ARTICLE AD BOX
Po dveh letih se je na Vrhniko ponovno vrnila mobilna enota presejalnega programa za zgodnje odkrivanje raka dojk Dora. Na slikanje bodo povabili 6200 žensk, ki jim svetujejo, naj se udeležijo mamografije, s katero lahko raka odkrijejo v začetni fazi.
V programu Dora vabijo vse ženske, ki so ali še bodo v naslednjih mesecih prejele vabilo, da se udeležijo slikanja v mobilni enoti na Vrhniki in tako naredijo korak za svoje zdravje. Poleg tega ženskam svetujejo, da vse življenje skrbijo za zdrav življenjski slog in si redno opazujejo in samopregledujejo dojke tudi med dvema zaporednima normalnima mamografijama in tako hitro prepoznajo, če se na novo pojavi kakšna sumljiva sprememba. “Pri raku dojk, ki je odkrit v zgodnji obliki bolezni, je zdravljenje praviloma zelo uspešno,” so so na Onkološkem inštitutu Ljubljana povzeli besede vodje programa Dora Katje Kovše.
Na mamografijo bodo povabljene ženske iz občin Vrhnika, Borovnica, Dobrova – Polhov Gradec, Horjul, Log – Dragomer in Logatec. Ženske bodo personalizirano vabilo na presejalno mamografijo v mobilni enoti na Vrhniki prejele na dom, datum in ura bosta določena vnaprej. Če jim termin ne ustreza, se lahko tudi prenaročijo.
Pred dvema letoma se je na Vrhniki presejalne mamografije, s katero odkrivajo majhne, še netipne rake dojk, udeležilo že 79,4 odstotka povabljenih žensk, kar je ena najvišjih udeležb v Sloveniji. Od vseh slikanih žensk so takrat na Onkološki inštitut Ljubljana povabili 183 žensk na dodatne preiskave, pri 23 so odkrili raka dojk, večinoma na začetni stopnji, so sporočili z onkološkega inštituta.
Po podatkih registra raka je leta 2021, ko so na voljo zadnji zbrani podatki, za rakom dojk na novo zbolelo 1481 žensk, umrlo jih je 420. V letu 2021 je bil pri ženskah rak dojk prvi po obolevnosti, po umrljivosti pa skupaj z rakom pljuč najpogostejši rak, zaradi katerega umirajo slovenske ženske. Več kot 80 odstotkov vseh zbolelih žensk za rakom dojk je starejših od 50 let in njim je tudi namenjen program Dora.
Državni presejalni program za raka dojk Dora je danes uspešen evropsko prepoznan presejalni program, ki dosega zelo dobre rezultate. V letu 2024 so v programu v Sloveniji skupaj slikali 110.622 žensk. Na mamografijo so jih povabili 141.722, udeležba je bila 77,2 odstotka, raka dojk so odkrili pri 630 ženskah. Ključni cilj programa je dolgoročno zmanjšanje umrljivosti žensk v ciljni populaciji zaradi raka dojk za tretjino.