KRATKI TEST Tesla Model 3 LR RWD: Eden najbolj učinkovitih, a hibe postajajo vse bolj očitne (#video)

6 hours ago 11
ARTICLE AD

“Trojka” s kombinacijo večje baterije (Long Range, LR) in pogona na zadnji kolesi (Rear-Wheel Drive, RWD) navdušuje predvsem s porabo in posledično dosegom, manj pa v nekaterih drugih vidikih.

Prenovljeni Model 3 smo lani preizkušali dvakrat, ne v različnih izvedbah, temveč isto vozilo s štirikolesnim pogonom (LR AWD) v različnih temperaturah. Najprej pozimi v skoraj najhujšem mrazu in potem še pomladi v nekoliko bolj prijetnem vremenu. Seveda nas je zanimala razlika v porabi, ki se je izkazala za kar občutno. Pred dobrim mesecem smo na test dobili še najnovejšo izvedbo, ki ima enako veliko baterijo (torej z oznako LR, kapaciteta znaša cca 75 kWh, Tesla ne razkriva natančnega podatka), vendar zgolj pogon na zadnji kolesi (RWD), torej en motor. Še vedno ji z 235 kW (320 KM) ne manjka moči, kot tudi ne navora z 450 Nm, naj bi pa odsotnost dodatnega motorja za prednjo os nekoliko zmanjšala porabo. Seveda je nemogoče podati povsem enoznačno sodbo o tem, a večina podatkov nakazuje, da ta predpostavka drži, četudi razlika ni ravno enormna.

Na našem 97 km dolgem testnem krogu z zelo raznolikim profilom in vrstami cest (od avtocest, prek magistralk, lokalnih in tudi gozdnih makadamskih) smo tedaj zabeležili porabo 19,7 kWh na 100 km pri temperaturah pod lediščem in 15,7 kWh na 100 km pri temperaturah od 10 do 15 stopinj Celzija. Tokrat je bilo malo nad ničlo med testnim krogom, termometer je na začetku vožnje kazal eno stopinjo, na koncu pa 4º C. Poraba se je nazadnje ustavila pri 17,9 kWh/100 km. Večino časa smo med testom vendarle imeli nekaj višje temperature, tam do 10, mogoče 12 stopinj, in zelo veliko smo se vozili po avtocestah, povprečja pa so bila še za odtenek nižja kot na krogu, nekje med 17 in 17,5 kWh/100 km. Še posebej izlet z Gorenjske v Italijo, skupno nekaj več kot 450 km, je s porabo 17,5 kWh/100 km navdušil, kajti tako malo pri skoraj izključno avtocestni in ne namensko varčni vožnji (temveč večinoma z realnimi 130 km/h) porabi malo avtomobilov. Seveda smo vmes polnili, kajti brez tega ne bi šlo (in tudi nismo štartali s 100-odstotno napolnjenostjo), a tudi ne bi zmanjkalo veliko (potovalni računalnik je za celotno pot izračunal 80 kWh). S tako porabo je ob povsem napolnjeni mogoče računati na blizu 400 km avtocestne vožnje, preden se je treba ustaviti na ultra hitri polnilnici. Tam je krivulja polnjenja slična, kot jo že poznamo. Na začetku gre moč zelo visoko, tudi čez 200 kW, potem pa precej strmo pada in je kmalu nad 50 odstotki napolnjenosti že pod 100 kW. Dlje kot do 65 ali 70 odstotkov se ne splača »vleči« polnjenja, temveč je bolje iti naprej. Tudi taka zaloga, če je naslednji postanek lahko pri približno 10-odstotni napolnjenosti (povsod infrastruktura takega načrtovanja žal še ne omogoča), zlahka omogoča 200-kilometrsko etapo.   

