ARTICLE AD
Rahljanje pogojev za prihod visoko kvalificirane tuje delovne sile, ki ga prinašata noveli zakonov o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev ter o tujcih, na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pozdravljajo. A hkrati opozarjajo, da prinašata novo dodatno obremenitev za delodajalce.
Noveli zakonov o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev ter o tujcih sta začeli veljati v sredo. V slovenski pravni red med drugim prenašata t. i. prenovitveno direktivo, ki je namenjena privabljanju visoko kvalificiranih delavcev iz tretjih držav.
Noveli razširjata možnosti za pridobitev začasnega dovoljenja za delo tudi za državljane vizumskih držav ter rahljata pogoje za prihod visoko usposobljenih tujih strokovnjakov. Novost je tudi širitev sezonskega dela za tujce, ki bo poleg kmetijstva po novem omogočeno tudi v gostinstvu in turizmu.
Glavni izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček je ob tem spomnil, da so se na GZS od vsega začetka zavzemali za vključitev sistema poenostavljenega postopka zaposlovanja, t. i. zaposlovanja na zaupanje, po vzoru interventnega zakona za delovanje upravnih enot. “Veseli nas, da je zakonodajalec prisluhnil tem predlogom. S tem pomagamo podjetjem pri hitrejšem zaposlovanju,” je zapisal v sporočilu za javnost.
“Vendar pa smo razočarani, da kljub jasnim opozorilom gospodarstva o več kot desetih novih obremenitvah v zadnjih dveh letih prihaja še ena dodatna – obveznost financiranja jezikovnega izobraževanja za tuje delavce v prvih šestih mesecih od zaposlitve s strani delodajalcev,” je nadaljeval. To pomeni za podjetja, ki bodo zaposlovala tujce, dodatno breme, je opozoril.