ARTICLE AD
Mjanmar po katastrofalnem potresu: Število žrtev preseglo 2000, zdravstveni sistem na robu zloma
Mjanmar se sooča z eno najhujših naravnih nesreč v svoji zgodovini, saj je število žrtev petkovega močnega potresa naraslo na več kot 2000, zdravstveni sistem pa je povsem preobremenjen. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja, da so razmere kritične, saj prizadeta območja nujno potrebujejo medicinsko oskrbo, medtem ko ameriški geološki zavod svari, da bi lahko končno število mrtvih preseglo 10.000, poroča The Guardian. Država je razglasila teden žalovanja, zastave plapolajo na pol drogov, reševalne ekipe pa se trudijo doseči preživele kljub velikim oviram, kot so poškodovane ceste, podrti mostovi in slabe komunikacije, ki jih še dodatno otežuje državljanska vojna.
Potres je prizadel osrednje dele Mjanmara, kjer so domovi, šole, bolnišnice in verski objekti utrpeli hude poškodbe ali bili povsem uničeni. V Mandalayu, drugem največjem mestu z več kot 1,7 milijona prebivalci, ljudje že tretjo noč zapored kampirajo na ulicah, saj se bojijo novih sunkov. Mestna splošna bolnišnica s 1000 posteljami je bila evakuirana, na stotine pacientov pa se zdravi na prostem. Prostovoljci in reševalci še naprej preiskujejo ruševine, da bi našli preživele, a upanje vse bolj ugaša.
Zdravstvene ustanove v razsulu: Uničenje in pomanjkanje viro
Svetovna zdravstvena organizacija je v svojem poročilu izpostavila, da so zdravstvene ustanove na prizadetih območjih povsem preplavljene. Najmanj tri bolnišnice so bile uničene, 22 pa delno poškodovanih, kar še dodatno otežuje oskrbo ranjenih. “Obstaja nujna potreba po travmatološki in kirurški oskrbi, zalogah krvi, anestetikih ter osnovnih zdravilih,” so zapisali pri WHO in dodali, da je podpora za duševno zdravje prav tako ključna. Agencija je izdala poziv za 8 milijonov dolarjev nujne pomoči, saj razsežnost poškodb in smrti še ni povsem znana.