Letni koncert Godbe ljubljanskih veteranov

2 days ago 12
ARTICLE AD BOX

Piše: Franc Križnar

Tole vseslovensko veteransko godbeništvo ima zdaj prav po zaslugi najstarejšega tovrstnega ansambla Godbe ljubljanskih veteranov (GLV) že kar lepo tradicijo in vseslovenski tovrstni pojav. Če se je le-to razvilo prav iz pričujočega ljubljanskega ansambla pred več kot 20.-imi leti, ima zdaj svoje nadaljevalce in posnemovalce že marsikje po državi: v Ljubljani, Mariboru, Velenju, Ljutomeru, Mengšu, Laškem, Žalcu in Straži. Za organizacijo že 16. festivala (veteranskih godb), ko vsako leto nastopijo vsi posamič in vsi skupaj v drugem kraju – na sedežu ene od (veteranskih) godb, imajo organiziran celo aktiv vseh. Vse skupaj pa je le posledica več kot 350-letnega godbeništva na Slovenskem, ki ima svoje korenine v rudarski Idriji. Za veterane je pogoj, da so stari najmanj 50 let in da so obenem še člani enega drugega (matičnega) pihalnega orkestra. Znotraj GLV so organizirane še tri komornoglasbene sekcije in sicer Kvartet klarinetov, Jazz tentet (10) in Ambasadorji (13).

GLV je imela spet svoj redni letni koncert, tokrat jubilejni, po 20.-ih letih svojega delovanja. Spet v eminentni ljubljanski Slovenski filharmoniji (SF) oz. v njihovi Kozinovi dvorani (16. nov. 2024, na sam svetovni dan klarineta, klarinetov). Po tem, ko so ansambel zadnjih 20 let vodili Jože Hriberšek (2005-08), legendarni klarinetist Alojz Zupan Vuj (2008-12), Tomaž Grintal (2012-13), Viktor Kresnik (2013-17; 2021-22), Jurij Cizej (2018-20) je nazadnje aktualni dirigent in umetniški vodja Jože Kregar (2022 →). Sestav trenutno šteje 42 članic in članov, dočim se je poleg njih doslej v njihovih vrstah zvrstilo še nadaljnjih 42 (nekdanjih) članov.

Svoj tokratni in jubilejni spored so razdelili na nekako tri dele: v prvem, godbenem so prikazali in odigrali avtorsko retrospektivo del, ki so jih vodila vsa ta leta delovana: Vinko Štrucl, Edward Strauss v prir. Alfreda Reeda, Giovannija Orsomanda in Dmitrija Šostakoviča v prir. Johana de Meija. Prometni glasbeni kažipot se je odrsko še najbolj izkazal pred začetkom Clerar track polke E. Straussa/A. Reeda. S prometno piščalko, loparčkom in kapo ga je odigrala pikolistka GLV Nataša Hladnik. Potem pa je aktualni dirigent – povzel tudi zahtevno funkcijo moderatorja-povezovalca Jože Kregar – je izkazal vse svoje tenkočutne dirigentske prijeme in prikazal ne le (izjemno) disciplinirano igro celotnega ansambla, ampak nekaj dodanih možnosti nekaterim solistom; kar iz orkestrovih vrst: saksofonista Peter Stadler (alt) in Tomaž Gregorič (sopran) ter Boris Gložančev (pozavna). Kljub tradicionalno veliko zasedenemu orkestru (kar 4 tube in tolkala) je vodji uspelo večinoma zadržati pristni orkestrski piano, ki je največja (poustvarjalna) vrednota godbe oz. pihalnega orkestra. Pa še tale naša akustično kar najbolj občutljiva velika filharmonična dvorana vsakič doda svoje kriterije pri tovrstnem vrednotenju. Druga tretjina njihovega nastopa je bila namenjena komornemu muziciranji kar treh tovrstnih skupin.

Med prvimi je nastopila njihova jazzovska sekcija Jazz tentet, ki pod vodstvom ustanovitelja in umetniškega vodje, pozavnista, klaviaturista in pevca Mihe Jazbinška Jazzbyja združuje deset glasbenikov, vse iz vrst GLV. V nenavadni zasedbi klaviatur, glasu, klarineta, saksofonov, trobent, franc. roga, pozavne, baritona, tube in tolkal smo slišali priredbo Jazzbyja Saint Louis Blues Američana Williama Christopha Handyja iz davnega leta 1914. Mešanica sounda in zasedbe, inštrumentarija med godbo in jazzom so seveda (samo) nekatere člane GLV popeljali med povsem druge glasbene vode; vedno bolj pa tudi bliže našim godbam (čez 100 na Slovenskem), mdr. tudi GLV.

In že je bila na vrsti najbolj uveljavljena in hkrati najstarejša ter najkvalitetnejša komorna skupina-sekcija GLV Kvartet klarinetov. V (tokratni) zasedbi: Slavko Goričar, Milan Pavliha, Zvone Richter in Matevž Mercina pod umetniško roko prvega od njih-S. Goričarja, so odigrali dve priredbi, ki asociirata Ljubljano: Prelepa si bela Ljubljana in Šuštarski most v avtorstvu Bojana Adamiča in Tomaža Grintala ter Deighana Delanoeja in Jureta Robežnika. Preverjena soigra vse maksimalno izenačene četverice je sicer koincidirala s hkratno prvo in pravo vlogo tega godbenega večera. Pa še slovenskost je bila ponovno dosežena na tem večeru. Ta je se je na tem koncertu še nadaljevala, ampak ne takoj.

Kajti nova zasedba 13-terice najstarejših članov GLV, tistih, ki so stari 80 in več let, je bil nastop Ambasadorjev GLV. V zasedbi klarinetov, saksofona, trobent, pozavn, tub in tolkal smo slišali še koračnico San Carlo Oscarja Tschuorja. Še ena nova, še bolj nenavadna (ad hoc) zasedba pa je pokazala še nove in doslej skoraj neraziskane in (ne)prikazane (z)možnosti svojega (omejenega) delovanja.

Read Entire Article