ARTICLE AD
Maribor postaja mesto, prijazno čebelam. Na javnih površinah je postavljenih deset panjev, danes na svetovni dan čebel so uradno odprli še nov panj na dvorišču občinske stavbe. Po besedah mestnega čebelarja Maksa Selinška je lansko prvo leto urbanega čebelarjenja dalo zelo dobre rezultate, kar kaže, da “čebelam ugaja klima v mestu”.
Urbani čebelnjaki so postavljeni na površinah mariborskih javnih podjetij ter po novem tudi na strehi stavbe Regionalne razvojne agencije (RRA) Podravje – Maribor. Kot je danes povedala vodja projekta Nataša Matijevič iz javnega podjetja Mestne nepremičnine, načrtujejo tudi postavitev učnega čebelnjaka. Njegova lokacija še ni točno znana.
Po besedah župana Saše Arsenoviča s tem projektom izpolnjujejo željo občanov, ki so jo ti podali v okviru participativnega proračuna. Med iz teh čebelnjakov točijo v kozarčke z enotno podobo, ki jih potem uporabljajo kot protokolarno darilo. “To je eno najbolj posrečenih daril, saj s tem med drugim kažemo naš odnos do narave,” je povedal.
S ciljem ustvarjanja ugodnih pogojev za opraševalce občina po besedah župana tudi sadi nova drevesa, širi zelene površine, prilagaja opraševalcem košnjo trave in ureja mestne vinograde. Danes so zaposlenim na občini pripravili medeno malico, ki ima tudi dobrodelni značaj.
Predsednik Čebelarskega društva Maribor mesto Maks Selinšek je pojasnil, da je bilo lansko prvo leto, ki so ga začeli s šestimi panji na javnih površinah, zelo uspešno tako glede zdravja čebel kot doprinosa medu. Letos bodo po njegovih napovedih točili med kar dvakrat. “To je skoraj enako, kot če bi imeli čebele na deželi,” je pojasnil.
V strnjenem naselju Maribora je še osem drugih urbanih panjev, občina pa je po besedah Selinška že izpolnila 90 odstotkov pogojev, da pridobi naziv Čebelam prijazno mesto, ki ga podeljuje Čebelarska zveza Slovenije.
Selinšek je izpostavil, da so čebele zelo pomembne kot opraševalci tudi v mestih, saj brez njih med drugim ni mogoče pridelovati zelenjave na balkonih. “Čebele so prvi pokazatelj, kakšno okolje ima mesto. Če bi bilo to zastrupljeno, ne bi čebele uspevale, ne bi prinesle toliko medu in ne bi bile tako zdrave kot so,” je dejal.
Podjetja iz Javnega holdinga Maribor imajo tri usposobljene mlade čebelarje, za prihodnje leto so se prijavili še štirje.
Na streho RRA Podravje – Maribor so preselili panj Policijske uprave Maribor, ki je iskala novo mesto zanj. Direktorica agencije Nataša Ritonija je pojasnila, da so ob tem organizirali likovno delavnico, na kateri so sodelovali študenti mariborske pedagoške fakultete in učenci ene od mariborskih osnovnih šol. “Odziv nas je izjemno presenetil, saj se je projektu pridružilo skoraj 30 študentov in več kot 40 šolarjev, ki so skupaj ustvarjali na temo čebel,” je dejala. Nastala likovna dela so razstavili na hodniku pred kabinetom župana, izbranih osem pa namestili na panj.