ARTICLE AD
Ljubezen med samci in samicami pajkov in hobotnic
Ljubezen do smrti ali spomni kanibalizem je dokumentiran pri številnih živalskih vrstah. Najbolj je raziskan pri pajkih in bogomolkah. Za samice je to ljubezen na zadnji pogled.
Samci postanejo slasten obrok, vendar imajo imajo samice od tega veliko koristi. Samec nudi vitalna hranila, ki jih potrebuje zase in za vzdrževanje bodočih potomcev.
Ta praksa je še posebej pogosta pri živalih, ki kažejo spolni dimorfizem samic.
Spolni dimorfizem
Spolni dimorfizem je lastnost, ki se je razvila tekom evolucije. Spola se po velikosti razlikujeta. Največkrat je samica večja od samca. lahko pa je tudi obratno. Zakaj? Odgovor najdemo v spolnem kanibalizmu. Preprosto, kaj ne?
Kanibalizem med spolno dimorfnimi živalmi ni omejen le na žuželke in pajkovce. Pojavlja se tudi pri nekaterih rakih, polžih in celo hobotnicah. Zelo očiten primer je modroobročkasta hobotnica. Samica hobotnice je običajno dvakrat večja od samca. A to še ne pomeni, da je po parjenju sita. Nasprotno. Po parjenju je še vedno nagnjena k napadom lakote. Za razliko od samcev nekaterih vrst, ki se rade volje pustijo pojesti, samec modroobročkaste hobotnice ni preveč navdušen nad obetom. Glede na nedavne dokaze raziskovalcev na Queensland Brain Institute je njihova strupena slina pogosto ključna za povečanje možnosti preživetja.

Hobotnice in njihova ljubezen
Nove ugotovitve so dokumentirane v študiji, objavljeni 10. marca v reviji Current Biology . V laboratorijskih opazovanjih je skupina ugotovila, da bodo samci modroobročkastih hobotnic ugriznili svojo izbrano ljubico blizu njene aorte. To naredijo že na začetku dvorjenja. V nekaj minutah nevrotoksin, znan kot tetrodotoksin (TTX), preplavi sistem samice. Samica postane paralizirana. V tem stanju, ki traja vsaj eno uro, postane neodzivna na številne zunanje dražljaje. Samec medtem prenese svoj spermatofor (zavojček semenčic) v samico. Tako samec opravi svoje poslanstvo. Ker pa je samica še nekaj časa neodzivna, ima samec ravno dovolj časa da pobegne na varno razdaljo.
Oba spola hobotnice lahko proizvajata TTX, vendar je pri samcih bistveno močnejši. Lahko se vprašamo, kako to, da strup ne pomori zaroda? Znanstveniki verjamejo, da je samica tekom evolucije razvila višjo toleranco na TTX. Zarod zato ni ogrožen.

Kanibalizem – Ljubezen do smrti
Samci pajkov, ki pletejo čudovite mreže v obliki krogov, Tvegajo vse, da bi postali intimni s samicami – celo svoja življenja. Tako kot številne vrste pajkov tudi ti arhitekti svilene mreže sodelujejo pri spolnem kanibalizmu. Samica si po “spolnem odnosu” privošči slastni obrok. Ni nujno da je na mizi cel pajek. Kos samca je lahko dovolj.
Samci pajkov
Toda samci posebne vrste pajkov, ki pletejo mreže , Philoponella prominens, so razvili katapultni manever, ki jih reši pred tem, da postanejo post paritveni obrok. Z nogami hitro izstrelijo svoja telesa iz krempljev lačnih samic takoj po končanem parjenju.
Katapultiranje
Ta tehnika katapultiranja te vrste je bila prvič opisana v študiji, objavljeni danes v reviji Current Biology .
“S tem vedenjem se lahko moško tveganje za spolni kanibalizem močno zmanjša,” je v elektronskem sporočilu zapisal Shichang Zhang, avtor študije in arahnolog na univerzi Hubei v Wuhanu na Kitajskem. Od 155 parjenj sta Zhang in njegova ekipa opazovala 152 samcev, ki so izvedli skok po prvem parjenju v poskusu – vseh 152 jih je preživelo. Trije nesrečni samci, ki se niso katapultirali stran od lačnih samic, so dočakali svojo smrt.

Skok, ki reši življenje, lahko samcem z majhnim telesom ponudi malo možnosti za boj proti običajno močnejšim, večjim samicam. Ko se pajki vrste Philoponella prominens parijo, se samec in samica zapleteta v tesen objem. S trebuhoma obrnjenima drug proti drugemu, opravljata svoje poslanstvo. Toda samci v pripravah na odskok zavzamejo posebno držo telesa, ki jim omogoči takojšen odriv. Prednji par nog je zelo podobno oblikovan kot pri pajkih skakalcih.
Ko se ljubezen konča
Zanimiva je hitrost odriva – kamere ga niso ujele
»Samec se katapultira z izjemno kinetično zmogljivostjo,« je dejal Zhang. Dodal je, da je bila akcija tako hitra, da navadne kamere niso mogle zajeti podrobnosti. S povprečno dolžino telesa okoli treh milimetrov lahko samci dosežejo začetno hitrost katapultiranja 82 centimetrov na sekundo.
Neverjeten skok
“Predstavljajte si človeka z višino 180 cm, ki se katapultira skoraj 500 metrov na sekundo? Verjetno ne. To počne samec pajka,” je dejal Zhang.
Druge vrste pajkov so razvile drugačne strategije preživetja.
- Nekateri si pravi potuhnjenci. Opaženih je bilo več vrst, ki so se prikradle samicam in se parile z njimi, ko so so pri hranjenju ali lovu.
- Drugi pajki bodo samicam podarili v svilo zavita poročna darila, ki jih bodo pojedle med parjenjem.
- Tretji se bodo naredil mrtev – samice zato ne bodo zanimal.
Ljubezen in Kanibalizem sta prisotna od nekdaj.
Kot že napisano, najdemo ga pri mnogih živalskih vrstah. najbolj pogost je pri pajkih in bogomolkah. Bogomolke kažejo enako vedenje. Samica se po parjenju posladka s samcem. Namen kanibalizma ni to na kar mnogi mislijo. Namen kanibalizma je zagotavljanje hranil za nov zarod.
Zdaj pa vprašanje – ali ni podobno tudi pri ljudeh? Ženska si seveda ne bo za poslastico vzela svojega partnerja. Obstaja pa hladilnik – napad nanj pa po zakonu ni kaznivo dejanje.
Pripravila AK
Viri: popsci.com unsplash.com
The post Ljubezen do smrti: Ko se parjenje konča kot obrok first appeared on NaDlani.si.