ARTICLE AD
Zaradi prometne nesreče na avtocesti A3 Bregana-Lipovac med priključkoma Kutina in Popovača v 96. km v smeri Bregane promet poteka počasneje po enem pasu.
ZAGREB, SVETA NEDELJA – „Če gre kdo v Zagreb, priporočam izvoz Sveta Nedelja zaradi zagorelega tovornjaka,“ se glasi hvale vreden nasvet v Facebook skupini Policijske kontrole Dolenjska. Ko smo malce bolj preverili, smo na spletni strani Hrvaškega avtokluba našli tudi tole:

zaradi prometne nesreče je bil prekinjen promet na avtocesti A3 Bregana-Lipovac med priključkoma Samobor in Sveta Nedelja, v km 6+700 v smeri Lipovca. V smeri Lipovca je nastal zastoj enopasovni promet dolg približno štiri kilometre.
Zaradi prometne nesreče na avtocesti A3 Bregana-Lipovac med priključkoma Kutina in Popovača v 96. km v smeri Bregane promet poteka počasneje po enem pasu.
Leta 1977
Avtocesta A3, znana tudi kot avtocesta Bregana–Zagreb–Lipovac, je ena najpomembnejših prometnih povezav na Hrvaškem, ki poteka v smeri zahod–vzhod in povezuje Slovenijo s Srbijo prek osrednje Hrvaške. Z dolžino približno 306 kilometrov je druga najdaljša avtocesta v državi in del panevropskega koridorja X ter evropske ceste E70.
Gradnja avtoceste se je začela leta 1977, ko je bila Hrvaška še del nekdanje Jugoslavije. Takrat je bila znana kot »Avtocesta bratstva in enotnosti« in je bila ključna povezava med Zagrebom in Beogradom. Prve odseke, kot sta Jankomir–Lučko in Ivanja Reka–Lipovljani, so odprli med letoma 1979 in 1981. Do konca osemdesetih let so bili zgrajeni tudi odseki do Slavonskega Broda.
Med vojno 1991 in 1995
V devetdesetih letih je gradnja zastala zaradi vojne in političnih razmer. Med letoma 1991 in 1995 je bil promet na nekaterih delih avtoceste nevaren ali onemogočen. Po koncu vojne so se gradbena dela nadaljevala, pri čemer so bili ključni odseki, kot so Oprisavci–Velika Kopanica (1999), Bregana–Jankomir (2000) in Velika Kopanica–Županja (2003), odprte za promet. Zadnji odsek, Županja–Lipovac, je bil dokončan leta 2006, s čimer je bila avtocesta v celoti zaključena.
Avtocesta A3 ima pomembno vlogo v prometni infrastrukturi Hrvaške. Povezuje večje mestne centre, kot so Zagreb, Kutina, Nova Gradiška, Slavonski Brod in Županja, ter omogoča dostop do drugih avtocest, vključno z A1, A2, A4 in A5. Večina avtoceste je opremljena z dvema voznima pasovoma v vsako smer in odstavnim pasom, z izjemo nekaterih delov v bližini Zagreba, kjer je promet najgostejši. Avtocesto upravlja podjetje Hrvatske autoceste d.o.o., ki skrbi za vzdrževanje in nadaljnji razvoj prometne infrastrukture.
Glavna prometna žila
Danes avtocesta A3 ni le ključna prometna žila za Hrvaško, temveč tudi pomembna tranzitna pot za mednarodni promet med zahodno in jugovzhodno Evropo. Njena zgodovina odraža politične in gospodarske spremembe v regiji ter pomen prometne povezljivosti za razvoj države.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: FB Policijske kontrole Dolenjska
The post Na FB Policijske kontrole Dolenjska: „Če gre kdo v Zagreb, priporočam izvoz Sveta Nedelja zaradi zagorelega tovornjaka!“ first appeared on NaDlani.si.