ARTICLE AD
Stanovanjski kompleks Rdeča hiša na Poljanski cesti v Ljubljani je bil zgrajen leta 1929, v času med prvo in drugo svetovno vojno, po vzoru regulirane gradnje delavskih stanovanj na Dunaju. Vodilo arhitekta Vladimirja Mušiča sta bili ekonomičnost in racionalnost gradnje.
V Rdeči hiši je arhitektka Lea Bradaševič, ki svoj čas deli med Slovenijo in Berlinom, poskrbela za prenovo stanovanja mlade tričlanske družine. Lastniki so do prenove pristopili z jasno vizijo: dvosobno stanovanje veliko 90 m2 so želeli preurediti v trisobno in tako zagotoviti dodatno otroško spalnico, hkrati pa čimbolj odpreti in povezati prej strogo ločene prostore. Pripravljeni so bili sprejeti nove ideje in svež pristop. Odprtost družine za spremembo in igriva barvna paleta sta postavilii temelje za inovativen proces oblikovanja ter svež rezultat, ki ponudi funkcionalno in iskrivih domislic polno bivalno okolje.
Arhitektka se je izziva lotila z mešanico spoštovanja stavbne zgodovine, temeljitih raziskav in dobre mere humorja. Prenova je vključevala menjavo talnih oblog, vodovodnih napeljav, elektroinštalacij in oken, pri čemer je bila ohranjena celovitost prvotne arhitekture. Ključni poseg je bila prerazporeditev bivalnih in spalnih prostorov; obstoječa velika spalnica je postala dnevna soba, iz dnevne sobe pa sta nastali dve manjši spalnici. Za povezavo novih prostorov je arhitektka dodala hodnik, ki ima funkcijo prehodne garderobne sobe, pri čemer so izkoristili bogato višino staromeščanskega stanovanja in tako pridobili veliko shranjevalne površine, poleg tega pa sprostili spalnici velikih omar. Nepričakovana Kleinovsko modra, ritem linijskih svetilk v kombinaciji z racionalnim rastrom omar in optična iluzija neskončne sobe z ogledalom na koncu hodnika, ustvarijo vtis, da smo vstopili v magičen twin-peaksovski prostor.
Stara spalnica je postala nova dnevna soba, ki se odpira na hodnik in povezuje s kuhinjo ter oblikuje odprt in svetel krožen prostor, preplavljen s svetlobo čez cel dan. V nizu kuhinje iz orehovega furnirja se nahaja tudi inovativna domača pisarna, spretno vgrajena v omari, skrita, ko ni v uporabi. Zaradi skrivanja prezračevalne cevi ki poteka prečno čez kuhinjo je bil strop spuščen v cik-cak, saj kontinuirana višina ni bila potrebna. Ta služi estetskim in akustičnim namenom ter med sicer ravne linije vnaša občutek igrivosti. Strop v kombinaciji s svetili v osnovnih geometrijskih oblikah ter novimi oboki, ki skrivajo prečne betonske nosilce na hodniku, ustvarja humorno vajo v kompoziciji.
Prenova v kopalnici vključuje premik elementov ter smiselno izpostavi izrazito polkrožno steno ki je del skupnega stopnišča. Prejšnja postavitev wc-školjke pod oknom je dajala elementu preveč impozantno vlogo v tako malem prostoru. Novo mesto je našla ob steni, skupaj z bidejem. Prostor ob oknu pa se je tako sprostil za walk-in tuš kabino z ogrevano mokro klopjo. Med kopalnico in pralnico je bil ustvarjen predor za umazano perilo, spretno skrit z loputo integrirano v vgradni omari. Racionalna pralnica deluje tudi kot shramba za čistila in nekakšna “blatna soba” v kateri je mogoče dodobra stuširati družinskega psa.
Po začetnem sestanku in izmeri stanovanja je načrtovanje potekalo iz Berlina. Kljub logističnim izzivom načrtovanja iz tisoč kilometrov oddaljenega kraja, je učinkovita komunikacija z naročniki in izvajalci zagotovila, da je bila prenova izvedena brezhibno.
Lea Bradaševič (1987) je arhitektka deljena med Slovenijo in Berlinom. Projekt prenove je bil izjema v njeni praksi, ki se osredotoča na večje javne zgradbe, a se je izkazal za zanimivo izkušnjo predvsem zaradi menjave merila in samega procesa. Hitro sprejemanje odločitev in prilagodljivost, ki sta bila potrebna med gradnjo, sta morebitne ovire spremenila v priložnosti za ustvarjalnost in povsem vznemirljivo doživetje. Odprtost naročnikov do hudomušnih idej in ne zgolj strmenje k funkcionalnim načelom je bila prav tako sveža sapa v sicer trezni projektivi švicarskega racionalizma s čimer si sicer arhitektka služi vsakdanji kruh.
Ime projekta: Stanovanje v Rdeči hiši
Avtor projekta: Lea Bradašević, m.i.a.
Investitor: Privat
Lokacija: Ljubljana, Slovenija
Fotograf: Aleš Rosa
Besedilo: Eva Sušnik
Leto načrtovanja: 2023-2024
Leto izvedbe: 2024
Površina: cca. 90 m²
Projektanti: Lea Bradašević, m.i.a.
Glavni izvajalec gradbeno-obrtniških del: I MONT Gradnje d.o.o.
Več o projektu in arhitektki preberite v novi številki revije Outsider. Z naročilom revije prejmete skrbno pripravljene vsebine in omogočite naše delo. Hvala!