ARTICLE AD BOX
Podjetniški izziv za mlade (PIzM) 2025 je predstavljal vrhunec večmesečnega programa spodbujanja podjetniškega razmišljanja in razvoja inovativnih idej med mladimi.
V programu je sodelovalo več kot 300 učencev in dijakov ter 30 mentorjev iz osnovnih in srednjih šol širšega ptujskega območja, ki so skupaj razvili več kot 100 poslovnih idej. Na dogodku so se predstavili zmagovalci šolskih tekmovanj, ki so pred občinstvom in strokovno komisijo predstavili svoje najboljše podjetniške rešitve. ZRS Bistra Ptuj, ob podpori Mestne občine Ptuj, Šolskega centra Ptuj in Manager kluba Ptuj, s tem nadaljuje dolgoletno tradicijo spodbujanja ustvarjalnosti, inovativnosti in sodelovanja med mladimi.
V veliki dvorani Dominikanskega samostana na Ptuju se je tako 11. februarja 2025 odvila že tradicionalna prireditev Podjetniški izziv za mlade, kjer so osnovnošolci in srednješolci predstavili svoje ideje, ki so jih skozi šolsko leto razvijali ob podpori mentorjev iz ZRS Bistra Ptuj in učiteljev. Svoje projekte je predstavilo 14 ekip – 9 iz osnovnih šol (OŠ Breg, OŠ Hajdina, OŠ Kidričevo, OŠ Olge Meglič Ptuj, OŠ Ormož, OŠ Podlehnik, OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici, OŠ Videm pri Ptuju, OŠ Žetale) ter 5 ekip iz srednjih šol (Gimnazija Ptuj, Šolski center Ptuj – ŠETK, Gimnazija Ormož).
Podpora županje in pomen podjetniških veščin
Županja Mestne občine Ptuj, Nuška Gajšek, je v pozdravnem nagovoru izrazila podporo mladim talentom ter poudarila, da je Podjetniški izziv za mlade izjemna priložnost, kjer mladi pridobivajo podjetniške veščine, krepijo timsko delo in razvijajo kreativne rešitve za aktualne izzive. Mestna občina Ptuj prepoznava pomen spodbujanja mladih inovatorjev, saj so ključni nosilci prihodnjega razvoja regije.
Mladi reševali aktualne izzive
“Letošnji Podjetniški izziv za mlade 2025 je spodbudil razvoj inovativnih rešitev za sodobne izzive, predvsem na področjih tehnologije, trajnosti, zdravstva in učinkovite organizacije vsakdanjega življenja,” je povedala dr. Lidija Tušek, vodja programa PIzM na ZRS Bistra Ptuj.
Nastale so pametne rešitve za digitalizacijo šolstva, kot je elektronska tablica, ki bi nadomestila težke šolske torbe in omogočila bolj ergonomično in ekonomično učenje. Na področju spletne trgovine in logistike so mladi razvili sistem, ki s pomočjo umetne inteligence zmanjšuje težave z neprevzetimi paketi pri plačilu po povzetju, s čimer trgovcem prihrani stroške in optimizira poslovanje. Rešitve so nastale tudi na področju personalizacije izdelkov, kjer aplikacija omogoča uporabnikom oblikovanje lastnih parfumov iz naravnih sestavin, prilagojenih njihovim željam in potrebam, kar je še posebej pomembno za alergike in ljudi z občutljivo kožo.
Na področju gospodinjskih opravil so mladi zasnovali robota
Zdravstveni in vsakdanji izzivi so mlade spodbudili k razvoju aplikacij, ki omogočajo hitrejši dostop do zdravstvenih storitev, vpogled v osebne zdravstvene podatke ter lažje naročanje na preglede. Razvita je bila tudi rešitev, ki uporabnikom nudi analizo simptomov in dostop do strokovnih zdravstvenih nasvetov, kar zmanjšuje potrebo po nepotrebnih obiskih pri zdravniku in skrajšuje čakalne dobe. Na področju gospodinjskih opravil so mladi zasnovali robota, ki samodejno pobira, sortira in pere umazano perilo ter pri tem optimizira porabo vode, elektrike in pralnih sredstev.
