ARTICLE AD BOX
Morda je res vedno nekaj novega za vogalom, toda konec leta je pravzaprav dobro obdobje za kupovanje novega prenosnika. Tisti, ki jih bodo predstavili v kratkem na sejmu CES v Las Vegasu, bodo v trgovine prišli čez nekaj mesecev, morda šele poleti ali jeseni, nekateri letošnji ali lanski modeli pa so na voljo z lepimi popusti. Kot vedno je ključ v tem, da izberete pravega, tako glede razmerja med ceno in opremljenostjo, kot še posebej za svoje potrebe.
V nadaljevanju bomo razdelali nekaj glavnih vidikov, ki jih je treba upoštevati pri izbiranju prenosnika, in kjer vas lahko določene zelo podobne karakteristike zavedejo. Izpostavili bomo tudi nekaj modelov znamke Lenovo, ki izstopajo v posameznih cenovnih in namembnostnih razredih.
Takoj na začetku si morate, poleg postavljanja cenovnega okvirja, odgovoriti na vprašanje, kaj od prenosnika pričakujete in zahtevate. Drugačnega boste izbrali tisti, ki ga redno prenašate s seboj in z njim delate zunaj, kot tisti, ki ga pretežno uporabljate doma. Kdor bo redno montiral videe in obdeloval fotografije potrebuje bolj zmogljivega z naprednejšim zaslonom, medtem ko igričarji poleg zmogljivosti pričakujejo še hitro osveževanje zaslona, manj pa so jim pomembne denimo njegove pravilne barve. Za običajno uporabo, pri kateri prevladujejo spletni brskalnik, pisarniški programi, gledanje videa in podobno, so lahko zmogljivosti hitro zadostne, seveda pa to ne pomeni, da je treba pri njih preveč varčevati. Slednje je treba početi pametno, da za čim manj denarja dobite prenosnik s kar najboljšimi tehničnimi lastnostmi, ki vam bo tudi ustrezal in dolgo služil.
Iz tehničnih lastnosti prenosnika je težko razbrati, kakšen občutek bo dajalo ohišje in kako robustno bo, lahko pa vam namignemo, da Lenovo za serijo Yoga uporablja zelo kakovostna, pretežno kovinska ohišja, ki zlahka prenesejo tudi kakšen neželen udarec. Pri seriji Ideapad boste srečali več plastike, kar je logično in pričakovano, glede na cene teh prenosnikov. Tudi njihova namembnost je nekoliko drugačna. Večino časa bodo preždeli na mizi ali doma ali v študentskem domu oz. stanovanju, med eno in drugo lokacijo ga boste odnesli verjetno največ nekajkrat na teden in redko ga boste uporabljali »na terenu.« Za slednje je vsekakor priporočljivo izbirati med modeli Yoga. Tokratni predlog za dostopno ceno je Lenovo Yoga 7 2v1, ki med drugim ponuja tudi zaslon OLED na dotik (o razliki med zasloni več malo kasneje). Poslovneži sicer prisegajo na linijo Thinkpad, ki pa je morda za domačo uporabo nekoliko zunaj cenovnih okvirjev (dokler govorimo o nakupu novega prenosnika).
Procesor je glavni, vendar ne odločilni
Izbiranje procesorja je vedno težavna naloga, predvsem zato, ker so lahko oznake za zelo različne čipe (namenoma) zelo podobne, pa tudi, ker so v prodaji prenosniki z več generacijami procesorjev, ki se med seboj v ostalih lastnosti prav tako zelo malo razlikujejo. V zadnjem času so procesorji Ryzen proizvajalca AMD v splošnem nudili tako boljše zmogljivosti kot daljše trajanje baterije, vendar se je tudi Intel s svojimi procesorji Core že nekoliko približal. Med drugim zato, ker jih je zasnoval s kombinacijo učinkovitih in zmogljivih jeder, kakršno poznamo z mobilnih napravah (z izjemo najnovejše generacije Core Ultra, ki ima znova štiri enaka jedra). Pri teh bi v iskanju najboljše kupčije šli nazaj do 13. generacije procesorjev Core i5 oz. i7, na AMD-jevi strani pa morda do serije Ryzen 7000.
Letos so v enačbo prišli še procesorji Snapdragon X podjetja Qualcomm, ki niso zasnovani na ukaznem naboru x86 – tega v okolju Windows poznamo že samih začetkov –, temveč na arhitekturi ARM, kakršno uporabljajo procesorji za mobilne naprave in v zadnjih letih tudi za Applove prenosnike. Njihova prednost je v zelo dobrih zmogljivostih pri dokaj majhni porabi, med drugim ne delajo razlik v hitrosti delovanja pri napajanju z omrežja ali z baterije, ter možnost lokalnega poganjanja storitev umetne inteligence, pomanjkljivost pa združljivost določenih programov in za zdaj višja cena večine prenosnikov, zato kakšnega tovrstnega predstavnika v tokratni izbor nismo uvrstili.
Pri pomnilniku je vsekakor treba gledati na to, da ga je vsaj 16 GB, več ga bodo zares potrebovali zgolj zahtevnejši uporabniki, a vsekakor ne škodi, če ga je 24 ali 32 GB, kajti v letih, ko bo prenosnik v rabi, se lahko zahteve programske opreme zlahka zvišajo. Pri disku (SSD-ju) je na srečo 512 GB že večinoma spodnja meja, v kolikor pa doplačilo za 1 TB ni previsoko, ga vsekakor priporočamo. S tem boste dobili dovolj prostora, da bo lahko vse, kar shranjujete v oblak, tudi na disku računalnika. S hitrostjo diska se za domačo uporabo ne bi preveč obremenjevali, bolj bi gledali na kapaciteto.
