Koper bo gostil 3. Festivala duševnega zdravja

5 days ago 11
ARTICLE AD

Duševno zdravje je temelj našega splošnega počutja in kakovosti življenja, a mu pogosto namenjamo premalo pozornosti. V hitrem tempu sodobnega življenja postaja skrb za psihično ravnovesje vse pomembnejša, zato je odprt pogovor o tej temi nujen.

V Pretorski palači v Kopru sta v torek generalni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Branko Gabrovec in podžupanja Mestne občine Koper Jasna Softić, podpisala dogovor o sodelovanju pri letošnjem Festivalu duševnega zdravja. Dogodek bo letos potekal tretje leto zapored, tokrat 23. maja na Titovem trgu v Kopru. Na festivalu se bodo zvrstile stojnice, interaktivni kotički, živa knjižnica, predavanja in delavnice na temo duševnega zdravja. Namenjen bo obiskovalcem vseh starostnih skupin – otrokom, mladostnikom, odraslim, študentom, aktivnim na trgu dela in starejšim.

»Festival ima vsako leto rdečo nit, in sicer, da je duševno zdravje obširen pojem, ki predstavlja pozitivne vidike, kot so duševno zdravje, blagostanje in blaginja, po drugi strani pa izpostavlja tudi težke izkušnje, kot so duševne bolezni in motnje, ki vplivajo na kakovost življenja posameznika. Na festivalu se pogovarjamo, kako krepiti duševno zdravje ter kako podpreti nekoga, ki se sooča s stiskami ali duševno motnjo,« je povedal Matej Vinko, predstojnik Centra za duševno zdravje na NIJZ. »Festival je pomemben predvsem za destigmatizacijo in osvetlitev področja duševnih bolezni ter da omogoči vsem, ki imajo težave na tem področju, da najdejo pomoč,« je dodal Branko Gabrovec, generalni direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Po podatkih NIJZ približno polovica Slovencev svoje duševno zdravje označuje kot dobro, doživlja pozitivna čustva in je vključena v družbo, v kateri vidi svoj smisel. Povečuje pa se delež oseb, ki doživljajo stiske, med katerimi je precej mladih. Prevalenca duševnih motenj ostaja v Sloveniji skozi zadnja leta relativno stabilna. Softić je poudarila, da MOK skrbi za duševno zdravje svojih občank in občanov namenja posebno pozornost. Leta 2022 so vzpostavili Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Istre, v Zdravstvenem domu Koper pa je vzpostavljen Center za duševno zdravje odraslih.

Trend samomorov v Sloveniji zaenkrat kaže na padanje, vendar je dobro razumeti, da lahko tesnobne misli v skrajnih primerih vodijo tudi v to smer. Ukvarjanje z duševnim zdravjem zato ni le stvar posameznika, ampak problematika, na katero bi morala biti pozorna vsa družba.

Ana Zupan

Read Entire Article