Na področju kulinarike in družabnih dogodkov so mladi razvili koncept restavracije, ki s pomočjo VR-tehnologije obiskovalcem omogoča edinstveno kulinarično doživetje iz različnih delov sveta. Obenem je bil predstavljen nov pristop k organizaciji zabav za dijake, kjer se ob vstopu zbirajo mobilni telefoni, s čimer se mladi spodbujajo k bolj pristnim družabnim stikom in večji medsebojni povezanosti.
Posebno pozornost so mladi namenili tudi okoljskim izzivom – razvili so avtonomnega robota za čiščenje mestnih površin ter pametni koš, ki omogoča enostavnejše ločevanje odpadkov in prispeva k večji čistoči bivalnega okolja. Na področju športa in prostega časa so iskali rešitve za izboljšanje varnosti in dostopnosti športnih aktivnosti, med drugim z inovativno osvetlitvijo športnih površin, ki omogoča igranje tudi v temi, in prilagodljivo zasnovo športne opreme za različne starostne skupine.
Vse te ideje odražajo sodobne trende in izzive ter dokazujejo, da mladi razmišljajo inovativno, podjetno in trajnostno, pri tem pa iščejo rešitve, ki lahko izboljšajo kakovost življenja posameznikov in širše skupnosti.
Skupaj od ideje do poslovnega modela
Razvoj poslovne ideje ni enostaven – ekipe so več mesecev raziskovale trg, razvijale poslovne modele in se pripravljale na predstavitev. Pri tem so jim pomagali mentorji iz ZRS Bistra Ptuj in učitelji, ki so sodelovali v podjetniških delavnicah pod okriljem SPIRIT Slovenija. Mladi so se srečevali z izzivi, kot so postavitev cenovne strategije, stroškovna analiza in ocena tržnega potenciala, pri čemer so bili mentorji ključnega pomena.
Od predstavitve do pravega šova
Dogodek je obiskalo več kot 270 poslušalcev, ki so na koncu izbrali tudi najboljšo idejo po izboru občinstva. Mladi so presenetili z izjemno samozavestnimi nastopi, ki so jih nadgradili v pravo doživetje in prepričali tako občinstvo kot strokovno komisijo.
Najboljši po izboru komisije in občinstva
V letošnji strokovni komisiji so sodelovali mag. Mirjana Nenad (predsednica, ZRS Bistra Ptuj), Tilen Mrgole (Manager klub Ptuj), Jan Skok (Saša inkubator Velenje) in Gorazd Orešek (SPIRIT Slovenija).
Predsednica strokovne komisije, mag. Mirjana Nenad, je izrazila iskrene čestitke vsem nastopajočim in pohvalila izjemno raven predstavitev, ki so jih mladi nadgradili v pravi šov idej in inovacij. “Vsaka ekipa nas je s svojo energijo, samozavestjo in prepričljivostjo popeljala v svet svojih rešitev, kot da smo že njihovi kupci, uporabniki ali celo partnerji,” je poudarila.
“Vsaka ideja, ki je bila danes predstavljena, ima svojo vrednost in potencial”
Posebej je izpostavila, kako temeljito in premišljeno so se mladi lotili razvoja poslovnih modelov, pri čemer so jasno razmišljali o tem, kako lahko njihove ideje izboljšajo življenje potencialnih kupcev in odgovorijo na konkretne izzive sodobne družbe. Poudarila je tudi veliko mero odgovornosti, podjetnosti in strateškega razmišljanja, ki so ga ekipe pokazale pri razvoju svojih rešitev, ter dodala, da so s svojim trudom in inovativnostjo dokazali, da imajo mladi izjemen potencial za prihodnost podjetništva.
Zaključila je z besedami: “Vsaka ideja, ki je bila danes predstavljena, ima svojo vrednost in potencial, in prepričana sem, da bo marsikatera med njimi našla pot do svoje realizacije. Ponosni smo, da smo bili priča takšni stopnji kreativnosti, inovativnosti in podjetniškega duha.”
Dogodek je obiskalo več kot 270 poslušalcev, ki so na koncu izbrali tudi najboljšo idejo po izboru občinstva.
Nagrajenci 2025: