ARTICLE AD
Lara Tošić, znana in priljubljena radijska voditeljica z Radia 1 je pred kratkim stopila pred javnost z zgodbo, ki jo nosi v sebi že več kot desetletje. Zgodbo, ki se žal ne zgodi redko. Zgodbo, ki se dogaja danes. Na telefonih, igrah, družabnih omrežjih v tišini, daleč od oči odraslih.
Stara je bila komaj 13 let
Od neznanca je na Facebooku prejela fotografijo njegovega spolnega organa.
“Nisem vedela, kaj naj naredim. Zmrznila sem. Sram me je bilo, bala sem se, da sem jaz kriva. Nikomur nisem povedala, niti mami,” je priznala v svoji ganljivi izpovedi.
To ni bil enkraten dogodek. To je bil začetek spoznanja, kako nevaren je lahko splet, še posebej za otroke, ki šele spoznavajo, komu lahko zaupajo.
Nevarnosti v igri, ki jo igra tisoče otrok
Lara je posebej izpostavila spletno igro Roblox, ki jo dnevno igrajo milijoni otrok po vsem svetu.
“Gre za okolje, kjer se odrasli moški pogosto pretvarjajo, da so otroci. Dodajajo deklice, začenjajo pogovore, jih počasi manipulirajo. Ko enkrat vzpostavijo zaupanje, začnejo zahtevati slike. In ko jih dobijo, sledi izsiljevanje.”
Eden najhujših primerov, ki jih je slišala, je zgodba 10-letnega dekleta, ki je bilo prisiljeno poslati svojo sliko neznancu. “To me je pretreslo. Ne moreš si niti predstavljati, kaj to naredi otroški duši.”
Molk ubija. Pogovor rešuje.
Najhujše, kar lahko otrok naredi, je da molči. Najhujše, kar lahko odrasli naredimo, je da ne poslušamo.
“Če si otrok in se ti zgodi nekaj takega – nisi kriv. Takoj povej nekomu. Mami, očetu, učitelju, svetovalni delavki. Pokliči TOM telefon. Obstajajo ljudje, ki ti verjamejo in ti lahko pomagajo.”
Otroci pogosto mislijo, da bodo kaznovani, če povedo, kaj se jim je zgodilo, še posebej, če so bili prepričani, da so naredili nekaj narobe. A resnica je ravno nasprotna: povedati je dejanje poguma, ne napake. Odrasli pa moramo ustvariti varen prostor, kjer otrok čuti, da ga bomo poslušali brez obsojanja, z razumevanjem, zaščito in ljubeznijo. Le tako lahko preprečimo, da bi molk postal dovoljenje za nadaljnje zlorabe.
Kam po pomoč?
TOM telefon (za otroke in mladostnike):
116 111 – brezplačno, anonimno, vsak dan od 12h do 20h: www.e-tom.si
Safe.si – Varen internet: www.safe.si
Policija – prijava spolnih zlorab in spletnega nasilja: prijava@policija.si ali osebno na najbližji policijski postaji
Logout.si – pomoč pri spletnem nasilju, manipulaciji in odvisnosti: www.logout.si
Napisal: K. J.
Vir: Facebook, Tom telefon, safe.si, policija.si, logout.si
The post Lara Tošić razkriva: Kaj ji je naredil 30-letnik na Facebooku, ko je bila še otrok? first appeared on NaDlani.si.