ARTICLE AD BOX
Ministrstvo: Akos ne bo samovoljno podeljeval statusa posebnega pomena
Ministrstvo za kulturo je zavrnilo očitke operaterjev elektronskih komunikacij, povezane z več določili predloga zakona o medijih. Kot so pojasnili, predlog zakona operaterjem za izbrane programe ne nalaga plačila nadomestila za avtorske pravice.
Po poročanju MMC RTV SLO so v Sekciji operaterjev elektronskih komunikacij pri Gospodarski zbornici Slovenije opozorili, da bodo morali operaterji skladno z zakonom omogočiti brezplačen prenos radijskih in televizijskih programov s statusom posebnega pomena. To vključuje programe Radiotelevizije Slovenija in nekatere druge izdajatelje. Ob tem so zatrdili, da bi morali operaterji za izbrane programe plačevati nadomestilo za avtorske in sorodne pravice, ki bi ga določila Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos).
Ministrstvo za kulturo je te navedbe zavrnilo in pojasnilo, da zakon zgolj določa obveznost neodplačnega prenosa programov, kar pomeni, da operaterji ne smejo plačevati tehničnih stroškov prenosa, kar pa ne vpliva na druge obveznosti glede avtorskih in sorodnih pravic. “To pomeni, da v predlogu zakona ni nobene pravne podlage za to, da bi morali operaterji programom plačevati nadomestilo za avtorske in sorodne pravice,” so poudarili.
Poudarek na evropskih direktivah
Po poročanju MMC RTV SLO ministrstvo poudarja, da obveznost neodplačnega prenosa programov sledi evropski direktivi. To obveznost je že leta 2001 uvedel zakon o medijih, zato nova zakonodaja ne prinaša sprememb glede tega vprašanja.
Ministrstvo je tudi zavrnilo trditve, da bo Akos “samovoljno odločal“, kateri televizijski programi so v javnem interesu in jim podeljeval status posebnega pomena. Pojasnili so, da Akos status dodeljuje zgolj na podlagi vloge izdajatelja in ob izpolnjevanju zakonskih pogojev. Predlog zakona določa jasne kriterije, ki jih morajo izdajatelji izpolnjevati.
Ob tem so na ministrstvu poudarili, da Akos ne bo odločal o medijski koncentraciji “na podlagi nejasnih in subjektivnih kriterijev,” kot so zatrdili operaterji. Predlog zakona namreč v celoti sledi evropskemu aktu o svobodi medijev.
Omejitve pri oglaševanju
Po poročanju MMC RTV SLO operaterji opozarjajo, da predlog zakona omejuje oglaševalsko dejavnost medijev in uvaja nezdružljivost opravljanja oglaševalske in medijske dejavnosti. Na ministrstvu so na te očitke odgovorili, da takšna ureditev že obstaja in da ne pomeni prepovedi oglaševanja v lastnih medijih. “Z medijsko dejavnostjo nezdružljiva oglaševalska dejavnost zajema zgolj tisti nabor oglaševalskih dejavnosti, ki potekajo prek posrednikov ali tretjih oseb,” so pojasnili.
Prav tako zavračajo trditve, da zakon nesorazmerno širi obveznosti izdajateljev, saj od njih zahteva objavo podatkov o oglaševanju podjetij v državni lasti. Na ministrstvu pravijo, da gre za ureditev, ki jo določa evropski akt o svobodi medijev in zagotavlja večjo preglednost pri porabi javnih sredstev za oglaševanje.
Predlog zakona o medijih je v torek sicer prestal prvo obravnavo v državnem zboru. Vlada je predlog pripravila konec decembra, pri čemer predvideva več oblik finančne pomoči medijem ter določa, da bo za oceno koncentracij na medijskem trgu pristojen Akos.
Portal24; Foto: Pixabay/Gadini
Objava Ministrstvo: Akos ne bo samovoljno podeljeval statusa posebnega pomena je bila najprej objavljena na Portal24.