ARTICLE AD BOX
Gruzija bo sporni zakon o tujem vplivu, ki zaostruje nadzor nad civilno družbo, nadomestila z “dobesedno kopijo” ameriškega zakona o registraciji tujih agentov, je danes sporočila vladajoča stranka Gruzijske sanje. Natančnega razloga za to odločitev ni podala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Gruzijski parlament, v katerem imajo Gruzijske sanje večino, je maja lani kljub večtedenskim množičnim protestom in vetu nekdanje predsednice države Salome Zurabišvili sprejel zakon o tujem vplivu. V skladu z njim se morajo nevladne organizacije, ki 20 ali več odstotkov prihodkov prejemajo iz tujine, registrirati kot delujoče pod tujim vplivom in se podvreči upravnemu nadzoru.
Vlada pod vodstvom Gruzijskih sanj je takrat trdila, da želi z zakonom zagotoviti večjo preglednost financiranja nevladnih organizacij iz tujine. Pri tem je zagotovila, da ta ne predvideva kazenske odgovornosti, temveč le globe v primeru, ko organizacija ne želi razkriti izvora sredstev. Zakon je naletel na kritike Zahoda, kjer so ga primerjali s podobnim ruskim zakonom.
Danes je nato stranka sporočila, da namerava zakon nadomestiti z “natančno, dobesedno kopijo” ameriškega zakona o registraciji tujih agentov iz ZDA. Ta posameznikom, ki se ukvarjajo z lobiranjem ali odvetniškimi dejavnostmi v imenu tujih interesov, nalaga, da svoje delovanje prijavijo, iz česar so izvzete medijske organizacije.
Razloga za to potezo stranka ni podala. Sporočila je le, da se je po “nedavnih škandalih glede uporabe tujega financiranja za politične nemire v Gruziji” odločila ukrepati, navaja AFP.
Napetosti v Gruziji vladajo, odkar so na parlamentarnih volitvah oktobra lani zmago razglasile Gruzijske sanje. Proevropska opozicija namreč trdi, da so glasovanje zaznamovale nepravilnosti, kar so potrdili tudi mednarodni opazovalci.
Protesti, med katerimi je bilo aretiranih na stotine ljudi, so se okrepili, ko je premier Irakli Kobahidze novembra naznanil, da država zamika nadaljevanje procesa pridruževanja EU na leto 2028.