Glede na izkušnje z dvomotorno izvedbo bi rekel, da ta različica z enim samim motorjem izkazuje še malce večjo varčnost, vendar sta obe v tem pogledu odlični. Pri temperaturah, kot jih imamo te dni, sem prepričan, da bi se povprečna poraba gibala okrog 16 kWh/100, lahko bi se približala tudi 15 kWh. Seveda učinkovitost ni edini vidik, ki ta avto dela zanimiv, res pa je tudi, da se mu počasi začenjajo poznati leta, nenazadnje v »električnem« delu, in da nekatere Tesline odločitve postajajo vse bolj problematične. Neprestano lišpanje in (pred)lanska obsežnejša prenova je poskrbela za boljše podvozje in zvočno izoliranost, a tudi za nekatere zelo dvomljive poteze. Avto je vsekakor prijeten dolgoprogaš, tudi polnjenje z enosmernim tokom je dokaj  hitro, vendar pol ure od 20 do 80 odstotkov pri tej velikosti baterije ne podira več kakšnih rekordov. Notranjost je z ambientalno osvetlitvijo nedvomno bolj prijetna, toda še vedno prazna, in dokler ga ne uvedejo, bom omenjal, da pogrešam voznikov zaslon. Prav tako bi bila nujna tipala za samodejne brisalce, kajti s kamero zadeva dokazano ne funkcionira. O tem smo že dovolj pisali in govorili, tako da se nima smisla ponavljati. Podobno je pri »polsamodejni« vožnji, kjer sam tokrat celo nisem imel nobenega primera t. i. fantomskega zaviranja, medtem ko je Alan to doživel večkrat v zgolj nekaj dneh. O tipkah za smernike pa je dovolj povedati zgolj to, da je Tesla v prenovljenem Ipsilonu ohranila obvolansko ročico.

Zadnji pogon je verjetno za večino povsem ustrezen, toda štirikolesni se pozna tudi pri običajni vožnji, ne samo v razmerah, za kakršne si običajno predstavljamo, da bi moral priti prav. Preprosto povedano, avto se bolje »drži« pri hitrejšem vstopanju v ovinke. Dotičnega je pogosteje odnašalo iz smeri in ga je bilo treba pri dokaj konkretni moči malce loviti. Nič nevarnega ni bilo, toda LR AWD gre skoraj kot po tračnicah, LR RWD pač ne. Glede na to, da tudi izvedba s pogonom na vsa štiri kolesa ni niti približno potratna, bi jo vsekakor raje imel, toda vprašanje je cena. Če se za tisto s pogonom na zadnji kolesi dobi višjo subvencijo, kar cenovno razliko še poveča, potem bi bil povsem zadovoljen tudi s to. Kar pa ne spreminja dejstva, da za marsikoga avto s štirivratno karoserijo ni primarna izbira.

Alanov pogled:

Teslina trojka pri meni vzbuja mešane občutke, tudi zadnja, krepko nadgrajena. Izvedba z zadnjim pogonom zna pokazati svoje muhe v dežju, a še vedno se pelje zelo suvereno in stabilno. Novo vzmetenje odlično požira tudi belokranjske luknjičaste ceste in slednjih ni malo, novi sedeži dajejo dobro stabilnost tudi pri malo tršem zavijanju, a če se v avto še nekako usedem, je pri dobrih petdesetih vstajanje iz nizkega sedeža lahko že rahlo zoprno. Potem so tu tipke za smernike na volanu, ki se jih po dobrem tednu dni nisem uspel navaditi, sem pa na drugem avtu najprej zatipal rob volana, ko sem želel vklopiti smernike in nato olajšano pritisnil ročico. In vedno znova me razočara zadnji prtljažni prostor, kjer njegove prostornosti nekako ni občutiti, dostop vanj pa je neroden.

Po drugi plati pa preseneča poraba, ki je bila ob moji težki nogi v povprečju pod 20 kWh/100 km. Do službe po navadni cesti v povprečju 16 kWh/100 km, na avtocesti v dežju 22 kWh/100km (pri 130 km/h), a skupno povprečje na koncu pod 18 kWh/100km, morda malenkost višje kot Matjaževo. Če se zdijo številke na prvi pogled visoke, sem res imel zelo malo suhega vremena, dež pa zvišuje porabo, in tudi temperature med 5 in 10 stopinj Celzija niso bile najbolj ugodne. Glede na izkušnje iz prejšnjih let je pričakovana poletna poraba ob zmerni uporabi klime lahko tudi pod 15 kWh/100 km, vsekakor z »lahko nogo.« Z umirjeno vožnjo si se dalo doseči številke blizu meritve WLTP.

The post KRATKI TEST Tesla Model 3 LR RWD: Eden najbolj učinkovitih, a hibe postajajo vse bolj očitne (#video) appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article