ARTICLE AD BOX
V zadnjih mesecih so pediatri v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor opazili nekaj, kar jih je močno zmotilo – nenaden skok števila bolniških staležev za nego otrok, ki so bili izdani brez fizičnega pregleda otroka, predvsem ob petkih. Ta vzorec je bil tako izrazit, da ga niso mogli več prezreti.
Čeprav so bolniške odsotnosti staršev zaradi bolnih otrok nekaj povsem običajnega, je bil trend v Mariboru tako očiten, da so se pediatri odločili ukrepati. Na izrednem sestanku v začetku januarja so soglasno sklenili, da bolniških staležev brez pregleda otroka v ambulanti isti ali najkasneje naslednji dan ne bodo več odobrili.
Zakaj je bila potrebna sprememba?
Po dosedanji praksi so lahko starši, v dogovoru s pediatrom, uveljavljali bolniško odsotnost zaradi nege otroka tudi na podlagi telefonskega posveta. Pediater je presodil situacijo glede na opis simptomov, brez fizičnega pregleda.
A v zadnjem času je število takih odsotnosti, še posebej ob koncih tedna, naraslo do te mere, da so se pediatri začeli spraševati, ali gre res za potrebo po negi ali pa so nekateri starši sistem začeli izkoriščati. Po njihovih opažanjih so bile kratkotrajne bolniške odsotnosti največkrat odprte v petek in zaključene v ponedeljek, kar sproža vprašanje: gre za sovpadanje bolezni z vikendom ali preprosto priročen način za podaljšan konec tedna?
Kaj pravi ZZZS in kakšne so posledice za starše?
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) na množične zlorabe ne opozarjajo, a hkrati poudarjajo, da je odobritev bolniškega staleža vedno odvisna od strokovne presoje pediatra. Po njihovih pravilih mora pediater ugotoviti, ali otrok res potrebuje nego, in pri tem lahko upošteva različne vire informacij – bodisi fizični pregled, posredovane fotografije ali medicinsko dokumentacijo.
Statistika razkriva zanimive trende: Lani je ZZZS izplačal nadomestilo za nego otrok za 877.539 delovnih dni, kar je sicer manj kot leta 2022 (983.632 dni), a še vedno več kot pred pandemijo COVID-19. To kaže, da so starši še vedno precej pogosteje doma zaradi bolnih otrok kot pred letom 2020.
Po novem bodo morali starši, ki želijo uveljavljati nego otroka, otroka dejansko pripeljati na pregled k pediatru, razen v izjemnih primerih, ko bi obisk ambulante predstavljal preveliko tveganje za zdravje otroka.
Ali gre za pravično odločitev ali nepotrebno zapletanje postopkov?
Pediatri se branijo očitkov, da s tem staršem otežujejo življenje. Po njihovih besedah je cilj predvsem zagotoviti, da se bolniški staleži uporabljajo namensko in da do njih dostopajo tisti, ki jih res potrebujejo. Poleg tega verjamejo, da bo nova ureditev preprečila morebitne zlorabe sistema, ki bi lahko škodile vsem – tudi staršem, ki nujno potrebujejo nego otroka.
Na drugi strani nekateri starši opozarjajo, da bodo novi ukrepi dodatno obremenili že tako preobremenjene ambulante in povečali nepotrebne gneče v čakalnicah. Prav tako so nekateri izrazili skrb, da bo izpostavljanje bolnega otroka čakalnici polni drugih bolnikov le še poslabšalo njegovo zdravstveno stanje.
Kaj sledi? Bo ukrep postal stalna praksa?
Trenutno sprememba velja le v mariborskem zdravstvenem domu, a vprašanje je, ali bodo podobne ukrepe sprejeli tudi drugje po državi. Na ZZZS že napovedujejo, da bo nadzorov vse več, kar pomeni, da bodo pediatri in družinski zdravniki verjetno pod dodatnim pritiskom, da skrbno preverjajo utemeljenost bolniških staležev.
Za zdaj ostaja dejstvo, da se sistem bolniških staležev za nego otrok spreminja – in ne nujno v smer, ki bi bila staršem najbolj všeč.
Napisal: E. K.
Vir: ZZZS, Freepik
The post Konec bolnišk brez pregleda? Zaradi prevelikega izkoriščanja bodo starši morali dokazati, da je otrok res bolan! first appeared on NaDlani.si.