ARTICLE AD
Na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu so se danes začela petdnevna zaslišanja o pravnih obveznostih Izraela do agencij ZN v Gazi, potem ko je Izrael agenciji ZN za palestinske begunce UNRWA lani prepovedal delovanje na palestinskih ozemljih. Izrael medtem nadaljuje zračne napade na Gazo, kjer so humanitarne razmere grozljive, poročajo tuje agencije.
Zaslišanja potekajo na zahtevo Generalne skupščine ZN, ki je decembra lani sprejela resolucijo, s katero je ICJ zaprosila za svetovalno mnenje o obveznostih Izraela do agencij ZN, mednarodnih organizacij ali tretjih držav, da “zagotovijo in olajšajo neovirano oskrbo z nujno potrebnimi zalogami, bistvenimi za preživetje palestinskega civilnega prebivalstva”.
Do petka bo odbor 15 sodnikov zaslišal predstavnike 38 držav, palestinske diplomate, uradnike ZN in predstavnike Lige arabskih narodov, Organizacije za islamsko sodelovanje in Afriške unije.
Mnenje ICJ ima pravno in politično težo, vendar pa najvišje sodišče ZN nima mehanizmov za uveljavljanje svojih odločitev.
Izrael od 2. marca blokira dostavo humanitarne pomoči Palestincem v Gazi, kjer primanjkuje hrane in drugih osnovnih dobrin. Izrael, ki medtem nadaljuje napade na enklavo, pri blokadi vztraja, češ da je to edini način za pritisk na palestinsko islamistično gibanje Hamas, od katerega zahteva izpustitev 58 talcev, zajetih med napadom 7. oktobra 2023, ki je sprožil vojno v Gazi.
V začetku leta sta se sicer strani dogovorili o premirju, ki je trajalo skoraj dva meseca, nato pa je Izrael 18. marca nadaljeval vojaško ofenzivo v enklavi.
V nedeljskih izraelskih napadih je po navedbah palestinske civilne zaščite umrlo 50 ljudi, medtem ko jih je bilo od začetka vojne na območju ubitih že več kot 52.000.
Nadaljevanje izraelskih napadov na Gazo so “sprožili nov pekel” na palestinskem ozemlju, je danes na varnostni konferenci v katarski Dohi opozoril generalni direktor Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Pierre Krähenbühl, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Gaza doživlja in trpi (…) smrt, poškodbe, številne razselitve, amputacije, izginotja, stradanje in odrekanje pomoči ter dostojanstva v velikem obsegu. Ravno, ko je prekinitev ognja navedla ljudi k prepričanju, da so preživeli najhujše, se je sprožil nov pekel,” je dejal.