Ministrica za kulturo na tnalu – Anže Logar jo poziva k odstopu, ker…

7 hours ago 13
ARTICLE AD

LJUBLJANA – Referendum kot lakmusov papir: Anže Logar zahteva odstop ministrice za kulturo

“To ni bil referendum o zakonu. To je bil referendum proti vladi,” sporoči dr. Anže Logar, predsednik stranke Demokrati, ki se je ostro odzval na rezultat referenduma o zakonu o umetniškem dodatku. Zakona ni podprla niti petina vseh volilnih upravičencev – in Logar zdaj zahteva odgovornost. Konkretno: odstop ministrice za kulturo Aste Vrečko.


Ljudje so spregovorili. Zdaj je čas za posledice.

Udeležba je bila nizka, a zadostna. Referendumski kvorum je bil dosežen, zakon pa je padel. Po mnenju Logarja to ni bilo zgolj glasovanje o enem zakonu. Bila je široka, simbolna zavrnitev česar drugega. “Ljudje so množično glasovali proti vladi,” je zapisal v izjavi za javnost (vir: Demokrati.si, 11. maj 2025).

Po njegovem se je premierju Robertu Golobu zgodil deja vu. “V bistvu se je Robertu Golobu zgodil zakon o vodi. Le na področju kulture,” je zapisal Logar in se obregnil ob odločitve ministrstva. V njegovih očeh je referendum postal opomin, da vladna politika izgublja stik z realnostjo.


Golobov poziv k bojkotu? “Nerazumen. In usoden.”

Predsednik vlade Robert Golob je v tednu pred referendumom volivce odkrito pozval k bojkotu. Logar meni, da si je s tem sam nastavil past. “Z nerazumnim pozivom k bojkotu je uspel – skoraj ga ni v Sloveniji, ki bi na referendum prišel podpreti slab zakon,” piše Logar.

Z drugimi besedami: poziv k tišini je naletel na odziv, a ne takšnega, kot si ga je vlada želela. Še več – Logar trdi, da je to volivce dodatno razjezilo. “Strankam, ki so pozivale k bojkotu referenduma, so ljudje glasno sporočili: Težko nam vi pridigate o demokraciji!”

Gre za neposreden napad na koalicijske partnerje, predvsem Gibanje Svoboda in Levico, ki sta zakon oblikovali in podprli.

Vir: arhiv

Referendum kot politična klofuta

Referendum ni zavezujoč le formalno. Pogosto je to test politične legitimnosti. In v tem primeru, trdi Logar, je test pokazal rdečo luč.

Zakon o umetniškem dodatku, ki bi nekaterim kulturnim ustvarjalcem omogočal dodatne finančne prejemke po dopolnjenem 65. letu starosti, je bil že v fazi javne razprave deležn kritik. Kritiki so opozarjali na nepreglednost, selektivnost in finančno neupravičenost. Ministrica Asta Vrečko je zakon branila z argumenti o dostojanstvu umetnikov in nujnosti sistemskih sprememb.

A ljudje temu niso prisluhnili.

Asta Vrečko. Vir: IG

Odgovornost ima ime in priimek

Zato Logar zdaj zahteva konkreten korak. “Neposredna posledica vladnega fiaska mora biti odstop ministrice za kulturo, ki je pripravila slab zakon. Njej ni treba čakati na volitve,” je zapisal brez ovinkarjenja.

Odstop je v slovenskih političnih krogih redkost. Še redkejša pa je osebna odgovornost. Logar z zahtevo odpira širše vprašanje: ali so politiki pripravljeni prevzeti posledice za svoje zakonodajno delo?

Ministrica Vrečko se do poziva k odstopu javno še ni odzvala. Časa ni veliko. Tudi znotraj koalicije se že pojavljajo glasovi, da je treba zakon premisliti znova – ali ga vsaj bistveno popraviti.


Kaj sledi?

Politična dinamika v Sloveniji pogosto hitro menja tempo. Referendum, ki je bil sprva razumljen kot obroben dogodek, se je zdaj izkazal za simbolni poraz koalicije.

Za opozicijo, posebej za Logarja, je to priložnost. A tudi preizkušnja: ali bo znal politični kapital, ki ga je dobil z referendumom, uporabiti strateško?

Zakon o umetniškem dodatku je padel. Vprašanje, ki ostaja, pa je: bo padla tudi ministrica?


Vir: Demokrati.si, RTV SLO, STA

Pripravil: N. Z.

The post Ministrica za kulturo na tnalu – Anže Logar jo poziva k odstopu, ker… first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article