ARTICLE AD
Mehčalec za perilo smo dali pod lupo in našli nekaj, česar niste vedeli. Pa bi morali. Preverite prednosti in slabosti, ki jih prinaša mehčalec. Spoznajte, katere vrste tkanin lahko perete z mehčalcem in katere ne. kako mehčalec vpliva na kožo.
Čas je, da zimsko garderobo pospravimo in iz omar potegnemo lahkotnejša bolj poletna oblačila. V navadi je, da jih prej operemo in odstranimo vonj po omarah. Vsekakor pa ni lepšega, da perilo še lepo zadiši po svežini. Zato mnogi posežemo po mehčalcu.
Mehčalec za perilo je pogosta sestavina pri pranju
Mehčalec za perilo je ena ključnih sestavin, ki se uporabljajo pri pranju perila, saj še bolj izboljša kakovost tkanine. Oblačilom daje prijeten in osvežujoč vonj ter vam daje občutek, kot da v roki držite nov par oblačil.
Vendar pa ima vsak material, ne glede na koristi, omejitev vpijanja določene količine, enako velja za mehčalce za pranje. Če jih dodate več, kot je zahtevano, ne le poškodujete barvo tkanine.
Če torej perete perilo, je bolje, da pred vlivanjem mehčalca preberete njegove prednosti in slabosti:

Prednosti mehčalcev za perilo
Kaj v resnici počne mehčalec za perilo?
Poveča vzdržljivost vaših oblačil
Ste se kdaj vprašali, kaj mehčalec naredi vašim oblačilom? No, mehčalci se uporabljajo za izboljšanje vzdržljivosti tkanine. To je ena od neverjetnih prednosti, ki jih dobite z njihovo uporabo. Z drugimi besedami, uporaba mehčalcev pomeni, da lahko svoja najljubša oblačila nosite dlje časa, ne da bi barva zbledela ali se tkanina kakorkoli poškodovala.
Pred uporabo mehčalcev perila preberite navodila na njihovi etiketi. Običajno se omejitev uporabe giblje od 35 ml do 55 ml, vendar jo je mogoče preseči, odvisno od vašega perila.
.
Mehčalec ohranja barvo vaše tkanine
Druga čudovita prednost mehčalca za pranje je, da ohrani prvotno barvo vaše tkanine. To pa zato, ker ti mehčalci vsebujejo raztopino, ki na tkanini tvori ščit, ki jo ščiti pred trenjem med pranjem, tako da barva ne bo zbledela hitreje, kot je pričakovana življenjska doba.
Poleg tega se bo manj kosmatilo, tako da med pranjem ne bo nobenih kepic dlake.
Zmehča vašo tkanino
Ko slišite besedo mehčalec za perilo, je najbolj očitna prednost ta, da bo zmehčal vaša oblačila. Blago vaših oblačil bo prijetno na dotik, lahko in brez gub.
Se sprašujete, kako se to zgodi? Preprosto je. Mehčalec, ki ga uporabljate, nežno prekrije vsa vlakna vaših oblačil, kar zmanjša možnost, da bi oblačila med nošenjem dražila vašo kožo.
Mehčalec je odrešenik za občutljivo kožo
Če imate v anamnezi kožne alergije, je uporaba mehčalca za pranje idealna izbira za vas. Mehčalci se ne uporabljajo le za izboljšanje kakovosti tkanin, temveč tudi za zaščito vaše kože pred draženjem zaradi kemikalij v detergentih.
To se zgodi, ker bolj občutljiva kot je vaša koža, večja je verjetnost, da boste imeli draženje ali celo alergijo, tudi če po pranju na vaših oblačilih ostane majhna količina detergenta.

Zdaj, ko smo končali s prednostmi, lahko mehčalci perila prinesejo tudi nekaj slabosti
Mehčalec ima tudi slabosti
Škodljive kemikalije
Ena glavnih pomanjkljivosti uporabe mehčalca je, da vsebuje škodljive kemikalije. To je zato, ker ima vsaka tkanina omejitev absorpcije le določene količine mehčalcev, kot so:
- Kvati – Kvati, znani tudi kot kvaterni amonijev dioksid, dodajo tkanini odličen videz, če pa jih uporabite preveč, lahko povzročijo astmo.
