Najbolj čudna pravila na svetu in zakoni, ob katerih boste dvakrat pogledali

2 days ago 14
ARTICLE AD

V nekaterih državah ne smete žvečiti žvečilke, drugje pa je nasmeh obvezen. Zbrali smo najbolj nenavadne, smešne in presenetljive zakone z vseh koncev sveta.

Čeprav si pravne sisteme pogosto predstavljamo kot suhoparne in stroge, pa se v zakonodajah držav po svetu skrivajo tudi pravila, ki nasmejijo, začudijo ali povzročijo dvig obrvi. Nekatera med njimi izvirajo iz specifične kulturne zgodovine, druga so bila uvedena z dobrimi nameni, danes pa zvenijo skoraj komično.

Zakaj bi bilo v redu, da parkiraš slona, če plačaš parkirnino? In ali si sploh lahko zamislite, da ne smete ponoči splakniti stranišča? Prav to velja v nekaterih stanovanjskih blokih v Švici. Predstavljamo vam izbor najbolj nenavadnih pravil, ki še vedno obstajajo – in to v povsem resnih zakonih.

ZemljaZemlja

V Aziji vas lahko kaznujejo za žvečilni gumi

Singapur – žvečilni gumi je prepovedan

Singapur slovi po izjemni čistoči, redoljubnosti in strogih pravilih. Leta 1992 so se tam odločili za radikalen ukrep: prepovedali so prodajo žvečilnih gumijev. Razlog je bil pragmatičen – žvečilke so uničevale videz javnih površin in povzročale okvare na vratih podzemne železnice. Čeprav danes obstajajo izjeme (npr. medicinski žvečilni gumi na recept), je zakon še vedno v veljavi.

Japonska – prepoved predebelih?

Na Japonskem je leta 2008 stopil v veljavo t. i. “metabo zakon”, ki določa največji dovoljen obseg pasu za odrasle: 85 cm za moške in 90 cm za ženske. Gre za poskus spodbujanja zdravega življenjskega sloga in preprečevanja debelosti. Posamezniki sicer niso kaznovani, a delodajalci morajo skrbeti, da zaposleni ne presegajo meja – in v primeru odstopanj ponuditi podporo pri hujšanju.

Tajska – brez majice na skuter? Kazen!

Na Tajskem je vsakdanje, da domačini in turisti vozijo skuterje. A pazite – zakon zahteva, da ste oblečeni. Tudi če se vozite nekaj minut do plaže, vas lahko oglobi policija, če niste oblečeni vsaj v majico.

Stranišče po 22. uri in uradno dovoljena imena

Švica – tišina tudi v stranišču

V Švici obstaja nepisano pravilo, ki v nekaterih stanovanjskih stavbah po 22. uri prepoveduje splakovanje stranišča. Zakon sicer ni vsenacionalen, a v določenih kantonih ga stanovanjski redi jemljejo resno. Hrupa se ne tolerira – niti v najbolj intimnih prostorih.

Danska – otroku ne morete dati kar poljubnega imena

Na Danskem lahko svojega novorojenčka poimenujete le z imenom s seznama več kot 7000 dovoljenih imen. Če želite izbrati unikatno ime, morate zanj zaprositi posebno odobritev. Zakon naj bi varoval otroke pred potencialnim posmehom in čudnimi imeni.

Italija – nasmeh kot državljanska dolžnost

V Milanu naj bi še danes veljal star zakon, ki določa, da morajo meščani v javnosti nositi nasmeh, razen ob pogrebih ali v bolnišnicah. Gre za ohranjanje dobre volje in kulture prijaznosti – vsaj na videz.

Ko slon plača parkirnino in žarnice menja samo električar

ZDA (Florida) – tudi sloni morajo plačati parkirnino

V ameriški zvezni državi Florida velja zakon, ki določa, da mora vsak parkiran slon plačati parkirnino – tako kot avtomobil. Ta zakon izvira iz časa, ko so v mesta redno prihajali potujoči cirkusi, in je eden najbolj legendarno absurdnih.

Avstralija (Victoria) – ne dotikajte se žarnice!

V avstralski zvezni državi Victoria je v preteklosti veljal zakon, ki je določal, da sme žarnico zamenjati le licencirani električar. Zakon naj bi preprečeval poškodbe zaradi električnega udara, a je sčasoma postal predmet posmeha. Danes več ne velja – a legenda ostaja.

Francija, Nemčija in še kakšna cvetka

Francija – prašiču ne smete reči Napoleon

Francoski zakon naj bi prepovedoval, da poimenujete prašiča z imenom Napoleon. Čeprav se zdi zakon nekoliko zastarel, izvira iz prizadevanj za ohranjanje ugleda nekdanjega cesarja. V praksi vas verjetno nihče ne bo kaznoval – a zakon uradno še vedno obstaja.

Nemčija – gorivo na Autobahnu? Raje ne tvegajte!

V Nemčiji velja, da vožnja brez goriva na avtocesti pomeni malomarnost. Če vam torej zmanjka bencina na avtocesti, ne boste deležni le začudenih pogledov, ampak vas lahko doleti tudi denarna kazen.

Zakaj obstajajo takšna pravila?

Čeprav se marsikatero od zgornjih pravil zdi komično ali nesmiselno, imajo v ozadju pogosto zanimive zgodovinske, kulturne ali varnostne razloge. Nekateri zakoni so ostanki preteklosti, ki se jih nihče ni potrudil ukiniti, drugi pa odražajo nacionalno mentaliteto – recimo redoljubnost v Švici ali čistočo v Singapurju.

Nekatere države se pravil držijo bolj striktno, drugje pa jih jemljejo bolj simbolično. V vsakem primeru pa je dobro, da se pred obiskom tujine pozanimate o lokalnih zakonih – da ne boste v težavah, če se odločite žvečiti gumi, voziti brez majice ali pretirano razširiti pas.

Svet je pisan – tudi v zakonih

Danes, ko zlahka potujemo in se selimo med državami, nas lahko taka pravila hitro presenetijo. So pa tudi priložnost za nasmeh, začudenje in razmislek o tem, kako raznoliki smo ljudje – tudi v najbolj vsakdanjih stvareh. Zato naslednjič, ko boste potovali, poleg vodnika preverite še – čudne zakone.

Objava Najbolj čudna pravila na svetu in zakoni, ob katerih boste dvakrat pogledali se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article