ARTICLE AD
Ministrstvo za zdravje danes in v torek na Bledu gosti srečanje Pobude malih držav, ki v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) združuje male evropske države. Glavna tema je iskanje rešitev za skupne zdravstvene izzive s pomočjo inovacij, digitalizacije, razogljičenja zdravstvenega sistema in vključevanja skupnosti ter civilne družbe.
Pobuda malih držav, ki je bila ustanovljena leta 2013, združuje 12 držav, poleg Slovenije še Andoro, Ciper, Islandijo, Luksemburg, Malto, Monako, Črno goro, San Marino, Estonijo, Latvijo in Severno Makedonijo. Njen namen je prepoznati in zagovarjati specifične potrebe majhnih držav v evropski regiji SZO in tudi globalno, je v izjavi za medije pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
“V preteklih letih so male države v okviru pobude dosegle predvsem večjo prepoznavnost njihovih potreb na mednarodnih platformah, kot sta EU in SZO, združene pa so lahko tudi pomembnejši pogajalec. Čeprav majhne, imamo lahko zaradi svoje številnosti v mednarodnih pogajanjih pomemben glas in lahko skupaj dosežemo več,” je izpostavila ministrica. Kot primer je navedla zakonodajo EU na področju zdravil in sprejemanje naslednjega delovnega programa SZO.
Stališča članice pobude vsako leto oblikujejo na srečanju na visoki ravni. Letošnjega, 11. srečanja se udeležujejo delegacije vseh 12 držav članic, med njimi sedem ministrov in štirje državni sekretarji. Sodelujoče države bodo iskale konkretne rešitve in ukrepe, ki jih lahko uporabijo v svojih nacionalnih zdravstvenih sistemih.
Ob zaključku srečanja bosta ministrica in regionalni direktor SZO za Evropo Hans Henri P. Kluge podpisala slovensko izjavo z naslovom Inovativne rešitve na področju zdravstva. V izjavi se bodo države zavezale k nadaljnjemu sodelovanju ter opredelile področja, kjer si želijo več podpore SZO v prihodnje.
Ministrica je pojasnila, da bodo na tokratnem zasedanju razpravljali predvsem o inovativnih rešitvah na različnih področjih. Kot je izpostavila, imajo male države velik interes po sodelovanju v okviru SZO. “Na mnogih področjih namreč nimamo neke kritične mase, institucij in strokovnjakov, da bi lahko razvijali nove rešitve. Kadar te vendarle nastanejo v naših državah, pa si seveda želimo, da bi jih mednarodna skupnost prepoznala in ovrednotila ter tudi koristno porabila,” je dejala ministrica.
Eden največjih izzivov, s katerimi se soočajo male države, je pomanjkanje kadra v zdravstvu, pri čemer si države poskušajo pomagati tudi z novimi tehnološkimi rešitvami in novo organizacijo dela. Pri tem je, kot je po dopoldanski razpravi povedal Kluge, včasih izziv konservativni duh v zdravstvenih ustanovah. Zato lahko takšne spremembe vzamejo precej časa. Vendar če države stopijo skupaj in se medsebojno podpirajo, se lahko spremembe uveljavijo hitreje.
Na srečanju bodo govorili tudi o preventivnih programih in o tem, kaj lahko k boljšemu zdravju doprinese zdravstvena pismenost, pri čemer na ministrstvu, kot je povedala ministrica, pripravljajo novo strategijo zdravstvene pismenosti in kot eno od rešitev vidijo vključevanje civilne družbe in lokalnih skupnosti. Pomembna tema bodo tudi dezinformacije o zdravju, ki se širijo predvsem po socialnih medijih.