Kljub dobremu poslovanju lani nižji neto dobiček severnoprimorskega gospodarstva

3 hours ago 2
ARTICLE AD

Družbe v severnoprimorski regiji so v letu 2024 poslovale pozitivno in dosegle neto čisti dobiček 221 milijone evrov. Vendar je doseženi izid za 23 odstotkov slabši kot leta 2023, kar regijo uvršča med sedmerico območij Slovenije, kjer se je dobiček znižal.

Ustvarjeni čisti dobiček regije je znašal 331 milijonov evrov, kar je za osem odstotkov manj kot leta 2023. Čista izguba podjetij, ki so poslovala negativno, pa je znašala nekaj več kot 110 milijonov evrov in se je glede na predhodno leto povečala za 54 odstotkov. Čisto izgubo, višjo od milijona evrov, so dosegle štiri družbe, čisti dobiček, ki je presegel milijon evrov, pa 53 podjetij.

Neto ustvarjeni prihodki vseh družb so dosegli 6,5 milijarde evrov, kar je za odstotek manj kot leta 2023, so po današnji novinarski konferenci sporočili iz novogoriške izpostave Ajpesa.

Letna poročila za lani je sicer Ajpesu predložilo 3320 družb, kar je 16 več kot leto pred tem. Med njimi je bilo 81 odstotkov mikro družb, okoli 16 odstotkov malih, le trije odstotki podjetij ali 102 družbi pa se uvrščata med srednja in velika podjetja.

Največ neto čistega dobička v regiji so ustvarile družbe s področja strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti ter trgovine, vzdrževanja in popravila motornih vozil. Negativni poslovni izid pa so izkazale predvsem družbe iz dejavnosti kmetijstva in lova, gozdarstva in ribištva.

Med 13 občinami v regiji so 65 odstotkov neto čistega dobička ustvarile družbe z območja občin Nova Gorica in Idrija, z 31 odstotki jim sledijo družbe iz občin Ajdovščina in Kanal. Najslabše pa so poslovale družbe iz občin Šempeter-Vrtojba in Bovec. Prav v Občini Šempeter-Vrtojba je tudi sedež družbe, ki je konec leta izkazala izgubo večjo kot 60 milijonov evrov.

Za en odstotek se je zmanjšalo število zaposlenih v regiji, kljub temu pa na območju še vedno beležijo rekordno nizko brezposelnost, ki je februarja letos znašala le 3,1 odstotka. Na drugi strani pa se je za tri odstotke povečala neto dodana vrednost na zaposlenega in je dosegla 58.431 evrov.

Povprečna mesečna plača zaposlenega v gospodarstvu v regiji je znašala 2329 evrov in je bila nižja nižja od državnega povprečja. Kljub temu je znašala povprečno 154 evrov več kot leto poprej, kar je pomenilo sedemodstotni dvig.

Tudi samostojni podjetniki so lani poslovali uspešno. Pri tem je 3015 samostojnih podjetnikov pridelalo 333 milijonov evrov prihodkov ali za deset odstotkov več kot leta 2023. Največ prihodkov so ustvarili na področju gradbeništva, trgovine ter vzdrževanja in popravila motornih vozil.

Nekoliko manj od predhodnega leta je regijo obiskalo tudi turistov, skupno so jih našteli 567.000. Med njimi so 85 odstotkov vseh prihodov opravili tuji gostje. Podobni podatki veljajo tudi za število nočitev, skupno so jih v regiji našteli 1,36 milijona. Iz padca turističnega obiska, ki je bilo največje na Bovškem in Cerkljanskem, je po pojasnilih Ajpesa tako razbrati, koliko pomenita zaprtje smučišča na Kaninu in zaprt hotel v Cerknem.

Read Entire Article