ARTICLE AD
Na sejmu graditeljstva Megra so strokovnjaki iz gradbenega sektorja razpravljali o prihodnosti panoge na okrogli mizi Gradbeništvo na razpotju, kje smo in kam gremo. Sodelujoči so kot ključne izzive izpostavili dolgotrajne postopke umeščanja v prostor, nihanja v obsegu investicij in težave pri izdaji gradbenih dovoljenj.
Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Miran Gajšek je poudaril prizadevanja za vzpostavitev enotnega sistema umeščanja v prostor, ki bi zagotovil hitrejše postopke za vse občine in upravne enote. Opozoril je na razlike v hitrosti pridobivanja gradbenih dovoljenj med posameznimi območji ter na napredek pri državnih prostorskih načrtih.
Gradbeni inženir in podjetnik Marjan Pipenbaher je kot eno največjih ovir za investicije izpostavil dolgotrajne postopke in pritožbe civilne družbe, ki zavirajo izvedbo infrastrukturnih projektov. Omenil je primer mostu čez Krko, kjer se postopek zaradi ponavljajočih se pritožb vleče že pet let.
Vodja kadrovske službe v Kolektorju CPG Ožbej Marc je opozoril na vpliv sprememb socialne zakonodaje, ki so povzročile zmanjšanje števila gradbenih podjetij v Sloveniji, saj se je del panoge preselil na Hrvaško, kjer so pogoji ugodnejši.
Direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec je izpostavil nujnost celovite prenove stanovanjskega fonda in pričakovanja glede večje dostopnosti evropskih sredstev v prihodnjih letih. Član uprave SGP Pomgrad Boris Sapač pa je opozoril na nihanja v obsegu javnih investicij, kar otežuje dolgoročno stabilnost panoge.
Direktor GZS Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala Gregor Ficko je ob robu okrogle mize povedal, da se je zanimanje mladih za gradbeništvo povečalo, vendar je zaskrbljen, da bi morebitni prihodnji rezi v proračun lahko panogo ponovno oškodovali.
“Gradnja ni namenjena podpori gradbenim podjetjem. Gradbeniki gradijo, ker ljudje ceste, bolnišnice in šole potrebujejo,” je dejal. Ob tem je obžaloval pretekle negativne izkušnje z upadom gradbene operative zaradi nerazumevanja pomena panoge s strani države. “To se več ne sme zgoditi nikoli in nikdar,” je zaključil.
Razpravljavci so bili enotni, da je za stabilen razvoj gradbeništva ključno zagotoviti večjo predvidljivost investicij, učinkovitejše umeščanje projektov v prostor ter zmanjšanje birokratskih ovir, ki zavirajo razvoj panoge.