Nekatera tuja podjetja bodo morala sama potrditi skladnost z ameriškimi pravili o raznolikosti

23 hours ago 9
ARTICLE AD

ZDA ne nameravajo preverjati tujih podjetij glede njihovih programov raznolikosti, bodo pa morala nekatera podjetja sama potrditi skladnost z novimi ameriškimi pravili, sta sporočili veleposlaništvi ZDA v Berlinu in Parizu. Po Evropi namreč odmevajo pisma, v katerih naj bi ZDA podjetja pozivala, naj ne izvajajo programov za promocijo raznolikosti.

“Nobeno ‘preverjanje’ ni potrebno, razen tega, da od pogodbenikov in prejemnikov nepovratnih sredstev zahtevamo, da sami potrdijo svojo skladnost s pravili – z drugimi besedami, od njih zahtevamo le, da izpolnijo en dodaten dokument,” sta ameriški veleposlaništvi v Parizu in Berlinu sporočili francoski tiskovni agenciji AFP.

Tiskovna predstavnika obeh veleposlaništev sta ob tem poudarila, da pravilo velja le za podjetja, ki imajo pogodbe s predstavništvi ZDA ali od njih prejemajo finančno podporo.

Vendar pa sta po poročanju AFP veleposlaništvi v svojih izjavah potrdili, da ameriška predstavništva pregledujejo vse pogodbe in finančne pomoči, da bi “zagotovile njihovo skladnost” z nedavnimi izvršnimi ukazi predsednika Donalda Trumpa, zlasti z njegovim ukazom o “odpravi nezakonite diskriminacije”, ki se nanaša na programe za promocijo raznolikosti.

Odziv veleposlaništev je sledil sporočilu francoskega gospodarskega ministrstva iz prejšnjega tedna, da je “nekaj ducat” francoskih podjetij, ki poslujejo oziroma želijo poslovati z ZDA, prejelo pisma z vprašalnikom, v katerem so pozvana, naj potrdijo, da ne izvajajo programov za spodbujanje raznolikosti, poroča AFP.

Francoski minister za zunanjo trgovino Laurent Saint-Martin je v ponedeljek dejal, da je “globoko pretresen”, urad francoskega ministra za gospodarstvo Erica Lombarda pa je dejal, da Trumpovi pogledi na programe raznolikosti “niso naši”.

Tudi danski minister za industrijo Morten Bodskov je za AFP dejal, da se je treba pogovoriti “o odzivu pogovoriti z evropskimi kolegi”.

Belgijski zunanji minister Maxime Prevot pa je v odzivu na pismo ZDA, ki so ga prejela tudi belgijska podjetja, dejal, da Belgija ne bo popustila “niti za milimeter” pri prizadevanjih za raznolikost.

Raznolikost, pravičnost in vključenost so organizacijski okviri za spodbujanje pravične obravnave in polno sodelovanje vseh ljudi, zlasti skupin, ki so bile v preteklosti premalo zastopane ali diskriminirane na podlagi identitete ali invalidnosti.

Republikanci skupaj s predsednik Trumpom močno nasprotujejo programom za vključevanje in enakopravnost, ki so po njihovem mnenju diskriminatorne do skupin, ki niso pripadniki manjšin, kot so beli moški.

Read Entire Article