- Barvila – Skoraj vsak mehčalec vsebuje barvila in konzervanse, ki lahko dražijo kožo, če ste nanje alergični.
- Dišave – Mehčalci perila vsebujejo ftalate, ki se uporabljajo kot vir vonja. Vendar pa obstaja možnost, da lahko prekoračitev dovoljene količine povzroči razdraženost kože in celo težave z dihanjem.
Mehčalci niso ekološki
Čeprav so mehčalci perila dobri za ohranjanje svežine oblačil, imajo tudi slabost. Vsebujejo kemikalije, ki so okolju neprijazne. Onesnažijo vodo, saj so na osnovi osnovi nafte, ki velja za okolju škodljiva.
Mehčalec deluje samo na izbranih tkaninah
Ne pozabite, da mehčalci perila ne delujejo na vseh vrstah tkanin. To je pomanjkljivost, s katero se boste tako ali drugače soočili. Mehčalca nikar ne uporabite za tkanine z ognje-odpornimi krpami, pri vodo-odbojnimi tkaninami, čistilnimi brisačami iz mikrovlaken in flisom iz mikrovlaken.
Drugi materiali. ki ne prenesejo mehčalca so volna, občutljive naravne tkanine, odeje in puhaste prešite odeje, lan, rjuhe, svila in drugi sintetični materiali. Če se na teh materialih uporabljajo mehčalci, obstaja velika verjetnost, da se bo obstojnost in kakovost tkanin zmanjšala.
Mehčalec draži kožo
Konzervansi in barvila lahko dražijo kožo, povzročajo alergije in povečujejo onesnaženje. In to je le nekaj močnih kemikalij, ki jih najdemo v njih Tkanine, kot so volna, mikrovlakna in frotir, se lahko poškodujejo, če nanje nanesete mehčalec.
Lahko izgubijo obliko in svežino, kar vam lahko povzroči resno škodo. Če jih uporabljate na mikrovlaknih, kot so brisače, bodo izgubile sposobnost vpijanja vlage.
Omejuje postopek pranja
Kot vsi vemo, mehčalci za perilo tvorijo plast, ki ščiti kakovost in barvo vaših oblačil pred poškodbami. Vendar pa ima ta zaščitna plast tudi slabost.
To pa zato, ker preprečuje, da bi voda kar najbolje prodrla skozi tkanino. Brez prehajanja vode vaših oblačil ni mogoče pravilno oprati.
Alternativa mehčalcu za pranje:
Če iščete alternativo mehčalcu, lahko uporabite kis, epsomsko (grenko) sol ali sodo bikarbono.
Vse, kar morate storiti, je, da v zadnjem ciklu pranja dodate majhno količino ene od zgoraj omenjenih sestavin.
Te naravne sestavine so odlična alternativa mehčalcu.
Nadomestki za mehčalce lahko vključujejo destiliran beli kis, sodo bikarbono in organska eterična olja.
Destiliran beli kis pomaga pri nabiranju dlak (ali muckov), odstranjevanju vlaken, zmanjšuje statično elektriko in deluje kot naravno čistilo za tkanine.
Pred detergentom dodajte 1/4 skodelice v pralni cikel skupaj s sodo bikarbono. Tako bo perilo manj nagubalo, postalo bo mehkejše in čistejše. S tem dodatno pomagate pralnemu detergentu ali pralnemu prašku. Učinkovitost se poveča in s tem prihranite.
Soda bikarbona bo zmehčala tkanine, lan, posteljnino in izdelke iz puhastega perja. Če želite prijeten, osvežujoč vonj, uporabite organska eterična olja.
Pripravila AK
Vir: love2laundry.ae, unsplash.com
The post Mehčalec za perilo pod lupo: Tega niste vedeli first appeared on NaDlani.si.