ARTICLE AD
Meteorit, ki je ta teden preletel jugovzhod ZDA, je povzročil pravi šok med prebivalci Georgie, saj je ognjena krogla eksplodirala na nebu z močjo kar 20 ton TNT. Dogodek je sprožil zvočni pok, ki je stresel okna in povzročil več kot 200 poročil o padcu meteorita.
Po podatkih NASA in AMS (Ameriškega združenja za meteorite) je šlo za izjemno svetlo ognjeno kroglo, kar je zelo redko meteoritsko opažanje, še posebej ko je dan.
Kaj se točno zgodi, ko meteorit doseže Zemljo, in zakaj ta eksplozija meteorita ni bila običajen pojav? V nadaljevanju razkrivamo, kaj loči meteorit, meteor in komet, ter kako prepoznati nevarnost iz vesolja.
Meteorit nad ZDA
Ognjene krogle padajo na Zemljo vsak dan. Toda tista, ki je ta teden preletela jugovzhod ZDA, je bila drugačna od ostalih. Tukaj je razlog.
Ljudje so po vsej Georgii bili v četrtek priča nenavadnemu blisku svetlobe. Ta je, je švignil skozi svetlo modro nebo.
Sledil je sledil gromki pok. Okna so se stresla. Vendar na tem območju ni bilo neviht. Krivec? Izjemno svetel meteor, imenovan ognjena krogla.
Videoposnetki z avtomobilskih in varnostnih kamer, ki so se bili objavljeni na spletu, so posneli dogodek, ki se je zgodil okoli 12.25 po vzhodno ameriškem času 26. junija, je sporočila Nasa.
NASA je potrdila tudi opazovanja ognjenih krogel z detektorjev strel na satelitih GOES Nacionalne uprave za oceane in atmosfero (NOAA). Pa tudi meteoritske podpise z različnih Dopplerjevih vremenskih radarjev na tleh.
Po izjavi Billa Cookeja, ki vodi urad za okolje v Nasinem centru za vesoljske polete Marshall v Alabami, je bil meteorit asteroidni fragment s premerom 90 centimetrov in težo več kot tono.
“Prvič so ga videli na višini 77 kilometrov nad mestom Oxford v Georgii, kjer se je premikal proti jugozahodu s hitrostjo 48.000 kilometrov na uro.” Nato se je “razpadel 43 kilometrov nad West Forestom v Georgii in sprostil energijo približno 20 ton TNT.”
Ta eksplozija je povzročila zvočne udare. Slišati jih je bilo po vsej Georgii, pa tudi verjetne udarce meteorita po vsej državi.
Dogodek je sprožil več kot 200 poročil Ameriškemu združenju za meteorite (AMS), organizaciji, ki je zadolžena za spremljanje meteoritskih pojavov, vključno z morebitnim udarcem meteorita v hišo v Blacksvillu v Georgii.
Ognjena krogla
Kaj pa sploh je ognjena krogla? Tukaj je razlog, zakaj jo je tako nenavadno videti podnevi.
Kaj so ognjene krogle – in kako redke so v resnici?
Vsak dan Zemljo bombardirajo vesoljske kamnine, imenovane meteoriti. Te kamnine prihajajo iz kometov, asteroidov ali celo z Lune ali drugih planetov, njihove velikosti pa segajo od delčka prahu (najpogostejšega) do majhnega asteroida (zelo redkega).
NASA ocenjuje, da v ozračje dnevno vstopi približno 48,5 tone meteoritskega materiala.

Meteorit – Komet
Kakšna je razlika med asteroidom in kometom?
Oba sta ostanka procesa, ki se je začel pred približno 4,6 milijarde let, potem ko se je velikanski oblak plina in prahu zgostil in ustvaril Sonce. Preostali delci, ki krožijo okoli Sonca, so se združili v planete, lune in druge objekte, kot so steroidi in kometi. Tukaj je tisto, kar morate vedeti o tem, kako se razlikujejo, od kod prihajajo in ali predstavljajo resno grožnjo za Zemljo.
Vendar se tu lahko usoda teh kamnin razide. Če meteorit vstopi v ozračje in zgori, se imenuje meteor. Če pa meteor doseže površino Zemlje, postane meteorit.
Ognjene krogle so redke
Ognjene krogle so manj pogosta vrsta meteorjev. To oznako si prislužijo, ko so na nočnem nebu videti svetlejše od Venera .
Čeprav na Zemljo vsak dan pade na tisoče ognjenih krogel, se večina zgodi nad oceanom ali nenaseljenimi območji ali pa se pojavijo podnevi in jih preglasi sončna svetloba. Zaradi tega je dogodek v Georgii veliko redkejši.
»Ognjene krogle tekom dneva so redkejše, kajti sonce v večini primerov zasije več kot meteor. Videni bodo le največji objekti, teh pa je manj,« pravi Hankey. Po Hankeyjevih besedah AMS prejme poročila o dnevnih ognjenih kroglah od pet do desetkrat na leto.
Ognjena krogla postane meteorit
Kako ognjene krogle postanejo meteoriti in povzročajo zvočne udare
Glede na njihovo večjo velikost ognjene krogle med potovanjem skozi ozračje ne zgorijo vedno popolnoma, njihovi ostanki pa bodo na Zemljo padli kot meteoriti. Teh meteoritov običajno ni mogoče videti zadnjih devet do 12 milj med njihovim spustom – kar AWS imenuje njihovo obdobje »temnega leta « – saj med upočasnjevanjem izgubljajo svetlobo.
Pok meteorita
Kar zadeva pok, ki spremlja ognjeno kroglo in ropotajoče okno, gre verjetno za zvočni pok . Meteorji vstopajo v ozračje s hitrostmi od 32.000 do 260.000 kilometrov na uro. Ko objekt preseže hitrost zvoka – približno 1200 kilometrov na uro na morski gladini – se v njem ustvari toliko tlaka, da se sprosti velik zvočni val kot » ostra sprostitev tlaka «.

Kaj storiti, če vidite ognjeno kroglo
Če menite, da ste bili priča ognjeni krogli, lahko pošljete poročilo AMS, da jim pomagate potrditi dogodek.
»Opazovanje ognjene krogle lahko običajno potrdimo s petimi ali več poročili očividcev. Predložene podatke je mogoče matematično združiti in iz opazovanj lahko ustvarimo meteorsko sled,« pravi Hankey.
Z 20 ali več poročili lahko ekipa določi razmeroma natančno sled, videoposnetki ognjene krogle pa zagotavljajo še boljše informacije. »Te je mogoče uporabiti za izboljšanje sledi ter merjenje hitrosti in magnitude,« pravi Hankey. To lahko pomaga ugotoviti, ali meteorit pripada meteorskemu dežju, ali zožiti območje, kjer bi meteorit lahko padel.
Pripravila AK
Viri:
nationalgeographic.com
YouTube
CNN
unsplash.com
The post Meteorit raztrgal nebo nad ZDA – NASA šokirana first appeared on NaDlani.si.