Kuhanje krompirja je za mnoge Slovake kulinarična rutina. To preprosto opravilo pa vsebuje pasti, ki lahko vplivajo ne le na okus naših najljubših gomoljev, temveč tudi na domači proračun. Tukaj je nekaj pravil, ki vam bodo pomagala, da se izognete pogostim napakam in poskrbite, da bo krompir še boljšega okusa.

Kdaj je treba krompir soliti? V nasprotju s splošnimi običaji dodajanje soli v hladno vodo ni optimalna rešitev. Pravi trenutek je, ko voda že vre. S tem dejanjem ne le skrajšamo čas, ki je potreben, da se sol raztopi, in zaščitimo lonce pred vodnim kamnom, temveč tudi prihranimo energijo.

Sol, dodana vodi pred vretjem, podaljša čas, ki je potreben za doseganje vrelišča, kar pomeni višje račune za energijo.. Majhna sprememba vrstnega reda dodajanja sestavin lahko prinese znatne finančne koristi. Poleg tega je kuhanje pokritega krompirja na blagem ognju še en korak k varčnemu in okolju prijaznemu načinu kuhanja.

Preveč soli lahko pokvari okus krompirja, premalo pa ga naredi mlahavega. Najbolje je dodati 2 čajni žlički soli na vsake 3 litre vode. To je preprosto pravilo, ki vam bo omogočilo ohraniti popolno ravnovesje okusov.

Morda vas bo presenetilo dejstvo, da je krompir bolje kuhati s toplo ali vročo vodo. Ta način kuhanja preprečuje pretirano sproščanje škroba in izpiranje dragocenih vitaminov. Učinek? Krompir tako ohrani svojo hranilno vrednost.

To sestavino dodajte jabolčni piti skupaj z jabolki. Vsak bo našel svojo

Limono narežite na rezine in jo čez noč pustite na radiatorju. Zjutraj se boste zahvalili

Hvala, ker ste prebrali naš članek. Priporočamo vam .