Prenosnik z dokaj lepo uravnoteženostjo pri teh prvinah za atraktivno ceno je IdeaPad Slim 3 s procesorjem Core-i5 13620H, 16 GB pomnilnika in 512 GB diska SSD. Gre sicer za model s 15,6-palčnim zaslonom, kar za domačo uporabo tudi zna biti ustreznejša izbira od 14-palčnega. Tak prenosnik je bolj primeren za tiste, ki ga redno nosijo s seboj, saj je lažji in bolj priročen.
Že omenjena umetna inteligenca je bila letos ena od besednih zvez let na področju prenosnikov, saj storitve na njeni osnovi, kot sta Microsoftovi Recall ali Microsoft Copilot+, brisanje elementov s fotografij ali generativno ustvarjanje teh, pomoč pri pisanju in drugo mikajo marsikoga, četudi za zdaj še niso povsem na taki ravni, kot bi si želeli. Za možnost poganjanja teh storitev na samem računalniku je treba izbrati prenosnik z najnovejšim procesorjem (AMD Ryzen AI, Intel Core Ultra 2xx ali Qualcomm Snapdragon X).
IPS, OLED in ostale lastnosti zaslona
V ta del se tokrat ne bomo spuščali preveč podrobno. V vsakem primeru naj bo zaslon vrste IPS za čim boljše vidne kote in lepe barve, premore naj 300 kandel (večinoma se sicer uporablja enakovredna ameriška enota nit) svetilnosti ali več, če ga boste veliko uporabljali v svetlih prostorih oz. zunaj. Zaslon OLED bo dodal še odlične kontraste in zelo lepe ter pravilne barve, ob uporabi črnega ozadja programov lahko tudi zmanjšuje porabo baterije. Ločljivosti nad polno visoko niso nujne, če se ne nameravate ukvarjati z grafičnim oblikovanjem ali čim podobnim.
Naprednejši od zgoraj omenjenega je Ideapad 5 2v1 z zelo zmogljivim procesorjem AMD Ryzen 5 8645HS in vrtljivim 14-palčnim zaslonom na dotik. Ta tiste, ki bi radi velik zaslon in bolj poslovno estetiko, pa bo primeren Thinkbook 16 G7, priporočamo ga s procesorjem Intel Core Ultra 125U.
Za igričarski prenosnik so pomembne tri lastnosti. Dovolj zmogljiva, ločena grafična kartica, zaslon s hitrim osveževanjem in ustrezen hladilni sistem (ter tudi debelina ohišja, da se lahko topel zrak dovolj dobro odvaja). Na drugi strani to pomeni nekoliko zajetnejši in težji prenosnik, tudi glasnejši, kadar bo deloval pod polnimi obremenitvami (torej med igranjem iger), zaradi česar niso odveč slušalke z aktivnim dušenjem hrupa. Osrednji procesor je lahko tudi nekoliko manj zmogljiv, a seveda ne premalo, kajti v igrah večino dela prevzame nase grafični. V prenosnikih večinoma srečujemo procesorje Geforce podjetja Nvidia, zato se bomo osredotočili na te. Prvi del oznake vedno predstavlja generacijo, trenutna je še vedno 40, pomladi ali bolj proti poletju prihodnje leto predvidoma prihajajo v prodajo prvi prenosniki s serijo 50. Drugi del oznake je »zmogljivostni« in se običajno začne s 50. Geforce RTX 4050 je torej vstopna možnost in to bi raje preskočili, če proračun le dopušča. Z Geforce RTX 4060 boste deležni bistveno večjega števila sličic na sekundo in lepše grafične podobe v igrah, s čimer bo tudi zaslon prenosnika in njegovih 144 Hz dobro izkoriščen. To je ta čas nekako spodnja meja za osveževanje pri zaslonu igričarskega prenosnika ali zunanjega monitorja. Četudi s prodaji tudi modeli s še bistveno hitrejšim osveževanjem, tudi 240 ali celo 360 Hz, pa se morate zavedati, da za toliko sličic na sekundo v grafično zahtevnih igrah potrebujete tudi najzmogljivejši računalnik, med drugim grafično kartico razreda Geforce RTX 4080 ali celo 4090.
Cenovno ugodno igričarsko možnost predstavlja LOQ 5 z grafično kartico Geforce RTX 4060 in 24 GB pomnilnika.
Nenazadnje – trajanje baterije.
Za domačo uporabo boste verjetno imeli prenosnik večinoma priključen na napajanje, še posebej, v kolikor boste poleg uporabljali zunanji monitor, zato ta vidik ni najpomembnejši. Vseeno je dobro, če baterija nudi vsaj pet do šest ur avtonomije, kar je danes že skorajda spodnja norma. Vsekakor ni odveč, če v osnovi zdrži blizu desetih ur, kajti sčasoma bo njena kapaciteta nekoliko padla. Prav tako ni napačno vklopiti »zaščite« baterije, da bo pri 80 odstotkih konec polnjenja, saj bo tako njena degradacija manjša. Izjema glede avtonomije so igričarski modeli, kajti pri teh boste tudi ob nezahtevni uporabi težko izvlekli več kot štiri, morda celo samo tri ure delovanja pred naslednjim polnjenjem, medtem ko bo za igre (ob nekoliko zmanjšanih zmogljivostih) zaloge za največ dve uri.
The post Nasveti za novoletno izbiranje dostopnega prenosnika appeared first on Tehnozvezdje.