Mnogi verjamejo v Boga, vendar le redki spoznajo božansko popolnost (2/3)

4 hours ago 5
ARTICLE AD

Nedavno sem bil prisoten na enem izmed predavanj na temo kibernetskih vdorov in kako se pred temi čim bolje zavarovati. V prvem delu tega zapisa (1/3) sem opisal, kako predavatelji večinoma predstavljajo možne rešitve in med njimi vedno kot zadnjo (in edino pravilno) izpostavijo svojo rešitev. Ob tem sem omenil, da sam stvari raje ocenjujem s sistemskega vidika.

In ta ‘sistemska žilica v glavi’ me zmoti:

“Ampak, zakaj potem nepridipravov nikoli ne zmanjka? Zakaj ne odstranimo vseh, da je že enkrat tega konec? Zakaj je videti, da eni utopično sanjarijo o optimiziranju in nerealnih ciljih nekje daleč v prihodnosti? In zakaj pri tej najboljši predstavljeni možnosti vedno najdejo pot mimo ali skozi varovalne pregrade?”

Ja, vse tri – čeprav ena izmed njih je prava – imajo eno skupno težavo: kratkovidnost. Zaradi kratkovidnega (ali kratkoročnega) razmišljanja oziroma pomanjkanja t.i. ‘Big Picture’ (celovita slika).

OK, torej lahko poskusim ta ‘Big Picture’ dojeti skozi sistemsko razmišljanje in te temeljne principe. To bi lahko pomenilo, da je vse, kamor nam seže pogled, sistem oziroma del večjega sistema, in mora biti na koncu tudi ta ‘Big Picture’, ki ga ne vidimo, sistem, ki deluje po nekih temeljnih vesoljnih sistemskih principih.

Teh principov naša civilizacija kar nekaj že pozna. Na primer, da energije ni mogoče ustvariti iz nič in da je ni mogoče uničiti. Z energijo povezan je tudi ta, da vsi sistemi varčujejo z energijo in noben, ki deluje energijsko razsipno, ne more preživeti.

Naslednji temeljni princip nam pojasni, zakaj ne preživi. Ker je del drugega večjega sistema, ki temelji na varčevanju energije. In ta vse svoje dele sili v varčevanje ter ne dovoli razsipne potrošnje.

Rabite primer?

Atrofija je eden sistemskih mehanizmov varčevanja z energijo. Vse, kar ni koristno za delovanje sistema in ne upravičuje svoje potrošnje energije, sistem razgradi in porabi kot vir energije za napajanje (drugih delov) sistema.

Narava sčasoma vse nekoristno razgradi | Vir

Vse mišice v telesu z delom porabljajo energijo. Če jih telo potrebuje, njihov doprinos oziroma delo nagradi v obliki energije. Ko/če jih ne rabi oziroma postanejo nekoristne, nagrajevanje z energijo zmanjša. Mišice s tem izgubljajo moč in velikost ter se začnejo razgrajevati.

Skozi evolucijo se vse oblike organizmov (delujočih sistemov) prilagajajo okolju. Na isti način naj bi človek domnevno izgubil rep, ker ga ni več potreboval oziroma uporabljal.

Ključno vprašanje – zakaj bi hranil in vzdrževal nek del telesa, če ga ne rabim več? Ko oziroma če se okolje spremeni tako, da del sistema postane odveč, ga ta razgradi in čim bolje porabi.

Torej, kaj se dogaja z mišicami, ki jih telo ne uporablja več? Začnejo se razgrajevati. In ker sistem, organizem varčuje z vsem, jih ne zavrže, ampak pretvori v beljakovine in ostala hranila – hrano oziroma energijo za ostale dele, ki sodelujejo pri delovanju sistema.

To teorijo (oziroma temeljne zakonitosti delovanja sistemov) lahko preigravam ure in ure in pri tem vedno pridem do istih zaključkov – da drži.

. . .

Torej, kaj v gornji situaciji z nepridipravi in varnostjo (ne) deluje?

Kako lahko nepridipravi obstajajo (in uspevajo) že od začetka časa? Zakaj jih sistem – ker so škodljivi in potrošni – ne razgradi in pretvori v koristno energijo za ostale, ‘bolj pridne’ dele sistema?

Brez dvoma lahko zatrdim, da je okolje, katerega del so tudi nepridipravi, sistem. Torej mora veljati, da tudi v tem vse temeljne zakonitosti in principi delujejo. Ali to torej pomeni, da sistem nepridipravov ne izloči, ker niso škodljivi oziroma nekoristno potrošni?

Ja, druge logike ni. Pri tem mi manjka par delov ‘Big Picture’. Česa ne vidim?

Naslednjič (3/3) pojasnim dotik božanske popolnosti in zaključim, ali so nepridipravi res vir vsega zla.

Borut Kmetič

Poklicno se ukvarjam s celovitim vodenjem informacijske varnosti, od načrtovanja in implementacije sistemov za varovanje informacij do izboljševanja in presojanja skladnosti z ISO standardi.

Kot zunanji svetovalec vam lahko pomagam pri razvoju varnostne strategije, implementaciji in upravljanju sistemov vodenja oziroma optimiziranju poslovnih procesov, ter zagotavljanju skladnosti s predmetno zakonodajo in regulativo.

Osebno veliko časa posvečam raznovrstnim oblikam optimizacije – biohackingu, osebni rasti, raziskovanju novih prebojnih idej in tehnologij, organizacijske kulture, eksponentnih organizacij, sistemskega razmišljanja in drugih naprednih metod za izboljšanje kakovosti življenja.

Borut@SmartAssets.it
Borut@Medium


 

The post Mnogi verjamejo v Boga, vendar le redki spoznajo božansko popolnost (2/3) appeared first on Savus.

Read Entire Article