Minister Maljevac: primer SeneCura razkriva tveganja prepuščanja skrbi za starejše trgu

5 days ago 10
ARTICLE AD

Minister Maljevac: primer SeneCura razkriva tveganja prepuščanja skrbi za starejše trgu

Ministrstvo za solidarno prihodnost se je odzvalo na novico, da naj bi avstrijska družba SeneCura prodajala svojo mrežo sedmih domov za starejše v Sloveniji, v katerih biva približno 850 oskrbovancev. Novica je sprožila oster odziv ministrstva za solidarno prihodnost, ki poudarja, da dolgotrajna oskrba ne sme biti prepuščena tržnim mehanizmom. Minister Simon Maljevac je že pozval vodstvo SeneCure k pojasnilom, hkrati pa opozarja na sistemske pomanjkljivosti, ki jih prinaša podeljevanje koncesij zasebnikom.

Ministrstvo je bilo o nameravani prodaji obveščeno zgolj prek medijev, kar predstavlja kršitev koncesijske pogodbe. »Podjetje SeneCura, ki upravlja z zasebno mrežo domov za starejše v Sloveniji, o svoji potencialni nameri prodaje obstoječih kapacitet ni obvestilo ne ministrstva, ki ga vodim, ne mene osebno,« je izpostavil minister Maljevac. Ob tem je ministrstvo nemudoma zahtevalo uradno pojasnilo in opozorilo na 10. člen koncesijske pogodbe, ki koncesionarja zavezuje k poročanju o vseh dejstvih, ki vplivajo na izvajanje storitev. Prav tako 21. člen pogodbe prepoveduje prenos koncesije na drugo pravno osebo.

Sistemska tveganja tržne oskrbe

Minister Maljevac vidi v primeru SeneCura širši problem, ki izhaja iz preteklega množičnega podeljevanja koncesij. »Če navedbe držijo, nam ta primer kaže sistemsko tveganje, ki nastopi, kadar država dejavnosti socialnega varstva prepušča trgu. Številni domovi, za katere so bile podeljene koncesije, ne bodo nikoli zgrajeni, nekatere koncesije pa so že bile predmet preprodaj. To je skrajno neodgovorno predvsem do ljudi, uporabnic in uporabnikov, ki bi jih javni sistem moral podpirati in ščititi,« je poudaril. Po njegovih besedah so takšne prakse nedopustne, saj starejši niso tržno blago, temveč ljudje, ki si zaslužijo dostojno in varno oskrbo.

Read Entire Article