Mehko kuhan strip: Vekovnici – Marko Stojanović et. al. (Udruženje ljubitelja stripa i pisane reči “Nikola Mitrović Kokan”, 2010-)

5 hours ago 15
ARTICLE AD

Šola stripa Nikole Mitrovića Kokana iz Leskovca letos praznuje trideset let obstoja. V njej nekaj manj časa poučuje Marko Stojanović, ki tam organizira tudi najstarejši še trajajoči stripovski festival na Balkanu – Balkansko smotro mladih strip avtorjev. Tako se vsako leto konec junija v tem majhnem mestu na jugovzhodu Srbije zbere v prvi vrsti cela četa srbskih stripovskih umetnikov (kot jim tam radi rečejo), pa tudi nekaj hrvaških, romunskih, makedonskih, bolgarskih, bosanskih in mnogih drugih. Skoraj vsak od njih pa je svoj lonček pridodal tudi k vesolju Vekovnikov, ki že več kot petnajst let nastajajo na Stojanovićevo pobudo in po njegovih scenarijih.

V tem trenutno najobširnejšem vesolju, kar jih je najverjetneje zraslo v stripih na področju Balkana, se srečujejo različni mitološki liki od vampirjev do psoglavcev, volkodlakov, vodnih pošasti, Amazonk in še koga. O seriji stripov, ki so v zadnjih nekaj nadaljevanjih dobili še svojo spin-of različico Beskrvni, smo spregovorili z njihovim avtorjem.

Kako bi na kratko opisal zgodbo sage o Vekovnicih?
Vekovnici so pustolovska stripovska serija o dveh moških, ki slučajno postaneta partnerja. Gre za skrivnostnega vampirja Čena in muhastega nesmrtnega Marka Kraljevića, ki se v Evropi konec osemnajstega stoletja srečata z mitološkimi bitji, kot so vampirji, pasjeglavci, Tudorji, pa tudi z zgodovinskimi osebnostmi, kot so Mozart, Vuk Karadžić, Stevan Sinđelić, in literarnimi liki, kot so Til Ojlenspiegel, doktor Faustus, D’Artagnan, baron Munchausen, Frankenstein in mnogi drugi …

Ali so miti in legende, o katerih pišeš, “resnični” ali tvoja interpretacija?
Pogosto si izposodim obstoječe mite, legende, pravljice ali zgodovinske dogodke, zlasti iz bližnje regije, in jih nato interpretiram po svoje. Prva od teh stvari je bila na primer ta, da ne vemo, kje je Mozartov grob, ker nima groba, ali, ko sem pasjeglavce ponudil kot razlago za vikinške beserkerje [neuklonljive in neustrašne vojščake, op. a.], ki so nosili živalske kože in se borili kot besni psi, hehe.

In protagonist Marko? Si prvega avtorja prosil, naj ga nariše po tvoji podobi?
Pravzaprav nisem – mislim, da si niti nisva podobna, razen kar se tiče namrščenih obrvi. Ampak jaz sem ga narisal prvi, kot predlogo za Dejana Vujića leta 1998 za zgodbo Petrovdan v Pragi iz serije “Luka Vranić: Padli angel”, kjer je bil epizodni lik, zato morda obstajajo neke nezavedne projekcije avtorja na lik – na koncu vsi risarji zavestno ali nezavedno narišejo tisto, kar najbolje poznajo, to so oni sami …

Ali avtorjem pošlješ material, ki so ga narisali avtorji pred njimi, da bi jih lahko kopirali?
Seveda je treba ohraniti kontinuiteto. Če ima lik na koncu prejšnje epizode kratke lase in brke, ne more imeti na začetku nove, ki se dogaja čez pet minut, nenadoma dolgih las in brade. Razen če gre za Montyja Pythona ali bollywoodski film iz šestdesetih – kar Vekovnici niso. Čeprav, ljudje Python, hehe …

Zakaj se resnične lokacije pojavijo le včasih, ostale zgodbe pa so napisane kot pravljice? (Dunaj, Novi Sad …)
No, resnične lokacije se pojavljajo precej pogosto, ko gre za potek, ki mu sledi protagonist. Večinoma temeljijo na obstoječih geografskih toponimih. Obstajajo pa tudi pravljice antičnega sveta, in pravljice, kot že vemo, se dogajajo na fantastičnih lokacijah.

S koliko avtorji ste doslej sodelovali v tej sagi?
Z več kot 250. Samo pri 9. albumu, Wonderland, je sodelovalo 74 risarjev in koloristov. Kmalu nameravam priti do 300 (na srečo gre za število risarjev, ne Špartancev, hehe).

Koliko od teh je bilo Slovencev in kdo so bili?
Iztok Sitar, Bernard Kolle, Gašper Krajnc, Darjan Jurinčič, Blaž Porenta, Maja Seliškar, Rok Kleva Ivanćić, Sanja Porcnjić … Skratka, ni slabo – ampak zagotovo bi lahko bilo boljše. Dajte no, slovenski avtorji, kaj čakate – 300 je pred vrati!

So bili Vekovnici kdaj prevedeni v kakšen drug jezik?
Seveda. V romunščino, grščino, makedonščino, bolgarščino, angleščino, češčino, nizozemščino … Iz regije niso samo še v albanščini, turščini … In ja, tudi v slovenščini. Pomežik, pomežik, dreg, dreg, veste, kaj mislim? Ker ljudje Python, hehe

Beskrvni so spin-off, ampak zakaj so v integralih po vrstnem redu med Kronikami?
Ker se nekatere zgodbene niti, ki se začnejo v Vekovnicih, končajo v Beskrvnih in obratno – torej sta za razumevanje širše slike potrebna oba. In ker sta prva dva albuma Beskrvnih kronološko prišla točno v vrstnem redu, sta bila izdana med albumi Vekovnika.

Kdaj bo izšel nov del in katera epizoda bo naslednja?
Pravkar je izšla 14. epizoda, Hajka. Ker obstaja tudi ničta epizoda, je potem ta petnajsta. Obstajajo tudi štirje albumi Beskrvnih, pa tudi pet integralnih. Letos imamo 15. epizodo, Krvna prisega. Že naslednja, v letu 2026, bo prva od zvezdniških all-star epizod, pri katerih je sodelovala prava smetana balkanskih risarjevv. Tega se tako veselim, na teh epizodah so delali več kot 15 let, če lahko verjamete …

Vezava: mehka ali trda (integrali)
Barve: večinoma barvno (razen prvega albuma Beskrvnih, ki je večinoma črnobel)
Število strani: cca 50 na posamezen album

Pia Nikolič

Read Entire Article