu, Rusija bo kmalu napadla še Moldavijo … pa cigani so tam!” Nekaj takega sem slišala čisto prevečkrat, ko sem komu omenila, da greva s sestro v Moldavijo. No, povem vam lahko, da sva se v Moldaviji počutili varno, vojne ni in je prav zanimiva država. Da bo vaše potovanje morda lažje in bolj tekoče, pa sem tule zbrala nekaj nasvetov za vas.
Nasveti za potovanje v Moldavijo
Kako do Moldavije?
Moldavija sploh ni tako daleč, kot morda zveni, tako da se jo da obiskati z avtomobilom (ali javnim prevozom), če se odpravimo na vsaj en teden dolgo potovanje. Mnogi Moldavijo združijo s potovanjem po Romuniji, recimo.
Za nekaj dnevni izlet pa bo verjetno bolj priročno potovanje z letalom. Sama sem tja letela z Wizzairom, ki ima trenutno povezave iz Dunaja, Benetk, Budimpešte in Milana. Seveda pa letijo tudi številne druge letalske družbe. Za iskanje letov, priporočam iskalnik Kiwi spodaj. Z letališča do centra Kišinjeva vozi redni avtobus, ki je smešno poceni (bil je 0,32€), plačati pa se ga da tudi s kartico.
Opcija je tudi let z Wizzairom do romunskega mesta Iasi, potem pa z avtobusom čez mejo. Leti do Iasi-ja so pogostejši in ugodnejši kot leti do Kišinjeva. Je pa treba upoštevati še približno 3h vožnje z avtobusom ter prečkanje meje med EU in Schengenskim območjem (Romunijo) in Moldavijo.
Kako po Moldaviji? Javni prevoz ali z avtom?
Za premike po Moldaviji pa bodo najbolj priročne maršrutke – to so taki mini busi, ki vozijo med naselji po Moldaviji. Maršrutke povezujejo res celotno Moldavijo in grejo praktično v vsako vas. Seveda pa se je treba zavedat, da so to večinoma precej stari minibusi, niso najhitrejši in znajo škripat oz. razpadat. Vožnja je lahko pravo doživetje :).
Druga možnost pa je seveda najem avtomobila. Ceste po Moldaviji so v normalnem stanju, vozniki so tudi čisto normalni, mednarodna vozniška ni potrebna … Jaz sem del potovanja uporabljala maršrutke, za drugi del pa sem najela avto. Priporočam tako kombinacijo, saj tako doživiš vsega po malo. Avto sem tokrat rezervirala preko iskalnika RentalCars in je bilo vse v redu, edino lokacijo agencije so mi poslali napačno. Ampak smo hitro rešili. Vseeno pa povem, če boste slučajno najeli avto pri agenciji Hertz in izbrali prevzem v centru, vam bo ponudilo možnost prevzema v hotelu Mariott ali Radisson Blu. No, tam o Hertzu ne vedo nič. Poslovalnica je na drugem naslovu, na ulici Negruzzi 10.
Jezik, denar in telefon v Moldaviji
Uradni jezik je moldavski, ki je v bistvu identičen romunščini. Ker pa je Moldavija bivša sovjetska republika, pa večina domačinov še vedno zelo dobro govori in razume tudi ruščino. Angleščina pa žal ni ravno uporabna v Moldaviji.
Moldavija uporablja svojo valuto, moldavski lev. Marsikje se da plačevati s karticami, celo na avtobusih po Kišinjevu. Izven glavnega mesta pa je boljše imeti gotovino. Menjavo denarja priporočam v centru Kišinjeva in ne na letališču. Malo je treba pogledati in primerjati različne menjalnice in banke, kje se dobi najboljšo menjavo. Jaz sem menjala na banki in je bil tečaj boljši od tistega v menjalnicah.
