ARTICLE AD
Štajerska prestolnica je od četrtka dalje “bogatejša” za tri nove stacionarne radarje, ki so bili nameščeni na treh različnih lokacijah. Če je v času, ko je mestu županoval Franc Kangler, namestitev radarjev sprožila vseslovenske proteste, ki so prispevali h Kanglerjevemu odhodu, je tokrat vse drugače.
Mariborska občina je po poročanju medija N1 sporočila, da bodo radarji nameščeni na Čufarjevi cesti, Gorkega ulici in Gosposvetski cesti. Prometni znak pa bo voznike opozoril na prisotnost v območju merjenja.
Z avgustom se bo pričelo dejansko merjenje in izdajanje kazni
Nameščena bodo tri ohišja, merilnik hitrosti pa se bo pomikal med lokacijami. Kot opozarjajo, bodo vse lokacije, kjer bodo nameščeni radarji, pod videonadzorom. Po namestitvi radarjev bo sledilo testno obdobje. Na začetku avgusta se bo po njihovih besedah pričelo dejansko merjenje hitrosti, ob preseženi dovoljeni hitrosti pa izdajanje kazni.
Arsenovič v Mariboru postavlja prve radarje. Plan prihodkov v proračun je 200.000 €, zaenkrat. Bodo proti Arsenoviču “spontani” protesti, kot so bili proti Kanglerju???
— Uroš Leva (@leva_uros) July 9, 2025
Kot kaže, pa se obeta namestitev še večjega števila radarjev. Mariborska mestna občina je namreč pojasnila, da so bile lokacije postavitve radarjev izbrane na podlagi izvedene strokovne študije, ki je bila izdelana s strani Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo. V okviru le te je bilo opredeljenih 16 lokacij, kot napovedujejo, bodo po teh treh prvih merilnikih hitrosti nadaljnje merilnike postavili “po vrstnem redu, kot so navedeni v študiji”. V zvezi s študijo še pojasnjujejo, “da temelji na analizi prometne varnosti in infrastrukture na občinskem cestnem omrežju, s poudarkom na varnosti pešcev in kolesarjev, ter upošteva prometne obremenitve in obstoječe prometne ukrepe, bližino šol, vrtcev, domov za starejše in drugih ustanov, statistične podatke o prekrških in hitrosti vožnje ter policijsko evidenco prometnih nesreč”.
Protesti so se stopnjevali
Če danes vznemirjenja v Mariboru ni, ga je bilo precej več leta 2012. Postavitev radarjev in nadgradnja ter sistemizacija semaforskega sistema sta sprožila množične ulične levičarske proteste. Levičarski aktivisti so razbijali po Mariboru, obešali lutke z mostu, hodili celo na dom svetnikov. Decembra 2012 je Franc Kangler sprejel odločitev za odstop. “Upam, da bodo tisti strici iz ozadja, ki stojijo za Facebook profilom, predstavili rešitve za probleme, s katerimi se v teh kriznih časih sooča Maribor. Lahko se je skrivati in pozivati k protestom, težje pa je prevzeti odgovornost,” je bil tedaj po poročanju Siola kritičen Kangler in poudaril, da se bo ne glede na prihodnost še naprej boril za dobro Maribora.

Že ko je župan Saša Arsenovič oktobra lani napovedal, da bo Maribor na več lokacijah v mestu dobil merilnike hitrosti oziroma razvpite stacionarne radarje, pretiranega vznemirjenja ni bilo. Tedaj je Kangler za portal Maribor24 povedno izjavil: “Če bi bil jaz v njegovi koži, bi me že odnesli z občine. Glede na to, da pa je Arsenovič levičar, je njemu v tem mestu vse dopustno. Nihče ne protestira in tudi on nikogar ne upošteva in rešpektira. In to kljub temu, da dobiva veliko protestnih pisem, tako s strani občanov kot tudi predsednikov krajevnih skupnosti in mestnih četrti.“
Kot kaže, si “naši” lahko privoščijo bistveno več kot pa ostali. Več kot očitno je, da je šlo v času Kanglerjevega županovanja le za to, da ga odstranijo z mesta vodenja mestne občine. Aktualni župan Maribor je sicer v zelo dobrih odnosih z aktualno oblastjo. Na festivalu Gibanja Svoboda v Volčjem potoku maja letos je namreč odjeknila vest, da je premier kot predsednik največje vladne stranke z Arsenovičem podpisal sporazum o sodelovanju.
S. K.
The post Ko radarje po Mariboru namešča Arsenovič, ni niti sledu o protestih first appeared on Nova24TV.