ARTICLE AD
Voditelji članic zavezništva Nato so 25. junija v Haagu v sklepni izjavi potrdili dogovor o dvigu obrambnih izdatkov na pet odstotkov BDP do leta 2035. Od tega bodo države članice za osnovne obrambne potrebe in izpolnitev Natovih ciljev namenile 3,5 odstotka, preostalega 1,5 odstotka bodo namenile t. i. dvojni rabi. Med podpisniki te slavnostne izjave je bil tudi predsednik slovenske vlade Robert Golob.
Že pet dni pozneje – po t. i. mini koalicijskem vrhu – je Golob zaradi pritiska Levice, SD in kvazimirovnikov začel zatrjevati, da je šlo v Haagu za politično deklaracijo in ne za pravno zavezujoč dokument. Hkrati je zatrdil, da je Republika Slovenija vezana samo na obrambno resolucijo, potrjeno v Državnem zboru Republike Slovenije, ki predvideva dvig izdatkov na 3 odstotke BDP do leta 2030. Kot je prostodušno izjavil, bo koalicija izrecno spoštovala to zavezo, “od tod dalje pa je povsem novo pogajanje in povsem nova zgodba”. V Haagu je torej kot predsednik vlade slovesno podpisal nekaj, česar ne namerava upoštevati, s čimer je povečal slovensko nekredibilnost v zavezništvu.
Sledili so dnevi, ko sta stranki Levica in SD težili k temu, da je treba v državnem zboru na vsak način potrditi predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obrambnih izdatkih. Hkrati je predsednik opozicijske stranke SDS Janez Janša Golobu predlagal, naj skladno s 117. členom Ustave RS veže zaupnico vladi, in sicer na glasovanje o razpisu posvetovalnega referenduma o obrambnih izdatkih. “Da vidimo, kaj je res. Predsednik vlade trdi, da je koalicija enotna, hkrati pa dve tretjini koalicije podpirata referendum, ki mu vlada nasprotuje,” je izpostavil. Golob je ta predlog zavrnil in tako je prišel petek, 4. 7. 2025, z njim pa presenetljiv izid glasovanja.
Državni zbor je s 46 glasovi za in 42 proti sprejel predlog stranke Levica za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov. Soglasno so ga podprli še v strankah SD, SDS in NSi. Golob je nato užaljeno napovedal predlog posvetovalnega referenduma o izstopu Slovenije iz Nata. Predsednik SDS je takoj razčistil situacijo in sporočil, da Slovenija iz Nata ne bo izstopila, saj je za to nujna dvotretjinska podpora državnega zbora, te pa vladajoči nimajo. Kljub temu je nujna razprava o racionalni porabi denarja za obrambo.
Dr. Metod Berlec
The post Levičarski dvoličneži na oblasti še bolj razgaljeni first appeared on Nova24TV.