Ministrstvo ne izključuje možnosti podaljšanja roka sanacije odlagališča na Rakovniku

1 day ago 8
ARTICLE AD

Sanacija odlagališča odpadkov Rakovnik v občini Šmartno pri Litiji poteka večinoma skladno z načrtom, so za STA pojasnili na ministrstvu za okolje. Obenem so opozorili, da zaradi zahtevnosti terena in usklajevanja sprememb projektne dokumentacije obstaja možnost zamika roka zaključka del, predvidenega za konec maja.

Po pojasnilih ministrstva sicer sanacija poteka v skladu z veljavnim okoljevarstvenim dovoljenjem in ob rednem izvajanju obratovalnih obveznosti upravljavca odlagališča.

Med konkretnimi sanacijskimi deli so izpostavili prestavitev struge potoka Rakovnik zunaj območja odlagališča, izgradnjo infrastrukture za obvladovanje izcednih in padavinskih voda, ureditev brežin, prekrivanje in rekultivacijo zaključenih površin, ureditev sistema za pasivno odplinjevanje ter izvedbo tesnilne zavese, ki bo dodatno zaščitila okolico. Projekt vključuje tudi vzpostavitev okoljskega monitoringa z meritvami kakovosti zraka, hrupa ter stanja površinskih in podzemnih voda.

V marcu so po pojasnilih ministrstva potekala intenzivna dela prav na novi strugi potoka Rakovnik, kjer se urejajo brežine ter izvaja tesnitev in gradnja prepustov. Izvajala pa so se tudi zemeljska dela, vključno z drenažnimi sistemi, ureditvijo krone odlagališča in pripravo površin za nadaljnjo konstrukcijsko ureditev. Začela pa se je tudi izvedba armiranobetonske konstrukcije za tesnilno zaveso na južnem delu odlagališča.

“V aprilu se bodo nadaljevala dela na drenaži izcednih voda, konstrukcijski ureditvi zahodnih brežin in izvedbi tesnilnih pilotov. Hkrati se nadaljuje gradnja nove struge potoka z izvedbo načrtovanih prepustov,” so izpostavili na ministrstvu.

Na Rakovniku je Industrija usnja Vrhnika dolga leta iz svojega obrata v Šmartnem pri Litiji dolga leta odlagala velike količine usnjarskih odpadkov. Odpadki vsebujejo sulfide, arzen, težke kovine, kadmij in druge zdravju nevarne snovi. Ker vzdrževanje odlagališča ni bilo primerno, so izcedne vode ogrožale zdravje ljudi in živali, ki pridejo v stik z bližnjim potokom.

Na začetek sanacijskih del je Občina Šmartno pri Litiji čakala več let. Ministrstvo je v idejni zasnovi za sanacijo, ki so jo naročili že leta 2017, obravnavali dve možni rešitvi, in sicer prilagoditev odlagališča predpisom o ravnanju z odpadki ali njegovo odstranitev. Ker bi slednja po ocenah stala 57 milijonov evrov, kar po mnenju ministrstv ni ekonomsko upravičeno, so se odločili za prvo možnost.

Vrednost investicije znaša približno 3,5 milijona evrov, sredstva pa so zagotovljena iz državnega proračuna. Po zaključeni sanaciji bodo na ministrstvu v sodelovanju z občino sprejeli odločitve glede prihodnosti območja, ki bo verjetno ostalo v lasti državi.

Read Entire Article