Med ambasadorji programa Svit tudi nekdanji nogometaš Tavares

3 days ago 23
ARTICLE AD

Ambasadorjem programa Svit se je danes pridružil nekdanji nogometaš Marcos Tavares. Z njegovo pomočjo si na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) obetajo nadaljnjo promocijo in večjo odzivnost na ta državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke.

“Gre za dokazano učinkovit program, ki se izvaja že vrsto let,” je na današnji novinarski konferenci v Ljudskem vrtu poudaril specialist javnega zdravja in predstavnik programa Svit v mariborski izpostavi NIJZ Milan Stojanović.

Spomnil je, da je Mestna občina Maribor med slabšimi po odzivnosti na ta program, zato so zelo veseli sodelovanja Tavaresa, ki je Mariborčanom kot nekdanji uspešen nogometaš Nogometnega kluba (NK) Maribor zelo blizu. “Upamo, da bomo z vašo pomočjo povečali udeležbo,” je dejal.

Opozoril je, da je breme rakavih bolezni v Sloveniji zelo veliko. “Po kazalnikih močno presegamo povprečje EU. Po obolevnosti smo na visokem osmem, po umrljivosti pa celo petem mestu med državami članicami unije. V Sloveniji letno zboli okoli 17.000 ljudi, nekaj več kot 6000 jih umre. Med nami je trenutno 130.000 ljudi, ki so kadarkoli zboleli za rakom,” je navedel.

“K sreči imamo za nekatere vrste raka presejalne programe in jih lahko pravočasno odkrijemo, s čimer smo pri zdravljenju mnogo uspešnejši, kot če bi bolezen odkrili v zapozneli fazi,” je poudaril.

V preventivni zdravstveni program Svit vsaki dve leti vabijo osebe med 50. in 74. letom starosti na odvzem vzorcev blata. Če je vzorec pozitiven, povabijo še na kolonoskopijo, ki je po besedah Stojanovića najbolj zanesljiva diagnostična terapevtska metoda za zgodnje odkrivanje rakavih in predrakavih sprememb. Zato je nujno, da se ljudje odzovejo na vabilo. “Izvedba je enostavna, brezplačna in učinkovita,” je zatrdil.

Odzivnost na vabila programa Svit je bila v letu 2024 pri 65 odstotkih, kar je primerljivo s preteklimi leti. Vendar so velike razlike med občinami; v mariborski je bila le 59,4-odstotna, medtem ko je v nekaterih drugih občinah v regiji presegla 70 odstotkov.

Še posebej je pomembno odkrivanje predrakavih sprememb, saj tako preprečijo, da bi se bolezen sploh razvila. Lani so v Sloveniji opravili okoli 10.000 kolonoskopij in pri tem odkrili 215 primerov raka debelega črevesa in danke, 1676 oseb pa je imelo napredovali adenom, kar pomeni večje tveganje za nastanek raka.

“To so potencialne predrakave spremembe, ki bi lahko napredovale v rak. In za odkrivanje takšnih primerov je še posebej pomemben program Svit, zato se je nanj nujno potrebno odzvati,” je dejal Stojanović.

Tavares je ob podpisu listine za pristop k ambasadorstvu pozval javnost k sodelovanju. “Pomembno je, da naredimo ta test. Ne le zaradi sebe, ampak tudi zaradi vaše družine,” je dejal. Tudi sam bo opravil preizkus.

Skupaj z njim je v Sloveniji 29 ambasadorjev programa Svit, od tega 12 v podravski regiji.

Read Entire Article