Hrvaško tožilstvo ni ugotovilo nasilja policistov nad migranti na meji z BiH

4 hours ago 9
ARTICLE AD BOX

Hrvaško državno tožilstvo (DORH) je zaključilo postopek proti trem hrvaškim policistom, ki so leta 2021 na meji z BiH prisilno vračali migrante. Pristojno županijsko tožilstvo v Karlovcu je namreč ugotovilo, da ni utemeljenega suma, da so migrante mučili ali z njimi kruto ravnali, kot nakazujejo posnetki iz oddaje televizije RTL oktobra 2021.

DORH je po poročanju hrvaških medijev v sredo sporočil, da ni podlage za nadaljnjo obravnavo. Pred tem je županijsko državno tožilstvo končalo preiskavo primera, ki so ga sprožili na podlagi omenjenih posnetkov RTL “zaradi domnevno neprimernega ravnanju policistov proti nekaj neznanim osebam, ki so junija 2021 nezakonito vstopile iz BiH na Hrvaško na območju Karlovške županije”.

Županijsko tožilstvo je ugotovilo, da “ni utemeljenega suma, da so policisti storili kaznivo dejanje mučenja ali drugega krutega, nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja”, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Hrvaška komercialna televizija RTL je oktobra 2021 objavila posnetke, na katerih je bilo videti moške z zakritimi obrazi, ki so preganjali migrante iz Hrvaške čez reko Korano v BiH. Videti je bilo, kako jih tepejo s palicami, kakršne imajo pripadniki posebnih enot hrvaške policije, pa tudi dele uniform in kose orožja, podobne uniformam in oborožitvi posebnih enot. Posnetki so nastali v okviru osemmesečne novinarske preiskave, ki so jo izvedli s kolegi iz več uglednih tujih medijev.

Takrat so proti trem pripadnikom hrvaških posebnih policijskih enot s posnetka zaradi ugotovljenih hujših kršitev službenih dolžnosti uvedli interni disciplinski postopek in jih začasno suspendirali. V začetku leta 2022 so se vrnili na delo.

Hrvaški notranji minister Davor Božinović je takrat ravnanje policistov označil za nesprejemljivo in domneval, da je šlo za “individualne prekrške nekaj policistov”. Vodja hrvaške mejne policije Zoran Ničeno pa je izpostavil, da pretepanje ni del običajne prakse.

Avstrijska nevladna organizacija SOS Balkanroute je danes v odzivu končanje postopka obsodila kot “kapitulacijo pravne države”, ki je še en jasen dokaz, “da so zunanje meje EU zdaj zgolj prostori brez zakona”, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Njen predsednik Petar Rosandić je izpostavil, da vsi, ki že leta delajo na obmejnem območju med Hrvaško in BiH, vedo, da je to del vsakdana in da gre za sistematično nasilje. Poudaril je, da so natančno dokumentirali več kot 13.000 kršitev človekovih pravic.

Številni svetovni mediji ter nevladne in humanitarne organizacije so sicer v preteklih letih že večkrat opozarjali na pričevanje migrantov o prisilnem vračanju čez mejo in nasilju hrvaških policistov, pa tudi odvzemanju dokumentov, osebnih predmetov in telefonov. Hrvaško notranje ministrstvo je vse obtožbe zanikalo.

Read Entire Article