Moldavija ni del EU, zato nas bo telefoniranje in brskanje po spletu lahko drago stalo. Jaz zadnje čase stalno uporabljam aplikacijo Airalo, kjer si uredim e-sim (virtualno sim kartico). To je izredno praktična in ugodna možnost za povezljivost na potovanju. Če se odločite za Airalo, uporabite kodo KATARI6961 za nekaj evrov popusta pri prvem nakupu.
Vstop v Moldavijo in Pridnestrsko republiko (Transnistria)
V Moldavijo lahko potujemo z osebno izkaznico, če pa bi želeli obiskati še Pridnestrsko republiko (po angleško se ji reče Transnistria), pa je nujno potreben potni list.
Moldavija tudi ne zahteva nobene vize. Potovanje tja je torej s tega vidika res enostavno. Pridnestrska republika pa je del Moldavije, ki želi biti samostojna država, le da je nihče ne priznava. Vseeno pa je med Moldavijo in Pridnestrsko republiko meja. Za turistične namene spet ni potrebno nič posebnega. Usedeš se na avtobus in se odpelješ do meje. Tam greš dol z busa, do okenca za pregled potnih listov, pokažeš potni list in poveš, koliko časa imaš namen ostati v Pridnestrski republiki (znanje ruščine tu pride prav). Potem ti uradni natisne dovoljenje za vstop in to je to. Dobrodošel v Pridnestrju! Dovoljenje je en manjši listek (kot račun), kjer so podatki iz tvojega potnega lista ter datum, do kdaj smeš ostati v tej “državi”. Pomembno je, da listka ne izgubiš, saj ga moraš pri izstopu spet pokazati.
Nastanitve v Moldaviji
Jaz navadno nastanitve iščem na Bookingu ali Agodi in tudi tokrat ni bilo drugače. Znanka, ki je pred tem potovala po Moldaviji, me je opozorila, da naj se izogibam nastanitvam na Bookingu, ki jih oddajajo zasebniki, saj je imela slabe izkušnje (lastnik se ni javljal, ko je prišla). Jaz sem potem našla prijetno sobo v centru Kišinjeva preko Airbnb (ha, tudi pri zasebniku, ampak je imel ogromno dobrih ocen in tudi sicer je bilo vse super), izven Kišinjeva pa sem rezervirala apartma preko Agode. Cene niso pretirano ugodne, niso pa drage. Pač, pričakovala sem, da bo Moldavija – glede na svojo revščino – bolj poceni.
Hrana v Moldaviji
Moldavija nima prav globoko zasidrane narodne zavesti. Kako tudi, saj so bili od vedno del Romunije, po 2. svetovni vojni pa so postali del Sovjetske zveze. Zato ni čudno, da tudi hrane nimajo prav tipično svoje. Večina hrane je podobna kot v Romuniji, hkrati pa se najde tudi kakšno bolj rusko jed. Tako velja za tipično moldavsko hrano mamaliga (polenta), sarmarele (sarme), mici (čevapčiči), coltanasi (neke vrste tortelini), papanasi (ocvrto sladko testo), placinte (ocvrte pite) pa boršt (juha iz rdeče pese) in kompot … glavni ponos Moldavije pa je vino. Ok, ni to hrana, ampak ga je treba omeniti, saj je Moldavija po svetu znana kot ena boljših proizvajalk vina.
Za konec
Moldavija je zelo normalna država, nič posebnega, nič strašnega. Po revščini in razvitosti bi jo primerjala z Bosno. Sama sem se tam počutila zelo varno, nobenega kriminala, ni bilo posebno umazano, vse je zelo gladko teklo. Kišinjev je lepo mesto, kjer se mešajo sovjetske stavbe in bloki z lepimi neoklasičnimi stavbami. Tako da vam za konec lahko rečem le: pojdite, če boste imeli priložnost. Ni to nekaj Italija z bogato zgodovino in kulturo, nimajo toliko znamenitosti kot npr. Francija. Za nekaj dnevni izlet, pa je Moldavija prav zanimiva in malo drugačna.