ARTICLE AD
Predstavniki sindikatov so na srečanju v Novi Gorici ob mednarodnem prazniku dela opozorili na izzive čezmejnih delavcev. Ti so pomemben del našega gospodarstva in socialne strukture, zaradi neustreznih zakonodajnih predpisov pa se pogosto srečujejo z administrativnimi ovirami, dvojno obdavčitvijo in pomanjkanjem socialne zaščite, so opozorili.
“Govorimo o več tisočih delavcih, ki hodijo iz Slovenije na delo v Italijo in o nekaj sto delavcih, ki hodijo iz Italije na delo v Slovenijo,” je na današnjem čezmejnem srečanju sindikatov pojasnil predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije (KS 90) Damjan Volf in opozoril na izzive, s katerimi se ti delavci soočajo.
“Živimo v Evropski uniji, zato bi morala veljati za vse delavce enotna davčna, socialna in delovna zakonodaja,” je izpostavil. Namesto tega imamo po njegovih besedah dva popolnoma različna sistema, ki ju je težko združiti v eno smiselno celoto.
Opozoril je tudi na različni dohodninski in pokojninski zakonodaji, zaradi česar po njegovih opozorilih na obeh straneh meje prihaja do veliko stisk in težav, kar pa bi morala biti v EU stvar preteklosti, ne pa sedanjosti in prihodnosti.
“Vedno znova se soočamo s težavami, da imamo opravka z dvema povsem različnima sistemoma, kjer zaenkrat še ni bilo izrazite, predvsem pa iskrene politične volje, da bi to zadevo uredili,” je ponovil. Politike z obeh strani meje je pozval, da prisluhnejo svojim državljanom in zadeve uredijo.
Tudi predstavnica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Irena Valenti je opozorila na ovire, s katerimi se soočajo čezmejni delavci v Sloveniji in širše v EU. “Gre za predpise, ki v praksi povzročajo škodo in kršijo temeljne pravice delavcev ter so v nasprotju z evropskimi direktivami na področju obdavčitve, socialne varnost in socialnega varstva,” so jo povzeli v sporočilu za javnost.
Pri čezmejnih delavcih po njenih besedah ne gre le za vprašanje pravne neskladnosti, temveč tudi za vprašanje človekovih pravic in dostojanstva delavcev, ki vsak dan prispevajo k blagostanju družbe. “So tudi pomemben del socialne kohezije, zato moramo zagotoviti, da njihova pravica do enake pravne obravnave ni zgolj deklarativna, temveč postane dejanska,” je pozvala.
Predstavnik sindikata CGIL v medregijskem sindikalnem svetu FJK-Slovenija Roberto Treu je opozoril na prekarne oblike dela in prezrte pogodbene pravice delavcev. “To je zlasti mlade delavce prepogosto prisililo, da so emigrirali in zapustili svojo državo,” je dejal.
Da položaj čezmejnih delavcev še vedno ni urejen, kot bi moral biti, je opozoril tudi Michele Berti iz Konfederacije sindikatov UIL. Med drugim je izpostavil potrebo po čimprejšnji obnovi schengenskega sporazuma. Ne samo, da se lahko delavci zaradi ponovnih nadzorov na mejah srečujejo z ovirami, gre za evropsko načelo in od tega ne smemo odstopati, je poudaril.
Današnje srečanje medregijskega sindikalnega sveta FJK-Slovenija v Novi Gorici je sicer simbol sodelovanja in prijateljstva med dvema državama in dvema skupnostma, kjer sodeluje že več generacij sindikalistov na obeh straneh meje, so še zapisali sindikati.