KPK v predhodnem preizkusu tudi o očitkih nepravilnosti v celjski bolnišnici (dopolnjeno)

3 days ago 28
ARTICLE AD

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) bo v že uvedenem predhodnem preizkusu zaradi poročanja POP TV, povezanega z ravnanjem Tomaža Subotiča, preverila tudi očitke o domnevnih nepravilnostih v Splošni bolnišnici Celje. Preverila bo tudi zaposlitev Subotičevega nečaka v službi za nabavo medicinske opreme.

Kot so za STA v celjski bolnišnici potrdili poročanje več medijev, se je nečak zdaj že nekdanjega predsednika sveta zavoda Subotiča v službi za nabavo medicinske opreme zaposlil 23. decembra lani. Gre za zaposlitev za določen čas šestih mesecev, na delovnem mestu strokovni sodelavec, pristojnega za javna naročila, kakovost in varno delo. Razpis so objavili na zavodu za zaposlovanje, na razpisano delovno mesto pa so prejeli 54 vlog.

“Po pregledu vseh prejetih prijav, opravljenih razgovorov in oceni vseh relevantnih dejavnikov smo se odločili za izbranega kandidata,” so zapisali.

Tudi direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačič je danes na novinarski konferenci bolnišnice, sicer namenjeni predstavitvi sistema za robotsko asistirane operacije, zavrnil, da bi do zaposlitve Subotičevega nečaka prišlo zaradi zahtev tedanjega predsednika sveta zavoda. “O tem podatkov ni, pritiskov na sebe nisem doživel,” je povedal za medije.

Subotičev nečak se na vprašanja medijev, ki so o tem poročali, ni odzval.

Kovačič je danes zanikal tudi, da bi Subotiču v bolnišnici plačevali pravna mnenja za njegove zasebne posle. “Takšnega plačevanja zasebnega mnenja ni bilo,” je dejal Dragan Kovačič.

POP TV je namreč v nedeljski rubriki oddaje 24ur Fokus razkril sms-sporočilo, v katerem je Subotič prosil prvega moža celjske bolnišnice Dragana Kovačiča, naj odvetniški družbi Nine Zidar Klemenčič posreduje njegovo naročilo za pravno mnenje, ki ga je potreboval za eno od drugih podjetij, v katerem je nadzornik.

V celjski bolnišnici so sicer že v ponedeljek zatrdili, da za Subotiča niso plačali nobenih storitev. Sami pa so pri isti odvetniški pisarni v istem času naročili drugo pravno mnenje, ki se je nanašalo na podjemne pogodbe radiologov.

Vlada je Subotiča v svet SB Celje kot predstavnika ustanovitelja imenovala septembra 2022, potem ko je v bolnišnici prišlo do zamenjave identitet dveh bolnikov. Kovačič je bil za polni mandat generalnega direktorja aprila 2023, torej v času, ko je bil predsednik sveta zavoda Subotič.

Ministrstvo za zdravje je svet zavoda pozvalo, da preveri poslovanje bolnišnice. Vlada pa je Subotiča v četrtek odpoklicala s položaja v celjski bolnišnici, potem ko je z mesta člana in predsednika sveta zavoda v nedeljo pisno odstopil sam.

K temu ga je spodbudilo tudi razkritje zasebnih sms-sporočil med premierjem Robertom Golobom in Subotičem, sicer članom Gibanja Svoboda, ki dokazujejo, da je premier leta 2023 trikrat po nekaj dni dopustoval v Subotičevi hiši v Karigadorju na Hrvaškem. Vlada je nekaj dni po drugem obisku Karigadorja, 8. junija, Subotiča imenovala v svet Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana. Tudi od tam ga je sicer že odpoklicala, potem ko je podprl imenovanje Bojana Zalarja za še en mandat na čelu bolnišnice.

RTV Slovenija je medtem razkrila še eno dopisovanje med Subotičem in Golobom iz leta 2023. Pogovarjala sta se tudi o kadrovskih težavah v nadzornem svetu Uniorja. Ravno med premierjevim dopustom v Karigadorju naj bi, kot je poročala RTV, odslovili nadzornika, ki Subotiču nista bila naklonjena. V kabinetu predsednika vlade so danes zanikali, da bi premier kakor koli vplival na omenjena odpoklica, je poročala POP TV.

Read Entire Article